Castroneves z pierwszego pola startowego w IMSA

Brazylijski weteran wyścigów amerykańskich pojedzie z pole position do sobotniego wyścigu Grand Prix at Road Atlanta. Zawody na torze w stanie Georgia zastępują rundę 6-godzinnego wyścigu na Watkins Glen International w stanie Nowy Jork. W innych kategoriach triumfowali Nick Tandy w Porsche GT Team #911 oraz Frankie Montecalvo w AIM Vasser Sullivan #12.

6 godzin, a nie 10 – tyle ma trwać pierwsza runda na torze Road Atlanta. Kierowcy po raz drugi odwiedzą w październiku podczas weekendu Motul Petit Le Mans i to będzie właściwa runda, w której kierowcy mają pojechać, aż 10 godzin po stosunkowo krótkiej nitce toru.

Do pierwszych kwalifikacji przystąpiła najliczniejsza grupa aut GT Daytona. Poza tym, że w wyścigach długodystansowych nie biorą udziału kierowcy Compass Racing, Gradient Racing czy Hardpoint Motorsports, to do rywalizacji powróciło kolejne Lamborghini Huracan – ekipa GRT Grasser Racing #11 pojedzie w składzie Richard Heistand, Stejin Schoothorst oraz Richard Westbrook. Dla tego ostatniego to powrót po wielu miesiącach absencji na torach serii IMSA.

Najszybszy okazał się 29-letni Frankie Montecalvo. Amerykanin w Lexusie RC F uzyskał wynik 1:19.757, co wystarczyło mu do objęcia prowadzenia w kwalifikacjach i nieoddania pozycji lidera, aż do końca 15-minutowej czasówki. Drugie miejsce zajął kierowca Paul Miller Racing #48 – Madison Snow. Zwycięzca 24-godzinnego wyścigu na torze Daytona International Speedway do Montecalvo stracił równe +0.150 sekundy, co jest małą różnicą. Za nimi uplasowali się Jan Heynen z Wright Motorsports #16 i Shinya Michimi w Meyer Shank Racing #86.

Najwięcej wrażeń dostarczyła kategoria GT Le Mans. Tam najlepszy okazał się Nick Tandy w Porsche GT Team, jednakże przewaga Brytyjczyka nad ostatnim Jessie Krohnem w BMW Team RLL #24 wynosiła nieco poniżej 0.2 sekundy. Tandy uzyskał czas 1:16.167, drugi był Antonio Garcia w Corvette Racing #3, zaś trzeci, z także małą stratą był Tommy Milner. Między kierowcą #911, a Connorem de Phillippim w BMW Team RLL #25 było mniej niż 0,1 sekundy przewagi.

Po wycofaniu się prototypu Performance Tech Motorsports #38 z wyścigu na torze Road Atlanta i absencji ekipy DragonSpeed #81, w klasie LMP2 wystawiane są dwa prototypy ORECA 07 – zespół PR1/Mathiasen Motorsports #52 i Era Motorsports #18. W tej rywalizacji to Patrick Kelly w PR1 był zdecydowanie lepszy od przedsiębiorcy Dweighta Merrimana w ekipie Era Motorsports #18.

Dużo emocji dały kwalifikacje do kategorii Daytona Prototype international. W 15-minutowej rywalizacji o najlepsze czasy wygrał Helio Castroneves. Brazylijczyk, który w zeszłym tygodniu jechał wyścig Indianapolis 500, uzyskał wynik 1:08.674. Dało mu to pierwsze miejsce, przed swoim rodakiem Felipe Nasrem z Action Express Racing #31 (1:08.730) oraz trzecim Dane'm Cameronem z tego samego prototypu, co miał Castroneves. Czwarty Tristan Nunez z Mazda Motorsports #77 miał czas 1:08.916, a więc o 0,242 wolniej od zdobywcy pierwszego pola startowego. Po zakończeniu wyników, Helio Castroneves bardzo żywiołowo reagował na zdobycie pole position.

Wyścig odbędzie się w sobotę o godzinie 17:30 czasu środkowoeuropejskiego, a zakończy się o 23:30.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league