Gran Turismo Sport – recenzja ŚwiatWyścigów.pl

Gran Turismo Sport – produkt, na który czekaliśmy długie lata. Wnosi on dużo nowości do świata wyścigówek. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Profesjonalni gracze znajdą rozrywkę w trybie wyzwań, a początkujący dostają na „dzień dobry” dokładną lekcję z techniki jazdy. Do tego, dorzućmy tryb multiplayer na podzielonym ekranie i mamy zapewnioną rozrywkę na długie wieczory.

Gran Turismo Sport wita graczy filmem z nastrojową muzyką, który w klimatyczny sposób wprowadza do świata wyścigów. Dostajemy losowy samochód i mamy do wyboru kilka opcji. Aby w pełni cieszyć się z produktu i móc zapisywać postępy w grze, wymagane jest połączenie z internetem. Bez tego dostępna jest tylko jedna opcja – Szybka gra.

Do wyboru jest kilka trybów gry:

Szybka Gra, która dzieli się na: Pojedynczy wyścig (tory odblokowujemy poprzez podnoszenie poziomu), próbę czasowa, drifting i podzielony ekran

Kampania, w której znajdziemy: Szkołę jazdy, tryb wyzwań oraz doskonalenie jazdy na torach. Każdy poziom podzielony jest na kilka etapów, jeżeli przejdziemy wyznaczony etap otrzymujemy w nagrodę samochód, który możemy dowolnie skonfigurować i pomalować.

Sport - esencja tej edycji Gran Turismo, a znajdziemy tu: Codzienny wyścig, Puchar Krajów, GT Series oraz Polyphony League. Żeby jednak odblokować ten tryb trzeba zdobyć certyfikat Fair Play. Egzamin polega na zapoznaniu się graczy z poprawnymi manewrami wyprzedzania czy obrony.

GT Sport dostosowane jest do wszystkich poziomów umiejętności. Twórcy pomyśleli o konsolowych wyjadaczach. Mogą oni pominąć trud nauki jazdy, a przy tym darmowe samochody i od razu wziąć udział w wyzwaniach czy spróbować złożyć idealne okrążenie na wybranym torze. Gracze, którzy zaczynają swoją przygodę z tematyką wyścigową po zapoznaniu się z poszczególnymi trybami mogą podnieść swoje umiejętności.  Zadania są bardzo zróżnicowane, m.in próby prędkości, próby czasowe czy w późniejszych etapach wyścigi wytrzymałościowe. Oczywiście każda próba ma specjalne wymagania np. brak kontaktu z innym samochodem lub barierką.

Bardzo łatwo podczas rozgrywki możemy sterować ustawieniami auta, tzn. kontrolą trakcji, rozkładem siły hamowania, mocy oraz mieszanką paliwa. Samochody oraz tory są bardzo dobrze odwzorowane, zarówno pod względem dźwięku jak i oprawy graficznej. Fizyka pojazdów jest przyjemna, trzeba się do niej przyzwyczaić, ale daje frajdę z jazdy. Nie jest to, co prawda, poziom jaki oferują konkurencyjne tytuły pokroju Assetto Corsa, ale auta zachowują się naturalnie.

Codzienne wyścigi w trybie Sport są bardzo fajną formą treningu online. Każdego dnia mamy do dyspozycji 3 tory, każdy samochodem innej klasy co sprawia, że codziennie przed nami nowe wyzwania. Za każdy czysto przejechany sektor otrzymujemy ocenę PFP, którą to automat przelicza na nasz poziom Fair-play, czyli opłaca się jeździć czysto, ponieważ w kolejnych wyścigach trafiamy na graczy, którzy mają podobny poziom kierowcy oraz poziom FairPlay. Poziom kierowcy natomiast zdobywamy poprzez jazdę online, gdzie liczone jest nasze tempo oraz pozycje zajęte w wyścigu i na tej podstawie automat dobiera nam przeciwników. System działa bardzo fajnie.

Twórcy gry ciągle pracują nad ulepszaniem trybu Sport poprzez wprowadzanie poprawek. Gra ma ogromny potencjał online. Oficjalne serie, które wystartowały 4 listopada zrobiły na mnie spore wrażenie. Szczególnie jeżeli chodzi o dobór rywali pod kątem szybkości i poziomy fair play. Gra naprawdę warta uwagi i czerpania jak najwięcej z trybu online, a gdy wlecą do nas znajomi można odstawić kierownicę i użyć 2 padów i pościgać się na podzielonym ekranie.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league