Polacy, Sausset i mnóstwo Ligierów

W ten weekend, tor Silverstone będzie otwarciem sezonu także dla Europejskiej Serii Le Mans. Tegoroczny sezon opanują prototypy LMP3, w tym polską ekipą Inter Europol.

Kto jeszcze rok temu obawiał się, że nowa klasa prototypów LMP3 może okazać się nieudanym sposobem na rozwinięcie idei Prototype Challenge, w tym roku otrzymał już chyba ostateczny argument w tej sprawie. Aż 19 takich pojazdów stanie do walki w inauguracji tegorocznego sezonu ELMS – i choć, o dziwo, prawie wszystkie będą w tym roku Ligierami JS P3, sam rozrost klasy dowodzi ogromnemu zainteresowaniu ekip chcących rozwinąć skrzydła w wyścigach długodystansowych. Miłym akcentem jest fakt, że jednym z tych zespołów będzie Inter Europol Competition, polski zespół z Jakubem Śmiechowskim jako fundamentem wśród kierowców – no i oczywiście nie da się nie wspomnieć o Jakubie Giermaziaku, który powracając do ELMS, tym razem spróbuje swoich sił w czołowej klasie prototypów LMP2.

Szczególnie interesującym Polaków zespołem w klasie LMP2 będzie Greaves Motorsport i ich Ligier nr 41 – a to oznacza nie byle co, bo obronę tytułu wywalczonego w ubiegłym roku przez Garego Hirscha, Jona Lancastera i Björna Wirdheima. Co ciekawe jednak, partnerem Giermaziaka nie zostanie jednak żaden z tej trójki – ich miejsce zajmą znany z sukcesów za oceanem Memo Rojas oraz ubiegłoroczny mistrz LMP2 w WEC, Julien Canal. W tym towarzystwie, Kuba może, co prawda, wyglądać trochę jak debiutant – biorąc jednak pod uwagę jego osiągnięcia choćby w Porsche SuperCup, o całym trio można powiedzieć, że to bardzo poważni kandydaci do kolejnego tytułu dla Greaves.

Ich przeciwników, na Silverstone będzie w teorii czternastu – co oznacza spory rozrost także i tej klasy prototypów. Znajomymi z ubiegłorocznego sezonu będzie Ligier od Algarve Pro Racing z nowym Chrisem Hoyem i 22-letnim obywatelem Indii, Parthem Ghorpade; zmieniony skład przynosi również Pegasus Racing z Morganem LMP2, SMP Racing z dwoma swoimi BR 01, Eurasia Motorsport tym razem już z zamkniętym Oreca 05, Krohn Racing z dwoma Szwedami, w tym broniącym tytułu Wirdheimem, Thiriet TDS wspomaganym przez Mathiasa Beche oraz Murphy Prototypes z Marciem Goossensem obok Michaela Lyonsa. Spokojni mogą być również fani Jota Sport – choć już bez tej nazwy, załoga Simona Dolana i Harrego Tincknella wciąż będzie się starała o mistrzostwo – tym razem jednak z nowym partnerem w postaci Giedo van der Gardego i logo rosyjskiego G-Drive.

Właściwym nieobecnym będzie więc tu tylko zespół Ibañez Racing – powróci za to Race Performance, obok Francka Mailleux wystawiając tym razem Nicolasa Leutwileraz i Jamesa Winslowa. Na czele z Nicolasem Lapierre, do Europy przybędzie również amerykański DragonSpeed, zespół Eltona Juliana mając za sobą całkiem udany tegoroczny start w Sebring 12h. Pozostałe trzy ekipy: So24! by Lombard, Panis-Barthez Compétition oraz Idec Sport przybywają do ELMS z Francji, gdzie m.in. perturbacje związane z krajową serią wyścigów nakłoniły je do spróbowania swoich sił właśnie w tej rywalizacji.

15 pojazdów LMP2 to spore grono kandydatów do generalnego triumfu na Silverstone – poniżej mamy natomiast największą niespodziankę tego sezonu, a więc aż 19 samochodów LMP3. Mało tego, że jest to liczba nieporównywalnie większa od 4 pojazdów startujących w przynajmniej 3 ubiegłorocznych wyścigach – zaskakującym jest również fakt, że tylko Murphy Prototypes zdecydowała się w tym roku na prototyp Ginetta-Juno, pozostałe załogi stawiając na Ligiery z inicjałami Jo Schlessera.

Powodem tak dużej liczby pojazdów, także i w tej klasie jest po części postawienie właśnie na ELMS przez francuskie ekipy rozważające różne drogi rozwoju – takie prototypy miały pierwotnie startować tam w nowej krajowej rywalizacji, która ostatecznie została połączona z tamtejszymi wyścigami GT. Obok ekip znanych ze startów w ubiegłym roku, trójkolorowych flag zobaczymy więc tu sporo – obok nich pojawi się jednak także i kilka innych zespołów, które również postanowiły przetestować nową klasę prototypów. Jako amerykańskie pojawią się więc United Autosports i EuroInternational, swoich reprezentantów będą miały w tej klasie także ekipy Race Performance i Murphy Prototypes – do walki staną również brytyjskie 360 Racing i dobrze znany RLR Motorsport. W końcu, naszą uwagę, z pewnością będzie przyciągała ekipa Jakuba Śmiechowskiego – Inter Europol Competition będzie nie tylko zespołem z polskim kierowcą, ale i cały będzie widniał właśnie z biało-czerwoną flagą.

Po części wskutek dużej liczby pojazdów LMP3, organizatorzy zdecydowali się zlikwidować średnio liczną klasę samochodów GT3 – w przypadku Gran Turismo pozostanie więc już tylko standardowa GTE. Tu, lista startowa nie przynosi zbyt wielu zmian – do największych będzie należeć zniknięcie nietypowego BMW Z4 GTE, którym zespół Marc VDS przez rok urozmaicił listę obecnych tu producentów. W stawce pozostaną Ferrari, dwa od AF Corse oraz po jednym ekip AT Racing, Formula Racing i JMW Motorsports – stawkę dopełnią natomiast dwa Porsche od Proton Competition oraz dwa fabryczne Aston Martiny.

No i na koniec pozostaje jeszcze jeden, dodatkowy pojazd – w teorii przeciwników Kuby Giermaziaka miało być czternastu – w praktyce będzie ich o owy jeden samochód więcej, a to za sprawą Morgana LMP2 i ekipy SRT41. Samochód, choć pod wieloma względami tożsamy z konstrukcjami czołowej klasy ELMS, będzie się wyróżniał przystosowaniem do kierowania przez niepełnosprawnego Frédérica Sausseta – częściowo pozbawiony czterech kończyn Francuz, właśnie wyścigi ELMS wykorzysta jako trening przed tegorocznym wyzwaniem – startem w „garażu 56” w kultowym 24h Le Mans. A, że Sausset nie zamierza pojawiać się tu tylko po to, by tu być, nas również ciekawią jego wyniki i ich przyrównanie do typowych załóg startujących w LMP2.

Podobnie, jak FIA WEC, rywalizacja ELMS rozpocznie się już w piątek, 1,5-godziinnymi treningami o 10:00 i 15:45 czasu polskiego – pozostałe sesje odbędą się w sobotę, kwalifikacje o 11:50, a sam wyścig startując o godzinie 15:30.

Nr Kierowca Klasa Zespół Samochód  
0

Jean-Bernard Bouvet
Christophe Tinseau
Frédéric Sausset

INV

SRT41 by OAK Racing Morgan LMP2 Nissan M
21

Henrik Hedman
Nicolas Lapierre
Ben Hanley
LMP2 DragonSpeed Oreca 05 Nissan D
22

Vincent Capillaire
Olivier Lombard
Jonathan Coleman
LMP2 So24! by Lombard Racing Ligier JS P2 Judd D
23

Fabien Barthez
Paul-Loup Chatin
Timothé Buret
LMP2 Panis-Barthez Compétition Ligier JS P2 Nissan M
25

Michael Munemann
Chris Hoy
Parth Ghorpade
LMP2 Algarve Pro Racing Ligier JS P2 Nissan D
28

Patrice Lafargue
Paul Lafargue
Dimitri Enjalbert
LMP2 IDEC Sport Racing Ligier JS P2 Judd M
29

Inès Taittinger
Rémy Striebig
Léo Roussel
LMP2 Pegasus Racing Morgan LMP2 Nissan M
32

Andreas Wirth
Julián Leal Covelli
Stefano Coletti
LMP2 SMP Racing BR01 Nissan D
33

Pu Jun Jin
Tristan Gommendy
Nick de Bruijn
LMP2 Eurasia Motorsport Oreca 05 Nissan D
34

Nicolas Leutwiler
Franck Maiileux
James Winslow
LMP2 Race Performance Oreca 03R Judd D
38

Simon Dolan
Giedo van der Garde
Harry Tincknell
LMP2 G-Drive Racing Gibson 015S Nissan D
40

Tracy Krohn
Nic Jönsson
Björn Wirdheim
LMP2 Krohn Racing Ligier JS P2 Nissan M
41

