Producenci IMSA otwarci na rozwiązania hybrydowe

Producenci IMSA otwarci na rozwiązania hybrydowe IMSA

Rozmowy na temat stworzenia wspólnej platformy prototypów na sezon 2021 pomiędzy ACO oraz IMSA przyniosły pytania na temat zastosowania układów hybrydowych w amerykańskiej serii.

Napęd hybrydowy jest obecnie ważną częścią klasy LMP1 – będącej na czele Długodystansowych Mistrzostw Świata – i wszystko wskazuje na to, że tak pozostanie. Producenci IMSA chcą jednak uniknięcia wysokich kosztów związanych z ich opracowaniem i proponują wykorzystanie gotowych komponentów od zewnętrznych firm.

„Jeśli będzie to bardzo tani, jednakowy dla wszystkich układ, może to być interesujące” – powiedział wiceprezydent HPD Steve Eriksen. „Patrząc na ofertę Acury, gdzie znajdziemy hybrydy z napędem na cztery koła… widać, że jest to kierunek obrany przez dywizję drogową i powinniśmy się tym zainteresować”.

„Musimy chronić się przed samymi sobą – podobnie jak w IndyCar, gdzie terminarz homologacji wyznacza, jakie części można rozwijać w danym okresie. Działa to świetnie, rywalizacja jest wyrównana, nie jest wymagane sztuczne ingerowanie w osiągi i mamy dobrą platformę dla rywalizacji technicznej”.

Podobne zdanie podziela szef programu Mazdy John Doonan: „Jeśli mają być hybrydy, musiałby to być ustandaryzowany gotowy moduł – inaczej otworzymy puszkę Pandory i słupki w kosztorysie dosięgną księżyca”.

W przeciwieństwie do japońskich producentów, możliwości częściowego rozwijania własnych rozwiązań chciałby Ford, który w tej chwili nie jest zaangażowany w wyścigi prototypów.

„Musimy znaleźć odpowiedni balans” – stwierdził dyrektor Ford Performance Mark Rushbrook. „Jeśli otworzymy wszystko, będziemy mieli budżety z LMP1 i nic w ten sposób nie osiągniemy. Z drugiej strony, ujednolicenie wszystkiego stanowiłoby krok za daleko. Musimy znaleźć rozwiązanie, które umożliwi innowację, ale utrzyma koszty pod kontrolą”.

Źródło: sportscar365.com

Tomasz Kubiak

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Redakcja

Informacje

Partnerzy ŚwiatWyścigów.pl

rally and race 4kolka