Ustępujący mistrzowie triumfują na koniec sezonu ELMS

Phil Hanson, Jonathan Aberdein i Tom Gamble odnieśli zwycięstwo dla ekipy United Autosports #22 w ostatnim wyścigu sezonu 2021 Europejskiej Serii Le Mans w Portimão. Pokonali oni tegorocznych mistrzów serii.

Prowadzenie po starcie z pole position utrzymał Charles Milesi z COOL Racing #37, za którym w pierwszy zakręt wszedł Richard Bradley z Algarve Pro Racing #24. Roman Rusinow z G-Drive Racing #26 spadł z trzeciej na piątą pozycję, wyprzedzony na pierwszym okrążeniu przez Manuela Maldonado z United Autosports #32 i Roberta Kubicę z Team WRT #41.

W przeciągu kolejnych kilkunastu minut Kubica wyprzedził Maldonado, awansując na trzecią pozycję. Śladami Polaka podążał Phil Hanson, który po starcie z szóstej pozycji spadł na ósmą lokatę, lecz po kwadransie plasował się już na czwartym miejscu.

Czołówka zaczęła się rozjeżdżać, lecz różnice zostały zniwelowane w momencie przerwania wyścigu, niecałe pół godziny po starcie. Czerwone flagi wywieszono po tym, jak Memo Rojas obrócił się na wyjściu z ostatniego zakrętu po awarii opony, a próbujący ominąć go Andreas Laskaratos roztrzaskał prototyp LMP3 zespołu 1 AIM Villorba Corse o początek alei serwisowej.

Wyścig został wznowiony po godzinie i dziewięciu minutach. Podobnie jak poprzednio, Milesi szybko zaczął odjeżdżać od reszty stawki. Bradley natomiast znalazł się pod presją ze strony Kubicy i Hansona. Sytuacja zmieniła się, gdy lider zjechał do boksów, aby przekazać prototyp #37 Alexandrowi Coigny’emu. Francuz opuścił aleję serwisową z niedomkniętymi drzwiami, co kosztowało go kilkanaście sekund i utratę pozycji na rzecz Maldonado.

Dzięki szybkiemu pit-stopowi, na pozycję lidera awansował Jonathan Aberdein w #22. Kierowca United Autosports opuścił aleję serwisową na tych samych oponach, na których wyścig zaczynał Hanson. Maldonado pozostał za kierownicą #32 i był drugi, przed Julianem Canalem z Panis Racing #65 i Franco Colapinto w G-Drive #26. Sophia Florsch, która zmieniła Bradleya w #24, była piąta, przed Yifeiem Ye z Team WRT #41. Mistrzowski zespół poświęcił na swój pierwszy serwis aż 20 sekund więcej od nowych liderów wyścigu.

Sytuacja pozostała niezmieniona do czasu kolejnej rundy pit-stopów na początku trzeciej godziny rywalizacji. Tym razem to Team WRT wykonało serwis najszybciej, pozostawiając Ye w prototypie #41 na tych samych oponach. Chińczyk przeskoczył w ten sposób na pierwszą lokatę, przed Flörsch w #24 oraz Toma Gamble’a i Joba van Uiterta, którzy zasiedli w prototypach United Autorsports #22 i #32. Z walki o czołowe lokaty odpadł Franco Colapinto w #26, który poza tankowaniem musiał pojawić się jeszcze raz w alei serwisowej, aby odbyć karę za liczne wyjazdy poza tor.

Na półtorej godziny do mety Gamble wyprzedził Flörsch i awansował na drugą pozycję, by zacząć ścigać prowadzącego Ye. Zmiana na pozycji lidera dokonała się w końcu w alei serwisowej. O ile Chińczyk oddał prototyp #41 w ręce Louisa Delétraza, Gamble pozostał za kierownicą #22 i dzięki krótszemu pit-stopowi znalazł się na prowadzeniu.

Brytyjczyk od tego momentu kontrolował losy wyścigu. Delétraz nie tylko nie mógł do dogonić, ale sam musiał martwić się nadciągającym z tyłu Ferdinandem Habsburgiem, który zmienił Flörsch w prototypie #24. Szwajcar obronił drugą pozycję, lecz różnicą zaledwie 0,930 sekundy. Czwarty na metę wpadł Will Stevens z Panis Racing #65, za którym finiszowali Nyck de Vries z G-Drive #26 i ruszający z pole position Milesi w #37.

W klasie LMP3 zwycięstwo odnieśli Laurents Hörr i Mathieu de Barbuat z DKR Engineering #4, co dało tytuł mistrzowski ekipie oraz Hörrowi. Martin Hippe, Ugo De Wilde i Adam Eteki zajęli drugie miejsce dla Inter Europol Competition, a siostrzana załoga w składzie Mateusz Kaprzyk, Nicolas Pino i Patryk Krupinski zajęła ósme miejsce. W GTE triumfowali Matteo Cressoni, Rino Mastronardi i Miguel Molina z Iron Lynx.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1