Memo Rojas
Julien Canal
Jakub Giermaziak
LMP2 Greaves Motorsport Ligier JS P2 Nissan D
44

Sean Gelael
Antonio Giovinazzi
Mitch Evans
LMP2 SMP Racing BR01 Nissan D
46

Pierre Thiriet
Mathias Beche
Ryō Hirakawa
LMP2 Thiriet by TDS Racing Oreca 05 Nissan D
48
Michael Lyons
Marc Goossens
LMP2 Murphy Prototypes Oreca 03R Nissan D
2

Alex Brundle
Michael Guasch
Christian England
LMP3 United Autosports Ligier JS P3 Nissan M
3

Mark Patterson
Matthew Bell
Wayne Boyd
LMP3 United Autosports Ligier JS P3 Nissan M
4
Jean-Marc Merlin
Erik Maris
LMP3 OAK Racing Ligier JS P3 Nissan M
5

Jesùs Fuster
Tom Jackson
Álvaro Fontes
LMP3 By Speed Factory Ligier JS P3 Nissan M
6

Terrence Woodward
Ross Kaiser
James Swift
LMP3 360 Racing Ligier JS P3 Nissan M
7

Roberto Lacorte
Giorgio Sernagiotto
Niccolò Schirò
LMP3 Villorba Corse Ligier JS P3 Nissan M
8

Giorgio Maggi
Bert Longin
Marcello Marateotto
LMP3 Race Performance Ligier JS P3 Nissan M
9

Eric Troullet
Paul Petit
Enzo Guibbert
LMP3 Graff Ligier JS P3 Nissan M
10

John Falb
Sean Rayhall
Vincente "Enzo" Potolicchio
LMP3 Graff Ligier JS P3 Nissan M
11

Giorgio Mondini
Andrea Roda
Marco Jacobini
LMP3 Eurointernational Ligier JS P3 Nissan M
12
Jay Palmer
Andrea Dromedari
LMP3 Eurointernational Ligier JS P3 Nissan M
13
Jakub Śmiechowski
Thomas Dagoneau
LMP3 Inter Europol Competition Ligier JS P3 Nissan M
14
Tony Ave
Doug Peterson
LMP3 Murphy P3-3Dimensional.com Riley AR-2 Nissan M
15

Osman "Ossy" Yusuf
Morten Dons
Ross Warburton
LMP3 RLR Msport Ligier JS P3 Nissan M
16

Eric Debard
Valentin Moineault
Simon Gachet
LMP3 Panis-Barthez Compétition Ligier JS P3 Nissan M
17

Jean-Baptiste Lahaye
Matthieu Lahaye
Francois Heriau
LMP3 Ultimate Ligier JS P3 Nissan M
18

Thomas Laurent
Yann Ehrlacher
Alexandre Cougnaud
LMP3 M.Racing YMR Ligier JS P3 Nissan M
19

David Hallyday
Dino Lunardi
David Droux
LMP3 Duqueine Engineering Ligier JS P3 Nissan M
20

Romain Iannetta
Maxime Pialat
Eric Clément
LMP3 Duqueine Engineering Ligier JS P3 Nissan M
24
Jaques Nicolet
Pierre Nicolet
LMP3 OAK Racing Ligier JS P3 Nissan M
51

Piergiuseppe Perazzini
Marco Cioci
Rui Águas
LMGTE AF Corse Ferrari F458 Italia GTE D
55

Duncan Cameron
Matt Griffin
Aaron Scott
LMGTE AF Corse Ferrari F458 Italia GTE D
56

Alaksandr Talkanitsa Sr.
Alaksandr Talkanitsa Jr.
Alessandro Pier Guidi
LMGTE AT Racing Ferrari F458 Italia GTE D
60

Johnny Laursen
Mikkel Mac
Christina Nielsen
LMGTE Formula Racing Ferrari F458 Italia GTE D
76

Rory Butcher
Andrea Bertolini
Robert Smith
LMGTE JMW Motorsport Ferrari F458 Italia GTE D
77

Mike Hedlund
Wolf Henzler
Marco Seefried
LMGTE Proton Competition Porsche 911 RSR D
88

Christian Ried
Richard Lietz
Gianluca Roda
LMGTE Proton Competition Porsche 911 RSR D
98

Stuart Hall
Richie Stanaway
Roald Goethe
LMGTE Aston Martin Racing Aston Martin V8 Vantage GTE D
99

Jonathan Adam
Alex MacDowall
Andrew Howard
LMGTE Aston Martin Racing Aston Martin V8 Vantage GTE D

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze