Audi wygrywa 24h Nürburgring

Czterdziesta siódma edycja 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring, aż do ostatniej sekundy była niezmiernie ekscytująca. Po niezwykle burzliwym ostatnim etapie zmagań, Audi R8 LMS z numerem 4 wygrało starcie z ubiegłorocznym zwycięzcą, zespołem Porsche, zachowując jedno okrążenie przewagi. Dla Audi Sport Team Phoenix oznacza to trzecią wygraną w barwach Audi i piątą w dwudziestoletniej historii teamu.

„Szczere gratulacje dla całej załogi” – powiedział Chris Reinke, szef Audi Sport customer racing. „Tym razem wygraliśmy stosując unikalną kombinację różnych czynników. Stawka pojazdów i zawodników na starcie nie była równa, a nasi rywale robili lepsze czasy okrążeń na długich dystansach. Nienaganna i pewna jazda kierowców Audi pozwoliła nam jednak uniknąć kar. Najnowsza wersja Audi R8 LMS pojechała doskonale, a zespół Ernsta Mosera po raz kolejny pokazał, że reprezentuje czołówkę klasy światowej.” Team z miejscowości Eifel wygrywał już tu w Audi w latach 2012 i 2014, a wcześniej również triumfował dwukrotnie.

W grupie najlepszych dziesięciu samochodów długodystansowego wyścigu jechały aż trzy Audi R8 LMS, ale to auto z numerem 4 na okrążeniu 142. wysunęło się na prowadzenie, gdy prowadzące do tego miejsca Porsche otrzymało karę czasową. Sporą szansę na wygraną miał również inny team Audi Sport – Audi Sport Team Land – który na Nürburgring zwyciężył już dla czterech pierścieni w roku 2017. Jednak na dwie godziny przed końcem wyścigu Audi R8 LMS zespołu Wolfganga Landa, za kierownicą którego zasiadała załoga Christopher Haase/Kelvin van der Linde/Christopher Mies/René Rast, musiało wycofać się z wyścigu z powodu zderzenia. Od tego momentu wszystkie nadzieje zaczęto pokładać w czterech innych zawodnikach Audi Sport. Pierre Kaffer, Frank Stippler, Dries Vanthoor i Frédéric Vervisch ze swego zadania wywiązali się po mistrzowsku. Dla niespełna 21-letniego Belga Driesa Vanthoora, który jechał na ostatniej zmianie, oznaczało to pierwszą wygraną na Nürburgringu, podobnie zresztą jak dla Pierre Kaffera, który wychował się w Eifel. Po raz pierwszy w wyścigu 24-godzinnym na Nürburgring triumfował Frédéric Vervisch. Zawodnik ten miał swój udział również w styczniowym zwycięstwie najnowszego Audi R8 LMS w 24-godzinnym wyścigu w Dubaju. Pochodzący z Kolonii Frank Stippler wygrywał już dla Audi 24h na Nürburgring w roku 2012. Ogółem, samochody wyścigowe Audi klasy GT3 przygotowane dla różnych zespołów klienckich Audi Sport, począwszy od roku 2009 wygrały już trzynaście wyścigów 24-godzinnych na całym świecie.

Zespół Audi Sport Car Collection z załogą w składzie Christopher Haase/Marcel Fässler/René Rast/Markus Winkelhock, otrzymując karę czasową krótko przed metą, stracił szanse na znalezienie się na podium. Ostatecznie zajął pozycję czwartą. Wystawione przez niezależny team Phoenix Racing Audi R8 LMS z załogą w składzie Jeroen Bleekemolen/Vincent Kolb/Kim-Luis Schramm/Frank Stippler, przekroczyło linię mety jako ósme. Dodatkowo, kierowcy sami opłacający swój start, czyli tzw. gentleman drivers - Stefan Aust, Oliver Bender, Christian Bollrath i Jean-Louis Hertenstein, jadący w barwach Team Car Collection Motorsport, zdobyli świetne, szesnaste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Podczas wyścigu 24h na Nürburgring, w swoich klasach triumfowało również kilka innych zespołów klienckich Audi. Team Giti Tire Motorsport by RaceIng w składzie Rahel Frey/Bernhard Henzel/Pavel Lefterov/Frank Schmickler, w Audi R8 LMS, wygrał w klasie SP8. Zaraz za nim było Audi R8 LMS GT4 zespołu Giti Tire Motorsport by WS Racing z chińską załogą: Xiaole He/Fei Li/Yat Wong/Andy Yan. Team Bonk Motorsport ze swym Audi RS 3 LMS zdobył drugie miejsce w klasie SP 3T. To najlepszy wynik samochodu wyścigowego typu TCR w tej klasie. W roku 2017 zespół rodem z Münster zajął tym modelem dwa miejsca na podium, a w 2018 jedno. Pozycję czwartą, również w Audi RS 3 LMS, zajął zespół Avia Sorg Rennsport. Ogółem, ten trudny wyścig ukończyło dziewięć z dziesięciu samochodów wyścigowych przygotowanych przez Audi Sport customer racing.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league