Słynne wyścigi: Grand Prix Malezji 2012

Grand Prix Malezji 2012 pokazało charakterystyczną dla toru Sepang zmienność pogody, która sprawiła, że wynik wyścigu okazał się kompletnie nieprzewidywalny. Bohaterami okazali się dwaj zawodnicy, na których przed wyścigiem nikt nie stawiał.

Słynne wyścigi: Grand Prix Japonii 1988

Grand Prix Japonii 1988 na zawsze pozostanie w pamięci brazylijskich kibiców. Pierwsza część wyścigu była dla nich emocjonalną huśtawką, ale ich idol Ayrton Senna pokonał wszystkie przeszkody, jakie przed nim tego dnia stanęły i jeszcze raz potwierdził swój prymat nad Alainem Prostem, sięgając wreszcie po wyśniony tytuł.

Słynne wyścigi: Grand Prix Australii 1986

Finał sezonu 1986 na zawsze pozostanie jednym z najbardziej legendarnych wyścigów w historii. Dwa legendarne zespoły u szczytu swoich możliwości i trzech wybitnych kierowców, walczących do samego końca o tytuł, na wymagającym ulicznym torze, w samochodach z dzisiejszego punktu widzenia prymitywnych, ale dysponujących ogromna mocą silników turbo. W dodatku rywalizacja była wyjątkowo dramatyczna i trzymająca w napięciu.

Ekstremalny Eau Rouge – sekrety najbardziej niebezpiecznego zakrętu świata

Laurens Vanthoor, fabryczny kierowca Porsche, wdusza pedał gazu na wyjściu z nawrotu La Source. Ponad 500-konne 911 GT3 R wystrzela z pierwszego zakrętu Circuit de Spa-Francorchamps i gwałtownie przyspiesza, zmierzając w dół 15-procentowego zjazdu. Po błyskawicznym skręcie w prawo Belg „przytula się” do białej ściany, która oddziela starą aleję serwisową od nitki toru – a teraz odbija dźwięk wysokoobrotowego 6-cylindrowego boksera.

Słynne wyścigi: Grand Prix Japonii 1976

W pasjonującym sezonie 1976 mistrzostwo miało się rozstrzygnąć w ostatnim wyścigu w Japonii. Formuła 1 po raz pierwszy w swojej historii dotarła do Azji. U stóp góry Fuji miał się rozegrać jeden z wyścigów, które przeszły do historii i pamiętane są do dziś.

Słynne wyścigi: Grand Prix Portugalii 1984

Szanse, że ktoś jeszcze kiedyś zdobędzie mistrzostwo o 0,5 punktu są raczej małe. A tak właśnie zdarzyło się w sezonie 1984. Tor w Estoril debiutował wtedy w kalendarzu, wyścigiem kończącym sezon. Był to pamiętny debiut. Kibice walczących o tytuł kierowców mieli zapewnione emocje od startu do mety.

Słynne wyścigi: Grand Prix Stanów Zjednoczonych 2018

W 2018 Kimi Räikkönen był już od wielu lat ulubieńcem kibiców. Jego druga w karierze przygoda z Ferrari musiała być jednak rozczarowująca dla jego fanów. Przed Grand Prix USA 2018 Kimi nie wygrał od stu trzynastu wyścigów. Wiadomo było już, że za rok odejdzie do znacznie słabszego Saubera. Przed wyścigiem w centrum uwagi był Lewis Hamilton, który miał zapewnić sobie swój piąty tytuł mistrzowski.

Słynne wyścigi: Grand Prix Brazylii 2007

Końcowa klasyfikacja sezonu 2007 wygląda nieprawdopodobnie. Przed ostatnim wyścigiem sezonu nikt nie spodziewał się takiego rozstrzygnięcia. Lewis Hamilton miał tym wyścigiem przypieczętować bezprecedensowy tryumf w debiutanckim sezonie. Miał 4 punkty przewagi nad Fernando Alonso i 7 nad Kimim Räikkönenem. Wyścig jednak miał przynieść jedno z najbardziej zaskakujących rozstrzygnięć w historii F1.

Słynne wyścigi: Grand Prix Brazylii 2009

Historia zespołu Brawn GP podczas sezonu 2009 to coś absolutnie wyjątkowego w historii F1. Ale ta bajkowa historia mogła zakończyć się zupełnie inaczej. Po świetnym początku sezonu, prowadzący w klasyfikacji z dużą przewagą, Jenson Button radził sobie coraz gorzej, a samochód Brawna był coraz mniej konkurencyjny. Na dwa wyścigi przed końcem sezonu sytuacja zaczęła się robić nerwowa.

Słynne wyścigi: Grand Prix Europy 2007

Grand Prix Europy 2007, ostatnie na Nurburgringu, przeszło do historii z kilku powodów. Jednym z nich był spowodowany opadami chaos na początku wyścigu, innym pasjonujący finisz. Był to też wyścig, będący ważnym punktem zwrotnym w walce o mistrzostwo.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league