Engel na pole position do 24h Nürburgring, Ferrari z pierwszej linii

Maro Engel wywalczył pierwsze pole startowe do 24-godzinnego wyścigu na torze Nürburgring Nordschleife. Niemiec jako jedyny wykręcił czas poniżej dziewięciu minut podczas odbywającej się w zmiennych warunkach sesji kwalifikacyjnej. Obok niego na starcie ustawi się Luca Ludwig w Ferrari.

W tym roku nie odbywał się wyścig kwalifikacyjny, w związku z czym o uczestnikach sesji Q2 decydowały wyniki z tegorocznej serii NLS. Engel, dzielący Mercedesa-AMG wraz z Adamem Christodoulou, Manuelem Metzferem i Lucą Stolzem, nie należał do zakwalifikowanych automatycznie i musiał najpierw wywalczyć awans w sesji Q1.

Obie sesje odbywały się przy częściowo mokrym torze, co wiązało się z bardzo różnymi decyzjami ekip w sprawie opon – regulamin pozwala przy tym nawet na ich ręczne nacinanie. Warunki poprawiały się jednak z każdym przejechanym okrążeniem i o ile podczas sesji Q1 nikt nie zszedł poniżej 9:18, to podczas decydującego segmentu Engel wykręcił 8:57,884 i wywalczył pole position z przewagą niecałych pięciu sekund.

W pierwszej czwórce znalazły się aż cztery Mercedesy-AMG, a rozdzielił je jedynie drugi w czasówce Luca Ludwig w Ferrari ekipy Octane 126 z wynikiem 9:02,814. Szwajcar pojechał zaledwie 0,304 sekundy szybciej od Raffaele Marciello, za którym uplasował się Daniel Juncadella. Najlepszym kierowcą BMW był piąty Nick Yelloly, który, o 0,830 sekundy pokonując Augusto Farfusa.

Pierwszą dziesiątkę uzupełnili Matthieu Vaxiviere w Mercedesie-AMG, Marco Wittmann i Christian Krognes w BMW oraz Maxime Soulet w kolejnym Mercedesie-AMG. Dopiero na 11. pozycji uplasował się Mirko Bortolotti w najlepszym Audi. Jeszcze gorsze kwalifikacje zaliczyło Porsche, których najlepszy samochód znalazł się na 14. pozycji. Nadzieje na pole position dawał marce ze Stuttgartu drugi w sesji Q1 Dennis Olsen, który jednak nie ukończył żadnego pomiarowego okrążenia w Q2, co oznaczało spadek na 17. pozycję.

W kwalifikacjach uczestniczyło 97 samochodów, które przystąpią do 24-godzinnej rywalizacji w sobotę o 15:30.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league