BMW odnosi pierwsze od 10 lat zwycięstwo na Nürburgringu

Nicky Catsburg, Alexander Sims i Nick Yelloly odnieśli zwycięstwo w tegorocznym 24-godzinnym wyścigu na torze Nürburgring Nordschleife. Załoga Rowe Racing #99 zapewniła pierwsze zwycięstwo dla BMW od 2010 roku, pokonując w bezpośrednim starciu Audi #3.

Po długim okresie czerwonej flagi, rywalizacja została wznowiona o 8 rano. Tuż po restarcie trzeci Christopher Haase w Audi #3 wyprzedził Franka Stipplera w podobnym samochodzie #1, a następnie dogonił i wyprzedził prowadzącego René Rasta w Audi #29 na prostej Dottinger Hohe. Mistrz DTM odzyskał pierwszą pozycję na kolejnym okrążeniu, lecz na dłuższą metę nie zdołał utrzymać się przed Haasem, a ponadto miał do odbycia 32-sekundową karę za ignorowanie flag we wcześniejszej fazie wyścigu.

Na czwartą lokatę wyszedł Maro Engel w Mercedesie #6, wyprzedzając Sheldona van der Linde w BMW #42 oraz Alexandra Simsa w #99. Sytuacja zmieniła się, gdy nawierzchnia toru zaczęła wysychać. BMW od razu zdecydowało się na agresywną strategię i gdy tylko warunki na to pozwoliły, oba auta zjechały po opony przejściowe i zaczęły piąć się w górę stawki. Na pięć i pół godziny przed końcem van der Linde awansował na drugą lokatę i tracił tylko cztery sekundy do Haase, który wypadł z zakrętu Aremberg i przejechał przez żwirowe pobocze.

Podczas kolejnej rundy pit-stopów w Audi #3 zasiadł Mirko Bortolotti i wyjechał na tor na nacinanych slickach, mając za sobą tym razem Nicka Yelloly’ego w BMW #99, które przeskoczyło w alei serwisowej auto #42 ekipy Schnitzer. Oba BMW znajdowały się przy tym w odstępie niecałych 10 sekund za liderem. Na tym etapie z walki o zwycięstwo odpadło już Audi #29, po tym jak Christopher Mies nie poradził sobie na nacinanych slickach i wrócił do boksów po opony przejściowe.

Gdy na niecałe dwie godziny przed końcem powrócił deszcz, BMW znów podjęło szybką decyzję i ściągnęło samochód #99 po opony na mokrą nawierzchnię, w czasie, gdy Haase pozostał jeszcze jedno okrążenie na slickach. Okazało się to druzgocące dla Audi #3, które po swoim pit-stopie wyjechało na tor z 50-sekundową stratą do Catsburga. Na nowych oponach Haase zdołał zmniejszyć swoją stratę do 15 sekund i zaoszczędził też czas na krótszym ostatnim postoju.

Na kluczowym etapie rywalizacji Catsburg podkręcił jednak tempo i przekroczył linię mety z przewagą 19 sekund nad Haasem, dając BMW 20. zwycięstwo w 50-letniej historii całodobowego ścigania na torze Nürburgring. W ostatniej godzinie rywalizacji Dries Vanthoor przebił oponę w Audi #1 i stracił miejsce na podium na rzecz Augusto Farfusa w BMW #42. Belg dojechał do mety piąty, wyprzedzony także przez Marco Wittmanna w BMW #98.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league