Flagi w wyścigach

Flagi są nieodłączną częścią wyścigów samochodowych. Pomimo postępu technicznego, to właśnie sygnały wizualne pokazywane przez sędziów na swoich posterunkach często jako pierwsze informują o aktualnej sytuacji na torze i służą do komunikacji dyrekcji wyścigu z zawodnikami. Ich znaczenie powinni zatem znać nie tylko kierowcy, ale i kibice.

Flaga w biało-czarną szachownicę
Pokazywana na linii start/meta oznacza koniec sesji – po upłynięciu określonego czasu lub w wyścigu najpierw zwycięzcy, a następnie każdemu kolejnemu kierowcy.

Żółta flaga
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o zagrożeniu w danym fragmencie toru, nakazuje kierowcom zwolnić i przygotować się do zatrzymania. Pokazywana na całym torze oznacza okres neutralizacji (żółta flaga na całym torze).

Zielona flaga
Oznacza, że tor jest bezpieczny i można się po nim poruszać. Pokazywana na początku lub wznowieniu sesji oraz za strefą żółtej flagi.

Czerwona flaga
Pokazywana na całym torze oznacza przerwanie sesji i nakazuje niezwłoczne opuszczenie toru przez jadących zawodników.

Niebieska flaga
Informuje o zbliżającym się z tyłu szybszym samochodzie, który będzie dublować lub znajduje się na szybkim okrążeniu oraz ostrzega kierowców wyjeżdżających na tor o autach jadących z pełną prędkością.

Flaga w żółto-czerwone pasy
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o śliskiej nawierzchni w danym fragmencie toru lub znajdujących się na niej elementach.

Czarna flaga z pomarańczowym kołem
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, którego samochód jest uszkodzony i może stanowić zagrożenie, nakazuje mu zjazd do boksów w celu dokonania napraw.

Czarno-biała flaga
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, który otrzymał ostrzeżenie za niesportowe zachowanie.

Czarna flaga
Pokazywana na linii start/meta kierowcy, który został zdyskwalifikowany, nakazuje niezwłoczne opuszczenie przez niego toru.

Biała flaga
Pokazywana w jednym miejscu ostrzega o wolno poruszającym się pojeździe w danym fragmencie toru.

Zainteresowanych zakupem flag wyścigowych zapraszamy na stronę www.flagiwyscigowe.pl

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league