Słynne wyścigi: Grand Prix Europy 1999

O tym wyścigu można by napisać książkę. W historii F1 były całe sezony, w których było mniej ciekawych zdarzeń, niż w tym jednym wyścigu. Grand Prix Europy na Nurburgringu było też charakterystyczne dla sezonu 1999, w którym wydawało się czasami, że nikt nie chce zdobyć mistrzostwa. Tutaj wydawało się, że nikt nie chce wygrać wyścigu.

Słynne wyścigi: Grand Prix Włoch 1976

Kiedy wspomina się Grand Prix Włoch 1976, mało kto pamięta, kto wygrał ten wyścig. Wszyscy pamiętają przede wszystkim, co ten wyścig znaczył dla życia i kariery Nikiego Laudy i dla niewiarygodnej historii sezonu 1976.

Formuła 1 w czasach koronawirusa: część 3

Dziesiątki tysięcy kibiców na trybunach, tysiące rozdawanych kart z autografami, kilkudziesięciu VIP-ów w padoku, setki kibiców na spacerze po alei serwisowej. Tego w tym sezonie Formuły 1 nie ma i długo nie będzie.

Słynne wyścigi: Grand Prix Węgier 1989

Nigel Mansell zapisał się w historii F1 dzięki kilku spektakularnym występom. Grand Prix Węgier 1989 było jednym z nich. Mansell był kierowcą, który nie kalkulował, tylko zawsze starał się dawać z siebie wszystko. Kiedy miał odpowiednio szybki samochód, to podejście niejednokrotnie dawało spektakularne rezultaty.

Formuła 1 w czasach koronawirusa: część 2

Christian Menath pracuje dla Motorsport-Magazin od 2012 roku. Pierwszy wyścigiem w roli dziennikarza było Grand Prix Kanady w 2013. Dziennikarze mogą na dwa sposoby znaleźć się na torze: albo zostać wybranym przez FIA albo przy pomocy dobrych argumentów przekonać FIA do otrzymania wejściówki. Każdy z nich przechodzi testy na koronawirusa co 96 godzin. Pierwszy jest w domu, drugi kiedy przyjeżdżają na tor w środę i jeden w niedzielę, aby otrzymać przepustkę na kolejną rundę.

Formuła 1 w czasach koronawirusa: część 1

Pandemia koronawirusa storpedowała wszystko wokół, wywróciła życie do góry nogami, a nasza praca na torze jeszcze przez długie miesiące nie będzie taka jak kiedyś.

Słynne wyścigi: Grand Prix Niemiec 1968

Gdy Formuła 1 pojawiła się na Nurburgringu w sezonie 1968, Jackie Stewart był tylko jednym z kilku bardzo utalentowanych, obiecujących kierowców, obok między innymi Jochena Rindta czy Jackiego Ickxa. Ten występ pokazał jednak, że to właśnie Szkot jest kandydatem numer jeden na następcę zmarłego niedawno swojego rodaka, Jima Clarka. Rekordowa przewaga nad drugim zawodnikiem, którą osiągnął tego dnia w fatalnych warunkach, na najbardziej wymagającym torze w kalendarzu, pokazała wszystkim, jak wyjątkowym jest kierowcą.

Słynne wyścigi: Grand Prix Węgier 2015

Wielokrotnie narzekano na zbyt wąski, zbyt krótki i zbyt przestarzały Hungaroring, ale z roku na rok na tle bardziej nowoczesnych obiektów stawał się atrakcyjną odmianą, coraz bardziej lubianą przez kierowców. Aż w końcu stał się niepostrzeżenie jednym z klasycznych torów. Wyścig z 2015 roku potwierdził jego szczególny charakter. To było już trzydzieste Grand Prix Węgier. Było to najbardziej nieprzewidywalne Grand Prix w tamtym sezonie. Jak za dawnych lat kierowcy, by uzyskać dobry rezultat, musieli stawić czoła wielu przeciwnościom. Awarie, kraksy, kary, w tym wyścigu niczego nie zabrakło.

Słynne wyścigi: Grand Prix Niemiec 1957

Legendarny wyścig na Nurburgringu w sezonie 1957 był ukoronowaniem kariery Juana Manuela Fangio i ostatecznym potwierdzeniem, choć wszyscy już to wcześniej wiedzieli, że Argentyńczyk jest nie tylko najszybszym kierowcą swojego pokolenia, ale jest o klasę lepszy od konkurencji. Do dziś pozostaje to jeden z najlepszych popisów jazdy w historii. Biorąc pod uwagę jak niebezpiecznym sportem była F1 w owym czasie, możliwe że po prostu najlepszym.

Słynne wyścigi: Grand Prix Wielkiej Brytanii 2018

Rzadko zdarza się by finisz wyścigu F1 był naprawdę emocjonujący. Najczęściej na kilkanaście okrążeń przed końcem wszystko już wiadomo. Jednak Grand Prix Wielkiej Brytanii 2018 miało dramaturgię, która zapewniła emocje do samego końca. Miało nieoczekiwane punkty zwrotne, taktyczne zagrywki i wizytę samochodu bezpieczeństwa w kluczowym momencie. Wszystko to umożliwiło epicki pojedynek Mercedes kontra Ferrari na ostatnich dziesięciu okrążeniach.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league