Nobuharu Matsushita specjalnie dla ŚwiatWyścigów.pl

W kolejny weekend zawodnicy Formuły 1 będą ścigać się na sławnym, mającym na karku spory kawał historii torze Suzuka w Japonii. Stereotyp dotyczący wyścigów pozaeuropejskich mówi, że nie są one klimatyczne i nie cieszą zbytnim zainteresowaniem ze strony fanów. Nadchodząca runda w kraju kwitnącej wiśni zdecydowanie jednak takową nie jest. Na początku tygodnia, w poniedziałek, opublikowaliśmy krótką pogawędkę z Nobuharu Matsushitą, który bez dwóch zdań największą azjatycką nadzieją jeśli chodzi o rywalizację z sukcesami w Formule 1. Dziś przedstawiamy wam dłuższą rozmowę z reprezentantem zespołu ART Grand Prix w serii GP2, w której prezentuje swoje ciekawe punkty widzenia, które nie pasują raczej do europejskich. Jak myślicie, czy to przez to skośne oczy... ?

For English version click here

Wojtek Paprota: Nobuharu, to twój pierwszy sezon w serii GP2 - jak się tu odnajdujesz?

Nobuharu Matsushita: Tak, to mój pierwszy rok w tych mistrzostwach i naprawdę mi się tu podoba. Rok temu ścigałem się w japońskiej Formule 3 i myślałem, że było ciężko, ale w tym sezonie jest jeszcze ciężej. Jest tu znacznie więcej konkurencyjnych zawodników, a w dodatku korzystamy z opon Pirelli, które są dla mnie całkowicie nowe i trudno mi się ich używa. Teraz czuję się już w tym aspekcie dużo pewniej, ponieważ nauczyłem się znacznie lepiej nimi zarządzać.

Wojtek: To również twój pierwszy rok, który spędzasz w Europie, dlatego domyślam się, że musiałeś znaleźć sobie nowy dom i poznać nowe osoby. Czy ta zmiana była dla ciebie trudna?

Nobuharu: Mimo tego, że mieszkam naprawdę daleko od domu, moja sytuacja nie uległa wielkiej zmianie, ponieważ mieszkam w Paryżu, który jest naprawdę bardzo dobrym miastem pod wieloma względami i również jest wielokulturowy. Oczywiście język jest inny, ale nie jest to dla mnie duży problem. Muszę robić to samo co wcześniej, więc jeśli chodzi o moje działania to nie uległy one wielkiej zmianie, nadal koncentruję się na wyścigach.

Wojtek: W zeszłym roku wygrałeś mistrzostwach japońskiej Formuły 3, dzięki czemu awansowałeś do GP2, do zespołu ART Grand Prix. W zeszłym roku na twoim miejscu był Takuya Izawa, który wygrał wcześniej podobną, japońską serię wyścigową, Super Formułę, gdzie samochody są dość prawie takie same jak w F3, ale nie był w stanie utrzymać swojego miejsca w GP2. Z tego co wiem, teraz znowu ściga się w Japonii, w jakieś serii GT w zespole Kunimitsu Takahashiego. Czy uważasz, że w twoim przypadku może być podobnie, że nie dostaniesz drugiej szansy?

Nobuharu: Tak, Takuya ściga się teraz w serii Super GT. Nie wiem co stanie się ze mną. Naprawdę nie wiem. Mówiąc szczerze, moim marzeniem jest dojście do Formuły 1 i chciałbym skoncentrować się tylko na drodze, która może mnie tam zaprowadzić. To droga przez Europę i nie chciałbym wracać do Japonii. Nie wiem co stanie się ze mną w przyszłym sezonie, ponieważ mam kontrakt jedynie na ten rok, a gdy dobiegnie on końca, Honda podejmie decyzję.

Wojtek: Jak wyglądają plany twoich sponsorów? Są oni zainteresowani inwestowaniem pieniędzy w twoją karierę w Europie?

