IMSA przenosi się do stanu Wisconsin – zapowiedź wyścigu na Road America

Powiększona stawka (31 samochodów) pojawi się w Elkhart Lake w stanie Winsconsin. Do wcześniejszych 29 aut dołączą obie ekipy Meyer Shank Racing oraz zespół Heart of Racing Team w kategorii GT Daytona. Niestety na Road America odpadł jeden zespół LMP2.

Tor Road America ma długość 6,5 kilometra i został wybudowany w 1955 roku. Nitka toru w Winsconsin ma już w takim wypadku 65 lat. Historia wyścigów w tej części Stanów Zjednoczonych  odbywały się już we wczesnych latach 50, kiedy to były zmagania na drodze wokół jeziora.

Rok temu znakomicie zaprezentowała się Mazda kiedy to wygrała wyścig o zaledwie 0,228 sekundy przed następną ekipą. Skład Jonathan Bomarito – Harry Tincknell bez wątpienia będzie chciała powtórzyć sukces ze zeszłego roku, choć pokrzyżować plany ma drugi samochód Mazdy. Numer 77, w którym zasiadają Tristan Nunez oraz Oliver Jarvis w zeszłym roku dojechali na trzecim miejscu. Drugie miejsce zajęli Dane Cameron oraz Juan Pablo Montoya w Acura Team Penske #6.

Do zespołów PR1/Mathiasen Motorsports #52 oraz Performance Tech Motorsports #38, które rywalizowały rok temu w kategorii LMP2 dołączą Era Motorsport #18 i DragonSpeed #81. W tej kategorii miał jechać zespół Towel Motorsports by Starworks #8, aczkolwiek ze względu na sytuację związaną z COVID-19, ekipa pojawi się tylko na trzech wyścigach endurance – na 6-godzinnym wyścigu na Watkins Glen, 12h Sebring oraz na Motul Petit Le Mans.

W zeszłym roku zwycięstwo zdobyła ekipa Chipa Ganassiego wystawiająca Forda GT. W sezonie 2020 na pierwszy triumf czeka zespół Porsche GT Team. Triumfatorzy z zeszłego roku w ogólnej klasyfikacji IMSA najwyżej byli na drugiej pozycji w wyścigach, które dotychczas były. W poprzednich dwóch wyścigach wygrywały samochody Corvette Racing, zaś 24-godzinny na torze Daytona Interntional Speedway wygrało BMW M8 ekipy Rahal Letterman Laningan.

Także w kategorii GTD nie pojedzie zwycięzca z sezonu 2019. Kanadyjski zespół Pfaff Motorsports #9 nie pojawi się w stawce ekip zgłoszonych na torze Road America. Mimo to ponownie najliczniejszą grupą będzie właśnie klasa GT Daytona. Do wcześniejszych 10 zespołów, dołączą 3 ekipy – dwa samochody Acura NSX GT3 Evo ekipy Meyer Shank Racing, oraz jedyny w stawce Aston Martin Vantage GT3 zespołu Hearth of Racing #23. Swojego trzeciego sukcesu będą szukały ponownie auta AIM Vasser Sullivan.

W klasyfikacji generalnej prowadzi zespół Wayne Taylor Racing #10 w kategorii DPi mając 92 punkty na koncie, choć duet Briscoe-van der Zande wcale nie może się czuć pełnoprawnymi liderami, ponieważ taką samą ilość punktów ma Mazda Motorsports #77. Na wysoką pozycję liczyć będzie ponownie JDC Miller Motorsports #5. Prototyp Cadillaca #5, którego kierowcami są Joao Barbosa i Sebastian Bourdais ma 90 punktów.

PR1/Mathiasen Motorsports #52 ze Spencerem Pigotem i Patrickiem Kellym prowadzą w kategorii LMP2 (35 punktów), zaś drugie miejsce ma Performance Tech Motorsports #38 (32 punkty) z Kanadyjczykiem Cameronem Casselsem i Kylem Massonem. Trzecią lokatą dysponuje Era Motorsport #18 z 30 punktami.

W kategorii GT Le Mans na czołowe dwa miejsca wysforowały się ekipy Corvette Racing #3, a także Porsche GT Team #912. Między tymi dwoma zespołami jest różnica zaledwie 1 punktu. O trzecie miejsce biją się pozostałe ekipy – oba BMW Team RLL, Corvette Racing #4, a także Porsche GT Team #911.

W klasyfikacji generalnej w klasie GTD prowadzi zespół AIM Vasser Sullivan #14 z 57 punktami, drugi jest zespół GRT Magnus Racing #44, mając 54 oczka. Trzecie miejsce ma Wright Motorsports #16 z 52 punktami. Jest tak, ponieważ zespoły jadąc na sprinterskim wyścigu na torze Sebring uzyskały punkty do klasyfikacji sprinterskiej. Tym samym pierwsze dwa miejsca zajmują ekipy AIM Vasser Sullivan. Samochód z numerem 14 z Jackiem Hawksworthem oraz Aaronem Telitzem mają komplet 70 punktów, zaś drugi Lexus RC F GT3 z numerem 12, ma 58 oczek. Również drugi jest zespół Scuderia Corsa #63 z Cooperem MacNeilem i Tonim Vilanderem. Trzecie miejsce ex aequo mają ekipy Turner Motorsports #96 i Riley Motorsports #74, mając 53 punkty.

Kwalifikacje na Road America odbędą się w sobotę o godzinie 20:45, zaś wyścig w niedzielę odbędzie się o godzinie 18:00.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league