Z Politechniki prosto na tor Formuły 1

Grupa 40 studentów z Politechniki Poznańskiej podjęła wyzwanie i zadeklarowała, że do czerwca 2015 r. zbuduje profesjonalny wyścigowy samochód. Jeśli im się to uda, razem z drużynami z całego świata będą się nim ścigać na torze Formuły 1 w Silverstone. Prace nad maszyną już się rozpoczęły, a postępy można na bieżąco śledzić w Internecie – również w naszym serwisie, który został partnerem medialnym PUT Motorsport.

PUT Motorsport to zespół studentów Politechniki Poznańskiej budujących samochód, który będzie ścigać się w międzynarodowych zawodach Formula Student. Drużyna składająca się z 40 osób tworzących osiem grup projektowych z czterech wydziałów Uczelni. Wszyscy mają jeden wspólny cel – stworzenie jak najlepszego samochodu na zawody organizowane przez Międzynarodowy Instytut Inżynierów Mechaników. „Co roku startuje w nich średnio 100 zespołów z całego świata” – mówi Mikołaj Zygmański, jeden z członów Motorsport. „Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, za rok, po przejściu przez fazy projektowania, budowania oraz promocji, a także po testach statycznych i dynamicznych dołączy do nich nasz samochód i będzie gotowy do startu w zawodach. Co prawda za kierownicą nie zasiądzie jeszcze Räikkönen, Hamilton ani Schumacher, ale i tak liczymy na zwycięstwo” – dodaje.

Projekt to dla studentów prawdziwy sprawdzian umiejętności pracy w zespole, a także wykorzystania w praktyce swojej wiedzy, bo poznańska drużyna wykonuje zadania, z jakimi muszą mierzyć się twórcy produktów gotowych do wprowadzenia na rynek. Studenci swój pomysł od początku realizują samodzielnie, zaczynając się od budowy biznesplanu, kosztorysu oraz strategii marketingowej, poprzez projektowanie, konstruowanie i testach pojazdu. „Niektórym może wydawać się, że to tylko zabawa kilkudziesięciu pasjonatów, jednak tak naprawdę jest to przedsięwzięcie na ogromną skalę, z doskonałymi partnerami, dające nam możliwość wykorzystania naszej pasji oraz kreatywności przy tworzeniu niesamowitego pojazdu, który będziemy mogli z dumą pokazywać światu motoryzacji” – mówi Mikołaj Zygmański. „To ogromne wyzwanie dla nas wszystkich, jednak nie mamy wątpliwości, że warto je podjąć i spełnić nasze marzenia” – dodaje.

Do tej pory inicjatywę studentów wsparły już takie marki jak: Volkswagen, Red Bull i Pachura Moto Center, ale lista partnerów ciągle się powiększa. Patronat nad projektem objął Rektor Politechniki Poznańskiej prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski.

Postępy prac zespołu można śledzić na www.facebook.com/put.motorsport.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league