Zespoły ELMS ponownie zmierzą się we Francji

Europejska Seria Le Mans pojedzie znów na torze Le Castellet, znanym szerzej jako Circuit Paul Ricard. Tym razem stawka prototypów i aut GT ma pojechać w sobotę kwalifikacje, jak i wyścig.

Tor położony na południu Francji, była inauguracyjną rundą ELMS, zaś teraz pod nazwą Le Castellet 240 jest trzecim wyścigiem sezonu 2020.  Weekend wyścigowy zaczyna się w piątek, zaś kończy się w sobotę około godziny 22:30. Runda na Circuit Paul Ricard zastępuje 4-godzinny wyścig na torze Barcelona, ze względu na pandemię COVID-19. 240 przy nazwie Le Castellet oznacza, ile trwać będzie wyścig w minutach.

35 załóg pojedzie w 4-godzinnym wyzwaniu przy zachodzącym słońcu. Pojadą także dwa prototypy Inter Europol Competition. Po niezbyt udanym wyścigu w Spa-Francorchamps, Nigel Moore i Martin Hippe będą chcieli znowu pokazać się z dobrej strony w kategorii LMP3. W poprzednim wyścigu na Le Castellet, kierowcy #13 zajęli dobre drugie miejsce. Na więcej również liczą Kuba Śmiechowski, Rene Binder i Matevos Isaakyan. Trio z jedynego prototypu Ligiera LMP2 aktualnie są na 10 miejscu w klasyfikacji generalnej mając 7 punktów.

Prowadzi zespół United Autosports #22 z Filipe Albuquerque oraz Philipem Hansonem. Portugalsko-brytyjska para ma 43 punkty i wygrała poprzedni wyścig na Spa-Francorchamps. Dorobek kierowców #22 poprawia fakt zdobycia dwóch pole position, dzięki którym mają o dwa punkty więcej. Drugie miejsce zajmuje drugi samochód United Autosports #32 z Willem Owenem, Alexem Brundle i Jobem Van Uitertem, zaś dużo większą stratę ma ekipa GRAFF #39 z Jamesem Allenem, Thomasem Laurentem i Alexandre Cougnard, mając 20 punktów i plasując się na pozycji trzeciej.

W kategorii LMP3 nie ma sobie równych także prototyp United Autosport #2. Trio brytyjskie – Robert Wheldon, Tom Gamble i Wayne Boyd ma komplet 52 punktów za oba zwycięstwa i dwa pole position w kategorii LMP3. Daleko w tyle jest zespół Eurointernational #11, który zajmuje drugie miejsce, ale ma stratę aż 29 punktów do brytyjskiego zespołu. Trzecie miejsce zajmuje francuska ekipa GRAFF #9 z 22 punktami. 18 oczek ma Inter Europol Competition #13, który nie zdobył żadnego punktu z wyścigu z Belgii.

Znakomicie radzi sobie szwajcarski zespół Kessel Racing #74, którego kierowcą jest Michał Broniszewski i Dawid Perel. Polski zawodnik wraz z reprezentantem Republiki Południowej Afryki ma 44 punkty i prowadzą aktualnie w klasyfikacji generalnej kategorii LMGTE. Drugie i trzecie miejsce zajmują kierowcy Proton Competition. Niemiecki zespół wystawiający Porsche 911 RSR jest najpoważniejszym konkurentem ekipy Kessel Racing.

Kwalifikacje do wyścigu Le Castellet 240 odbędą się o godzinie 11:40, zaś wyścig z udziałem polskich zawodników i zespołów, będzie o godzinie 18:30.

Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze