Słynne wyścigi: Grand Prix Hiszpanii 1981

Kariera Gillesa Villenueve’a była tragicznie krótka, ale wystarczyła, by stał się legendarnym kierowcą. Jednym z jego najbardziej pamiętnych wyczynów była jego jazda w Grand Prix Hiszpanii 1982. Na krętym, wolnym torze Jarama zdołał utrzymać swoje, fatalnie prowadzące się, Ferrari przed znacznie szybszymi konkurentami. Był to jeden z najlepszych popisów defensywnej jazdy w historii.

Mazda MX-30 – test ŚwiatWyścigów.pl

Na początku czerwca nasza uwaga była skoncentrowana na powstającym polskim pucharze Mazdy MX-5, który został wtedy oficjalnie zaprezentowany na Torze Słomczyn. Dzięki uprzejmości salonu Mazda Bednarscy w Baranowie koło Poznania, mieliśmy okazję udać się tam samochodem tej marki i posmakować tego, co oferuje producent. A był to pierwszy w pełni elektryczny samochód Mazdy, czyli model MX-30.

Czy juniorzy F1 mają przyszłość?

Bycie juniorem zespołu Formuły 1 brzmi dumnie. Swoje akademie dla kierowców prowadzą Ferrari, Mercedes, Red Bull oraz Alpine. Czy któryś z ich obecnych podopiecznych trafi kiedyś do Formuły 1?

Słynne wyścigi: Grand Prix Kanady 2007

Przed Grand Prix Kanady 2007 Lewis Hamilton był już mega gwiazdą i wiedziano, że jego pierwsze zwycięstwo jest kwestią czasu. Jego pojedynek z Fernando Alonso stawał się ozdoba tego klasycznego sezonu, który później miał zostać zdominowany przez kontrowersje. Wyścig w Kanadzie przeszedł też do historii z powodu spektakularnego wypadku Roberta Kubicy. Oprócz tego jednak był świetnym widowiskiem, pełnym niespodziewanych zwrotów akcji.

Słynne wyścigi: Grand Prix Kanady 1991

Wydawało się, że Grand Prix Kanady 1991 będzie momentem tryumfalnego powrotu Nigela Mansella do walki o mistrzostwo świata, jednak wyścig ten przeszedł do historii jako chyba najsłynniejszy przypadek przedwczesnej radości ze zwycięstwa.  

Reformator Formuły 1, który flirtował z faszyzmem – wspomnienie Maxa Mosleya

Max Mosley był ważną postacią w świecie motorsportu. Jako założyciel zespołu March, działacz FOCA oraz prezydent FIA bardzo przysłużył się Formule 1, a także pozostawił po sobie wiele rozwiązań, które zrewolucjonizowały myślenie o bezpieczeństwie. Zmarły w tym tygodniu Brytyjczyk nie był jednak postrzegany w wyłącznie pozytywny sposób, gdyż prezentował skrajne wartości. Historia jego życia jest niebywale ciekawa.

Valentino Rossi – recenzja ŚwiatWyścigów.pl

Istnieje tylko jeden zawodnik, dla którego każdy wyścig to domowy wyścig. Jest nim siedmiokrotny mistrz świata MotoGP Valentino Rossi. Włoch jest żywą legendą swojego sportu, którego sława i dokonania są porównywalne do tych Michaela Schumachera.

750 wyścigów Grand Prix – historia zespołu Williams w Formule 1

Podczas Grand Prix Monako jeden z legendarnych zespołów Formuły 1 będzie obchodzić piękny jubileusz. Samochody Williamsa ustawią się na polach startowych po raz 750. Choć trudno oczekiwać, że ten występ przyniesie pozytywne rezultaty w postaci punktów, to warto z tej okazji przypomnieć formułowe dzieje ekipy z Grove.

Felieton: AlphaTauri-Honda – czy jest jeszcze nadzieja na sukces?

Włoski zespół AlphaTauri, znany jeszcze niedawno jako Toro Rosso, miał być królikiem doświadczalnym dla ewentualnej współpracy Red Bull Racing z Hondą. Zespół z Faenzy zamiast tego stał się jedną z rewelacji w Formule 1 – nie tylko obaj kierowcy stawali na podium w sezonie 2019, ale rok później Pierre Gasly odniósł na torze Monza swoje pierwsze zwycięstwo. Teraz jednak wydaje się, że ze znakomitej formy niewiele pozostało.

Felieton: Rdzewienie George’a Russella

George Russell jest powszechnie uznawany za bardzo utalentowanego kierowcę, który w przyszłości ma szansę zdobyć wiele tytułów mistrzowskich. Jego dotychczasowa przygoda z Formułą 1 to jednak istna udręka, a przyszłość może wcale nie być świetlana tak szybko, jak się mu wróży. Chodzi o powiązania, które potencjalnie mogą budować karierę, a jak na razie ją niszczą.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league