Rekordowa ilość zgłoszeń na Roar Before The 24

Aż 61 samochodów zobaczymy podczas Roar Before The 24 At Daytona. To największa ilość od 2014 roku.

W kategorii Daytona Prototype international mamy 7 zgłoszeń – 5 prototypów Cadillaca i 2 prototypy Acura. Pustkę po Mazdzie, wypełniać będzie drugi samochód Chip Ganassi Racing #02. Rok temu, na Roar, podczas „wyścigu kwalifikacyjnego” triumfował mistrz sezonu 2021, a więc Action Express Racing #31. W tym roku mamy parę nowych twarzy w DPi, jak chociażby Will Stevens, który dołącza do Wayne Taylor Racing #10, właśnie na wyścig 24h Daytona.

Poza tym Tristan Nunez, który zmienił prototyp LMP2 na DPi, zastąpi Felipe Nasra, który pojedzie w innej kategorii. Jego partnerem na cały sezon będzie Pipo Derani.

Choć będziemy mieli 10 prototypów w LMP2, czyli taką samą ilość, jak rok temu to pewna rzecz się zmieniła. Nie będzie innego prototypu, od ORECA 07. Co prawda, G-Drive pojedzie Aurusem 01, co nie zmienia faktu, że technicznie ten samochód jest identyczny do prototypu ORECA. Używa on tego samego nadwozia, jak i podwozia, tylko, że użyto marki Aurus, zamiast francuskiego producenta.

Rok temu na 24h Daytona wygrał zespół Era Motorsports #18 i był to największy sukces w historii tej ekipy. Z kolei zespół PR1/Mathiasen Motorsports #52 wygrał kwalifikacyjny wyścig podczas weekendu Roar Before The 24.

Z 10 zgłoszeń, na 9 – tyle spadła ilość prototypów w LMP3. Dodatkowo mamy aż 4 auta Duqueine D08, gdzie w zeszłym roku było ich dwa razy mniej. W tym wypadku będziemy mieli debiuty, jak np. ekipa AWA Racing #13. Choć Riley Motorsports będzie wystawiać jeden prototyp, to właśnie #74 ma największe szanse na końcowy triumf.

Nowa kategoria GTD Pro będzie miała aż 13 zgłoszeń. Ostatnim zespołem, który zapowiedział swój start w 24h Daytona w tej kategorii, jest Risi Competizione. Poza tym, będzie wielka niewiadoma, jeśli chodzi o faworytów klasy GTD Pro.

Najwięcej samochodów będziemy mieli w zwykłej kategorii GTD – o trzy więcej niż rok wcześniej. Rok temu najlepszym zespołem był Winward Racing #57. Zespół, który był drugi na 24h Daytona, także zgłosił zainteresowanie, a jest nim zespół Sun Energy 1, z podobną trójką, która wraca na Daytonę (Kenny Habul, Luca Stolz i Raffaele Marciello).

Najwięcej emocji wzbudza start nowego BMW M4 GT3. Następca popularnej M6 będzie wystawiany przez trzy zespoły podczas 24-godzinnego wyścigu na Daytona International Speedway. Poza tym, Paul Miller Racing #1 zapowiedział, że zmieni samochód z Lamborghini Huracana, na właśnie BMW M4.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1