Zapowiedź Detroit Grand Prix

W ten weekend kierowcy IMSA oraz IndyCar pojadą po ulicach amerykańskiego miasta w stanie Michigan.100-minutowy wyścig Detroit Grand Prix to jedna z zaledwie dwóch rund IMSA rozgrywanych na torach ulicznych.

Po blisko 4 tygodniach od wyścigu Mid-Ohio i 2 tygodniach od Indy 500, obie serie wyścigowe, czyli IMSA i IndyCar wracają na amerykańskie tory. Ostatni raz kierowcy na ulicach Detriot jechali w 2019 roku. Z powodu rozszerzającego się w zeszłym roku wirusa COVID-19, ubiegłoroczna edycja się nie odbyła.

W IndyCar Series ostatnimi zwycięzcami byli Josef Newgarden i Scott Dixon. 1 czerwca najlepszy był amerykanin, przed Alexandrem Rossim i Takuma Sato, a następnego dnia rządzili kierowcy z Antypodów – pierwszy był wspomniany Dixon, drugi Marcus Ericsson, a trzeci był Will Power.

W serii IMSA, w 2019 roku na około 3,8 kilometrowej pętli na pierwszym miejscu dojechała dwójka Dane Cameron i Juan Pablo Montoya w Acura Team Penske #6. Było to pierwsze od wielu lat zwycięstwo marki, która nie jest w koncernie General Motors. Pstryczek w nos był tym większy, gdyż GM swoją siedzibę ma właśnie w Detroit. Za Cameronem-Montoyą na metę dojechali Felipe Nasr i Pipo Derani z Action Express Racing #31, a na trzecim miejscu był Ricky Taylor i Helio Castroneves.

W kategorii GT Daytona wówczas wygrywała inna japońska marka – Lexus zespołu AIM Vasser Sullivan #14 z Jackiem Hawksworthem i Richardem Heistandem finiszowali na pierwszym miejscu przed drugim Patrickiem Longiem i Zacharie Robichonem w Park Place Motorsports #73 i trzecim, bliźniaczym żółto-czarnego Lexusa RC F GT3 #12 (w skład wchodzili Townsend Bell i Frankie Montecalvo).

Do tych dwóch kategorii dojdzie jeszcze jedna, choć bardzo ubogo obsadzona. Z góry można założyć, że w klasie GT Le Mans wygra samochód Corvette Racing, bo tylko dwa auta mamy w tym zestawieniu. Poza tym w GTD, na starcie ma się pojawić ponownie samochód GRT Grasser Racing Team #19, który pauzował ostatnią rundę serii IMSA. Łącznie w Detroit GP ma pojechać 20 aut.

Kwalifikacje do serii IMSA odbędą się w piątek o godzinie 21:05, wyścig zaś odbędzie się dzień później o godzinie 23:10.

W serii IndyCar w Detroit na wyspie Belle Isle, jak zawsze będziemy mieli dwa wyścigi – pierwszy w sobotę o 20, a drugi w niedzielę o godzinie 18.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1