Castroneves zdobywa pole position w debiucie

Hélio Castroneves wywalczył pole position do sobotniego wyścigu Petit Le Mans w Road Atlanta. Brazylijczyk wygrał swoje pierwsze kwalifikacje w IMSA Championship i dał ekipie Team Penske pierwsze pole position w wyścigach długodystansowych od 2009 roku.

Castroneves był najszybszym zawodnikiem piątkowej sesji treningowej, a w kwalifikacjach musiał się zmierzyć z duetem kierowców Nissana – Luisem Deranim i Brendonem Hartleyem. Jako pierwszy reprezentacyjnym czasem 1:12,303 popisał się Derani, lecz Castroneves szybko zmienił go na czele z rezultatem 1:11,672. Chwilę później na prowadzenie wyszedł Hartley z 1:11,499, lecz nie wystarczyło to na Castronevesa, który uzyskał kolejno 1:11,438 i 1:11,314. W końcówce sesji Derani awansował na drugie miejsce z wynikiem 1:11,475, a Hartley nie poprawił swojego czasu ze względu na błąd w końcówce sesji.

Czwarte miejsce zajął Mathias Beche z zespołu Rebellion Racing, który pokonał Rengera Van Der Zande w Ligierze od VisitFlorida Racing i Oliviera Pla w Ligierze od PR1/Mathiasen. Dopiero siódme miejsce zajął lider klasyfikacji Ricky Taylor w najlepszym z Cadillaców.

W klasie GT Le Mans aż piątka najszybszych kierowców zmieściła się w 0,071 sekundy. Najszybszy był Toni Vilander w Ferrari od Risi Competizione, który popisał się czasem 1:17,660. Tuż za nim uplasował się Richard Westbrook w Fordzie #67, a pierwszą trójkę zamknął Jan Magnussen w Corvette #3, nieznacznie pokonując Joeya Handa w Fordzie #66 i Billa Auberlena w BMW #25. Dopiero ósmy był Gianmaria Bruni w lepszym z dwóch Porsche, tracąc pół sekundy do najlepszego czasu.

Pole position w klasie GT Daytona wywalczył Matteo Cressoni, będący trzecim kierowcą zespołu Scuderia Corsa. Pokonał on o 0,078 sekundy Andy’ego Lally’ego w Acurze #93, a pierwszą trójkę zamknął Jack Hawksworth w Lexusie #15. Dobry występ zanotował Sheldon van der Linde w startującym gościnnie Audi #29 od Land Motorsport, pokonując Jessiego Krohna w BMW #96.

10-godzinny wyścig Petit Le Mans startuje w sobotę, o 17 polskiego czasu.

P Nr Kierowcy Klasa Zespół   Rezultat
1 6

Juan Pablo Montoya
Hélio Castroneves
Simon Pagenaud
P Team Penske 1:11,314
2 22

Johannes van Overbeek
Luis Felipe Derani
Bruno Senna
P Tequila Patrón ESM + 0,161
3 2

Johannes van Overbeek
Luis Felipe Derani
Bruno Senna
P Tequila Patrón ESM + 0,185
4 13

Mathias Beche
Nick Heidfeld
Gustavo Menezes
P Rebellion Racing + 0,309
5 90

Marc Goossens
Renger van der Zande
Jonathan Bomarito
P VisitFlorida Racing + 0,620
6 52

Olivier Pla
Jose Gutierrez
Julien Canal
P PR1/Mathiasen Motorsports + 0,792
7 10

Ricky Taylor
Jordan Taylor
Ryan Hunter-Reay
P Wayne Taylor Racing + 0,807
8 85

Misha Goikhberg
Stephen Simpson
Chris Miller
P JDC-Miller Motorsports + 1,074
9 5

João Barbosa
Christian Fittipaldi
Filipe Albuquerque
P Action Express Racing + 1,079
10 31

Dane Cameron
Eric Curran
Mike Conway
P Action Express Racing + 1,737
11 38

James French
Patricio O'Ward
Kyle Masson
PC Performance Tech Motorsports + 4,755
12 26

Garett Grist
Tomy Drissi
John Falb
PC BAR1 Motorsports + 5,930
13 20

Don Yount
Buddy Rice
Daniel Burkett
PC BAR1 Motorsports + 6,314
14 62

Giancarlo Fisichella
Toni Vilander
Alessandro Pier Guidi
GTLM Risi Competizione + 6,346
15 67

Ryan Briscoe
Richard Westbrook
Scott Dixon
GTLM Ford Chip Ganassi Racing + 6,391
16 3

Antonio García
Jan Magnussen
Mike Rockenfeller
GTLM Corvette Racing + 6,400
17 66

Dirk Müller
Joey Hand
Sébastien Bourdais
GTLM Ford Chip Ganassi Racing + 6,415
18 25

Bill Auberlen
Alexander Sims
Kuno Wittmer
GTLM BMW Team RLL + 6,417
19 4

Oliver Gavin
Tommy Milner
Marcel Fässler
GTLM Corvette Racing + 6,509
20 24

John Edwards
Martin Tomczyk
Nicky Catsburg
GTLM BMW Team RLL + 6,770
21 912

Laurens Vanthoor
Gianmaria Bruni
Earl Bamber
GTLM Porsche GT Team + 6,847
22 911

Patrick Pilet
Dirk Werner
Nick Tandy
GTLM Porsche GT Team + 7,112
23 63

Christina Nielsen
Alessandro Balzan
Matteo Cressoni
GTD Scuderia Corsa + 9,347
24 93

Andy Lally
Katherine Legge
Mark Wilkins
GTD Michael Shank Racing w/Curb-Agajanian + 9,425
25 15

Jack Hawksworth
Scott Pruett
Austin Cindric
GTD 3GT Racing + 9,484
26 29

Conor De Phillippi
Sheldon van der Linde
Christopher Mies
GTD Land Motorsport + 9,516
27 96

Jesse Krohn
Jens Klingmann
Justin Marks
GTD Turner Motorsport + 9,590
28 28

Daniel Morad
Michael de Quesada
Michael Christensen
GTD Alegra Motorsports + 9,654
29 86

Jeff Segal
Oswaldo Negri Jr
Tom Dyer
GTD Michael Shank Racing w/Curb-Agajanian + 9,684
30 16

Corey Lewis
Jeroen Mul
Brett Sandberg
GTD Change Racing + 9,749
31 14

Sage Karam
Robert Alon
Ian James
GTD 3GT Racing + 9,801
32 57

Lawson Aschenbach
Andrew Davis
Matt Bell
GTD Stevenson Motorsports + 9,906
33 48

Bryan Sellers
Madison Snow
Trent Hindman
GTD Paul Miller Racing + 10,079
34 73

Patrick Lindsey
Jörg Bergmeister
Matthew McMurry
GTD Park Place Motorsports + 10,156
35 23

Bill Sweedler
Townsend Bell
Frank Montecalvo
GTD Alex Job Racing + 10,334
36 75

Kenny Habul
Tristan Vautier
Dio von Moltke
GTD SunEnergy1 Racing + 10,601
37 33

Ben Keating
Jeroen Bleekemolen
Mario Farnbacher
GTD Riley Motorsports-Team AMG + 10,645
38 50

Cooper MacNeil
Gunnar Jeannette
Patrick Long
GTD Riley Motorsports-WeatherTech Racing + 10,863
39 54

Jonathan Bennett
Colin Braun
Nic Jonsson
GTD CORE autosport + 12,065
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league