Zespół Marc VDS pojawi się w przyszłorocznym sezonie ELMS w znanych z USA BMW Z4 GTE. Na czele belgijskiej załogi stanie Brytyjczyk Andy Priaulx.

O obecności zespołu Marc VDS w przyszłorocznej Europejskiej Serii Le Mans wiadomo było już od dawna – świadczył o tym chociażby start zespołu podczas ostatniej rundy sezonu 2014. Wówczas mówiono jednak przede wszystkim o kategorii GT3, w której Marc VDS obecny jest w innych seriach już od kilku lat – nieoficjalnie natomiast wskazywano także na czołową kategorię prototypów, LMP2. Decyzja, którą zespół ogłosił podczas rozdania nagród BMW w Monachium była więc dla wielu niemałym zaskoczeniem – w przyszłym sezonie, Marc VDS pojawi się w ELMS w kategorii GTE.

Razem z kontynuacją współpracy z BMW, obecność ekipy w tej klasie oznacza pojawienie się pierwszego Z4 GTE poza amerykańską serią United Sports Car Championship. Dotychczas, tylko za oceanem mogliśmy zobaczyć następcę wyścigowych M3 GT – teraz, pojazd ten stanie do walki także w Europie – i co ciekawe, być może w rywalizacji z innym samochodem znanym do tej pory tylko z USA, Viperem GTS-R trzeciej generacji.

Co więcej, razem z wyścigowym Z4 GTE, do ELMS przybędzie również fabryczny kierowca BMW – Andy Priaulx. Trzykrotny mistrz świata samochodów turystycznych, po odejściu z WTCC ścigał się za kierownicą modeli M3 GT2 i M3 DTM – a w tym roku walczył za oceanem właśnie w Z4 GTE. W nowym sezonie, Priaulx stanie na czele załogi Marc VDS w kategorii GTE – jego zmiennicy nie są jeszcze znani.

Co do programu startów pojazdów GT3 zespołu Marc VDS, ekipa nie potwierdziła jeszcze obecności w żadnej z serii – bardzo prawdopodobna jest jednak obecność tej ekipy także w kategorii GTC w Europejskiej Serii Le Mans. Belgowie zapowiadają również udział w głównych wyścigach 24-godzinnych, a więc w Spa i Nürburgring – w przypadku tego drugiego, przygotowaniem miałoby być pojawienie się zespołu także w wybranych rundach serii VLN poprzedzających centralny punkt sezonu.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race