W nadchodzący weekend odbędzie się 160-minutowe ściganie na torze Laguna Seca, w ramach imprezy Monterey Sportscar Championship. Podczas wyścigu na torze znajdą się nie tylko samochody GT, ale i powrócą prototypy LMP2 oraz DPi.

Tor Laguna Seca położony jest w miejscowości Monterey w Kalifornii. Zatoka, w której się ona znajduje też nosi nazwę miasteczka z jakiego wywodzi się ten obiekt. Wybudowana nitka toru 9 listopada 1957 roku kosztowała 1,5 miliona dolarów i były to pieniądze chociażby osób prywatnych od Amerykańskiej armii czy firm prywatnych.

Swój pierwszy wyścig na obiekcie w Monterey wygrał Pete Lovely, który odniósł tutaj wiktorię prowadząc Ferrari. W późniejszych latach na Laguna Seca odbywały się takie imprezy jak wyścigi MotoGP, Amerykańska Seria Le Mans, Formuła 5000, Champ Car, czy Mistrzostwa Superbike’ów. Żeby mogły odbywać się tutaj jakiekolwiek imprezy związane z motorsportem to w ciągu dwóch dekad zastosowano dużo zmian homologacyjnych FIA oraz FIM. Skutkiem tego było przedłużenie długości toru z 3,058 kilometra na 3,602 kilometrową nitkę. Wyeliminowano tym samym prostą, która ciągnęła się od aktualnego zakrętu 2, aż do 5.

W roku 2006 zburzono centrum medialne i zastąpiono go centrum Red Bull Energy, który posiada imponujące widoki na tor Laguna Seca. W 1996 roku doszło tutaj do najbardziej znanego wyprzedzania w serii CART, gdzie Alex Zanardi minął Bryana Hertę w celu odniesienia zwycięstwa na tym torze.

W ten weekend swoją dominację bez wątpienia będzie chciała pokazać Mazda, która wygrała trzy poprzednie wyścigi począwszy od toru Watkins Glen, a na Road America kończąc. Aktualnie liderem klasyfikacji jest Acura Team Penske #6 z Juanem Pablo Montoyą oraz Danem Cameronem, mając w swoim dorobku 239 punkty. Dwója kierowców prototypu Acury w poprzednim wyścigu przyjechała za Jonathanem Bomarito i Harrym Tincknellem, choć na ostatnim okrążeniu Amerykańsko-brytyjska para o mały włos musiałaby oddać wyższość innej japońskiej marce. W klasyfikacji generalnej ekipa Action Express Racing #31 o 7 punktów przegrywa z liderami. Pipo Derani oraz Felipe Nasr w przyszłym roku także będą reprezentować barwy czerwonego Cadillaca.

W zeszłym roku zwyciężyła nieistniejąca już ekipa Tequila Patron ESM #22 ze wspomnianym Deranim oraz Johannesem van Overbeekem, zaś drugi był zespół Core autosport. Dla ekipy Jonathana Bennetta oraz Colina Brauma będzie to przedostatni wyścig w serii IMSA, a także dla Nissana. W tej chwili samochód #54 dzierży ostatnie miejsce w kategorii DPi, nie licząc zespołu Juncos Racing, którzy po bardzo groźnym wypadku na torze Canadian Tire Motosport Park nie wrócili jeszcze do rywalizacji.

W klasie LMP2 jest ponowna batalia między dwoma zespołami Performance Tech Motorsports #38, a PR1 Mathiasen Motorsports. Faworytem jest ekipa PR1 z Matthew McMurrym, a to za sprawą wygrywania czterech wyścigów pod rząd począwszy od Mid-Ohio.

Znów w kategorii GTLM jednym z faworytów jest Porsche.  W tym sezonie niemiecka ekipa wygrała 6-krotnie, łącznie stając na podium aż 12 razy. W związku z tym Porsche z numerem 912, którymi kierowcami są Laurens Vanthoor i Earl Bamber są na pierwszym miejscu z dorobkiem 280 punktów. Z kolei drugie auto Nicka Tandego oraz Patricka Pileta ma zgromadzonych 269 oczek. Rozgorzała też walka o miejsce trzecie w klasyfikacji gdzie Jan Magnussen oraz Antonio Garcia w Corvette #3 są minimalnie przed duetem Richard Westbrook i Ryan Briscoe w Fordzie #67. W zeszłym roku Connor De Phillippi wraz z Alexem Simsem wygrali zmagania w BMW #25. Bez wątpienia Bawarska ekipa będzie starała się powtórzyć ten wyczyn, także i w tym sezonie.

W tym sezonie, w kategorii GTD ekipa Meyer Shank Racing #86 nie ma sobie mocnych. Na dobrą sprawę już tutaj w Laguna Seca mogą zdobyć pierwsze mistrzostwo dla ekipy MSR, a także pierwsze dla marki Acura. Z 37 punktami straty do dwójki Mario Farnbacher i Trent Hindman traci ekipa PFAFF Motorsports #9, zaś tuż za nimi jest zespół Turner Motorsport #96. Nieco większą stratę odnotowują ekipy AIM Vasser Sullivan #12 (który na ten wyścig będzie miało specjalne, wielokolorowe malowanie) czy Magnus Racing. Z kolei w Michelin Sprint Cup prowadzi Kanadyjczyk Zacharie Robichon mając 175 punkty i jest przed dwójką Hindman-Farnbacher o jedno oczko.

W roku 2018 triumfowała tutaj ostatni raz startująca z Pole Position, Katherine Legge wraz z Alvaro Parente w samochodzie Meyer Shank Racing #86. Za nimi dojechali Patrick Lindsey z Jörgiem Bergmeisterem w Park Place Motorsport #73 i Jeroenem Bleekemolenem wraz z Benem Keatingiem w Mercedesie-AMG #33.

O 21:30 w sobotę, odbędą się kwalifikacje do wyścigu Monterey GP, z kolei o 21:00 w niedzielę rozpocznie się 160-minutowe ściganie na torze Laguna Seca.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race