Nobuharu: Nie jestem tego pewien. Jestem kierowcą Hondy, to oni są moim największym sponsorem i to od nich otrzymuje obecnie największe wsparcie. Nie wiem, co postanowią w związku z przyszłym sezonem, ale mam nadzieję, że wszystko pozostanie tak, jak jest. Tak jak powiedziałem, moim marzeniem jest Formuła 1, a jako że Honda jest zaangażowana w Formułę 1, mam nadzieję, że w niedługiej przyszłości będę tam z nimi.

     

Wojtek: Myślisz, że przyjechałeś do Europy w odpowiednim czasie, czy powinieneś zrobić to nieco wcześniej?

Nobuharu: Oczywiście Europa jest domem motorsportu i im szybciej tu przyjedziesz, tym lepiej. Najlepszą opcją dla mnie było przyjechanie tutaj, do ART Grand Prix nieco wcześniej, może rok wcześniej. Miałbym wtedy więcej czasu na naukę i rozwój.

Wojtek: Czego nauczyłeś się póki co w tym sezonie w serii GP2, czego nie miałeś okazji doświadczyć w Azji?

Nobuharu: Dość dużo. Najważniejszym punktem jest zarządzanie oponami Pirelli. Rok temu korzystałem z ogumienia Yokohamy. Oprócz Formuły3, dostarczają oni opony również do serii WTCC, więc ich struktura jest zupełnie inna. Samochody w Formule 3 są znacznie lżejsze, niż w GP2, dlatego też łatwiej się nimi jeździ. W GP2 musisz używać więcej siły, żeby prowadzić samochód, ale nie możesz być też zbyt agresywny, ponieważ w przeciwnym wypadku zniszczyłbyś opony. To trudne do zbalansowania i zdecydowanie największa zmiana, w porównaniu do zeszłego roku.

Wojtek: Twój kolega z zespołu, Stoffel Vandoorne prowadzi obecnie w mistrzostwach i wszyscy są praktycznie pewni, że je wygra. Jest bardzo doświadczony, również z uwagi na fakt, że jest kierowcą rozwojowym McLarena - jak dużo zdołałeś się w tym sezonie od niego nauczyć?

Nobuharu: Zdecydowanie masz rację, jest on prawdopodobnie najlepszym kierowcą w obecnej stawce GP2. Oczywiście bardzo dużo się od niego nauczyłem. Jako że prowadzi on obecnie w mistrzostwach, jest to dla mnie bardzo dobra sytuacja. Poznałem dzięki niemu wiele szczegółów, również jeśli chodzi o telemetrię i zdecydowanie nie mogę wyobrazić sobie obecnie lepszego partnera.

Wojtek: Czy coś zmieniło się w japońskiej kulturze wyścigowej, kiedy Honda powróciła do Formuły 1 jako dostawca silników dla McLarena?

Nobuharu: Myślę, że zainteresowania jest tak samo dużo, jak zawsze. Fani są jednak zdecydowanie bardziej podekscytowani i myślę, że jeżeli Honda będzie w stanie przygotować na następny rok jeszcze lepszy pakiet, zainteresowanie będzie jeszcze większe.

Wojtek: 30 lat temu, kiedy Honda wchodziła do Formuły 1, również mieli bardzo słabe wyniki, a dojście do poziomu, kiedy kierowcy McLarena wygrywali większość wyścigów zajęło im 5 sezonów. Czy uważasz, że obecnie będziemy mieli podobną sytuację, jak w latach 80-tych?

Nobuharu: Nie znam się tak bardzo na historii Formuły 1, więc nie wiem jak dokładnie wyglądała ta sytuacja. Niemniej jednak, to jest ich pierwszy sezon w Formule 1 po przerwie i myślę, że Honda ma ogromny potencjał, który może zostać ujawniony w kolejnym sezonie. Są nową ekipą i mam nadzieję, że będą radzić sobie lepiej w przyszłości.

Chcesz czytać więcej ekskluzywnych wywiadów 1-na-1? Postaw nam kawę!

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1