Ostatni wyścig sezonu IMSA – zapowiedź Petit Le Mans

W ten weekend odbędzie się ostatnia runda sezonu 2021 IMSA SportsCar Championhip. Kierowcy wszystkich 5 kategorii, pojawią się na torze Raceway Road Atlanta, w 10-godzinnej batalii o mistrzostwo.

24. edycja Petit Le Mans, jak co roku odbywa się na torze Road Atlanta, w stanie Georgia, 7 km od centrum małego miasteczka Braselton, oraz około 70 km, od stolicy stanu, Atlanty. Nitka toru ma 12 zakrętów, a długość jej wynosi nieco ponad 4 kilometry. Jednym z najbardziej znanych miejsc na Road Atlanta są zakręty „The Esses”, czyli seria szykan począwszy od zakrętu 1 do 5. W poprzednim sezonie wygrał zespół Wayne Taylor Racing #10 z Rengerem van der Zande, Ryanem Briscoe i Scottem Dixonem, o 0.5 sekundy przed ekipą Acura Team Penske #7.

To też specjalna edycja Motul Petit Le Mans, z racji tego, że ostatni wyścig sezonu, to też ostatnia runda dla kategorii GT Le Mans, w którym triumfuje zespół Corvette Racing #3. W przyszłym roku zamiast klasy GTLM, będziemy mieli GT Daytona Pro. To też pożegnanie prototypu Mazdy z serią IMSA. Dla ekipy Mazda Motorsports #55 priorytetem będzie utrzymanie 3 miejsca w generalce, gdzie tuż za nimi depcze po piętach zespół Chip Ganassi Racing #01. Kevin Magnussen oraz Renger van der Zande mają zaledwie 3 punkty straty do zdobycia trzeciego miejsca w klasyfikacji generalnej.

W innych kategoriach, jak chociażby w LMP2 mamy dosyć klarowną sytuację. Zespół PR1/Mathiasen Motorsports #52 ma 1807 punkty, mając przewagę 113 punktów nad drugim WIN Autosports #11. W tej kategorii pojadą 3 inne prototypy LMP2: Tower Motorsport #8, zwycięzcy Daytona 24h, Era Motorsport #18 oraz United Autosports #22.

Rekordowa ilość zgłoszeń jest w klasie LMP3, bo aż dziesięć. Choć większość ekip startowała już na torach Ameryki Północnej w przynajmniej jednym wyścigu serii IMSA, to mamy też debiutancką ekipę: FastMD Racing #40, pojedzie prototypem Duqueine D08 w składzie Todd Archer, James Vance oraz Max Hanratty. W klasyfikacji generalnej wciąż na końcowe zwycięstwo ma szansę zespół Core Autosport #54, mając zaledwie 50 punktów straty do ekipy Riley Motorsports #74.

Dwa razy więcej samochodów niż w poprzedniej rundzie, pojawi się w odchodzącej kategorii GT Le Mans. Poza powracającymi dwoma autami BMW Team RLL, to jeszcze jedno prywatne Porsche, zespołu WeatherTech Racing pojawi się w stawce. Łącznie, od momentu 24h wyścigu na Daytona z tego roku, pojawi się w stawce 6 samochodów GTLM. Choć w klasyfikacji generalnej mamy zdecydowane prowadzenie Corvette Racing #3 z Taylorem i Garcią, to w klasyfikacji enduracne ta sytuacja, wcale nie jest tak klarowna, jak się wydaje. Corvette Racing #3 ma 34 punkty, drugi samochód marki General Motors ma 32 oczka, zaś BMW Team RLL #25 ma 29 punkty.

Do klasy GTD powróci zwycięzca wyścigu 24h Daytona, czyli ekipa Winward Racing #57. Russell Ward, Philip Ellis i Maro Engel ponownie zawalczą o zwycięstwo w swoim Mercedesie-AMG GT3. Poza tym do stawki wróci McLaren 720S GT3, choć nie jako samochód ekipy Compass Racing, a mamy debiutancki wyścig dla Inception Racing #70. W klasyfikacji generalnej prowadzi Pfaff Motorsports #9, przed zespołem Paul Miller Racing #1, mając 50 oczek przewagi. 177 punktów straty do lidera ma zespół Heart of Racing #23, triumfator klasyfikacji sprinterskiej w IMSA.

Wyścig odbędzie się w sobotę, 13 listopada, o godzinie 18.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league