Valentino Rossi – recenzja ŚwiatWyścigów.pl

Istnieje tylko jeden zawodnik, dla którego każdy wyścig to domowy wyścig. Jest nim siedmiokrotny mistrz świata MotoGP Valentino Rossi. Włoch jest żywą legendą swojego sportu, którego sława i dokonania są porównywalne do tych Michaela Schumachera.

Nawet jeżeli ktoś nie jest fanem wyścigów motocyklowych, na pewno chociaż raz w swoim życiu słyszał nazwisko Rossi. Uwielbiany przez tłumy kibiców, którzy wypełniają włoskie trybuny torów niczym te, wypełniane na Monzy podczas wyścigu Formuły 1. Żółte barwy od lat zalewają trybuny, a wierni kibice zawsze wierzą w swojego mistrza, nawet jeżeli nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Na temat byłego zawodnika fabrycznego zespołu Yamaha powstało wiele publikacji, ale w końcu doczekaliśmy się wydania po polsku. Autorem biografii jest dziennikarz Stuart Baker, a polska premiera miała miejsce 24 marca, za sprawą znanego już sportowym czytelnikom Wydawnictwa SQN.

Książka posiada miękką oprawę i liczy 392 stron, z czego 8 to zdjęcia. Każdy, kto chociaż raz miał do czynienia z książkami Wydawnictwa SQN, doskonale wie, czego może się spodziewać. Poza wersją papierową, na rynku dostępny jest również ebook.

Kilka słów o samej treści

Na początku naszej drogi z włoskim mistrzem spotykamy się z Kevinem Schwantzem, mistrzem świata z 1993, który wprowadza nas do świata Rossiego. Prywatnie Schwantz jest idolem Valentino, co nie raz i nie dwa powtarzał publicznie. Następnie poznajemy charyzmatycznego księdza Don Cesare Stefano z rodzinnego miasta Włocha Tavullia, który miał bardzo wyjątkowy zwyczaj związany z wygranymi czy innymi sukcesami Rossiego. Proboszcz od samego początku śledził poczynania Włocha, a ten w ramach podziękowania w 90. urodzony wręczył mu wielki telewizor, „aby ten mógł jeszcze wyraźniej podziwiać jego wyczyny i sukcesy”. Niestety, Stefano zmarł w 2018 roku, a wspomnieniem o nim pozostaną wszystkie pamiątki, zdjęcia i inne rzeczy związane z Rossim.

Następnie wkraczamy w świat ojca Valentino, Graziano, który również brał udział w wyścigach motocyklowych, ale jego kariera została przerwana przez kontuzję. Biografia nie jest jednak dziełem pochwalnym. W książce znajdziemy nie tylko momenty radosne i szczęśliwe dla Włocha, ale również opis z kontrowersyjnym sytuacji i akcji, które miały miejsce w jego przeszłości. Pojawia się również wątek podatków, co w świecie sportu zawsze wywołuje ożywione dyskusje. Co ciekawe, autor niezbyt skupił się na sezonach, gdzie mistrzowi po prostu nie wychodziło – ma się wrażenie, że są one opisane zdawkowo, skrótowo i tak, aby nie zajmowały jak najwięcej miejsca.

Co ciekawe w biografii pojawiają się obszerne wątki prywatne i te dotyczące życia poza wyścigami czy padokiem MotoGP. Całość jest przystępnie napisana i na pewno nie sprawi problemów osobom, które nie interesują się motocyklami lub od święta oglądają wyścigi MotoGP. Jest to doskonała pozycja książkowa, ponieważ lekki i łatwy język pozwala na szybkie zrozumienie całości i przyswojenie tego, co czytamy. Plusem jest również fakt, że poznajemy naszego bohatera z różnych stron i perspektyw, co pozwala czytelnikowi mieć poczucie obiektywności i bezstronności. Historia kończy się na sezonie 2020 i mamy nadzieję, że niedługo ukaże się kontynuacja tej historii, ponieważ Valentino Rossi nadal jest aktywny zawodowo i nadal ściga się w MotoGP.

Książkę można zakupić w formie papierowej lub elektronicznej na stronie Labotiga.pl.

Konkurs: Wygraj jedną z pięciu książek Valentino Rossi

Z okazji domowej rundy Valentino Rossiego na torze Mugello, dajemy wam szansę wygrania jednego z pięciu egzemplarzy jego biografii, ufundowanych przez Wydawnictwo SQN. Aby uczestniczyć, należy udzielić najbliższej prawy odpowiedzi na jedno z pięciu pytań:

  • Jaka będzie strata Valentino Rosssiego do najszybszej Yamahy w trzecim treningu MotoGP na Mugello?
  • Ile okrążeń Valentino Rossi przejedzie w czwartym treningu MotoGP na Mugello?

Na powyższe pytania prosimy o odpowiedzi pod postem na Facebooku do momentu rozpoczęcia poszczególnych sesji (trzeci trening startuje w sobotę o 9:55, czwarty w sobotę o 13:30).

  • Z jakim czasem Valentino Rossi zakwalifikuje się do wyścigu MotoGP na Mugello?
  • Jaka będzie różnica na mecie wyścigu MotoGP na Mugello pomiędzy Valentino Rossim a zespołowym kolegą?

Na powyższe pytania prosimy o odpowiedzi pod postem na Twitterze do momentu rozpoczęcia poszczególnych sesji (kwalifikacje startują w sobotę o 14:10, wyścig w niedzielę o 14:00).

  • Ile punktów będzie mieć Valentino Rossi po wyścigu MotoGP na Mugello?

Na powyższe pytanie prosimy o odpowiedź pod postem na Instagramie do momentu rozpoczęcia wyścigu (w niedzielę o 14:00).

W przypadku wielu poprawnych odpowiedzi, brana jest pod uwagę ta udzielona najwcześniej. Jedna osoba (posługująca się takim samym imieniem i nazwiskiem oraz adresem wysyłki) może wygrać tylko jedną książkę. W przypadku wielu zwycięskich odpowiedzi brana będzie pod uwagę tylko ta udzielona najwcześniej.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league