Vautier wygrał kwalifikacje do wyścigu Roar Before The 24

Tristan Vautier jest sprawcą wielkiej niespodzianki w sobotnich kwalifikacjach do sprinterskiego wyścigu kwalifikacyjnego podczas Roar Before The 24. Francuz z JDC Miller Motorsports #5 uzyskał bowiem najlepszy czas, 1:34,034, pokonując Portugalczyka Filipe Albuquerque z Wayne Taylor Racing #10. Swój wynik Tristan uzyskał na przedostatnim okrążeniu.

Renger van der Zande w prototypie Chip Ganassi Racing, na 5 minut przed końcem sesji miał kolizję, w której uderzył w ścianę na drugim zakręcie. Holender stracił tym samym możliwość uzyskania dobrego czasu oraz dodatkowo anulowano mu okrążenie. Przez kierowcę z Doderwaard, nie mieliśmy już wznowienia sesji.

Poza niespodzianką w kategorii DPi, w klasie LMP2, miejsca w pierwszym rzędzie zajmie zespół PR1/Mathiasen Motorsport. Ben Keating miał czas 1:37,296, zaś jego „kolega” z auta #11, Steven Thomas stracił do zwycięzcy kwalifikacji 0,637 sekundy. Zespół High Class Racing #20, prowadzonym przez Dennisa Andersena miał czas 1:38,175 i jest jednym z 8 kierowców, którzy uzyskali wynik powyżej 1:38.

Cameron Shields w kategorii LMP3 wygrał kwalifikacje z czasem 1:42,182, jadąc dla Muelhner Motorsports America #26. Australijczyk wyprzedził Nico Pino, o 0,286 sekundy. Kierowca z Chile, który w ten i nadchodzący weekend będzie reprezentował Performance Tech Motorsports #38, swój najlepszy czas uzyskał na ostatnim okrążeniu. Trzeci, Jarett Andretti stracił ponad 1,5 sekundy do pierwszego Camerona.

Porsche w kategorii GTD Pro zdobyło pierwsze dwa miejsca. Debiutujący na tym torze zespół KCMG #2 było najszybsze, dzięki czasowi Laurensa Vanthoora. Belg z wynikiem 1:46,136, był szybszy od Mathieu Jamineta z Pfaff Motorsports #9 (0,063 sekundy), oraz od Andrei Caldarelliego  z TR3 Racing #63 (0,441 sekundy).

W kategorii GTD, dwa Mercedesy zajęły miejsca 1-2. SunEnergy1 #75 z Kennym Habulem uzyskał czas 1:46,313 i był najszybszym kierowcą w tej klasie. Za nim uplasował się Russel Ward z Winward Racing #57, zeszłoroczni zwycięzcy z Rolex 24 at Daytona. Amerykanin stracił 0,151 sekundy do kierowcy z Australii. Trzecie miejsce, niespodziewanie zajął Joel Miller z Crucial Motorsports #59. Zespół, który debiutuje w IMSA i jechać będzie w McLarenie 720S GT3, stracił do Habula 0,487 sekundy.

Drugiego dnia testów na Roar Before The 24, mieliśmy także dwie sesje treningowe – jedna była przed południem, a druga odbyła się w godzinach wieczornych. Przed południem, najszybszy był portugalski kierowca, Filipe Albuquerque z Wayne Taylor Racing #10 i jako jedyny zszedł poniżej 1:35,0.

Wieczorem, był najszybszy Ricky Taylor, a więc drugi kierowca WTR #10. Amerykanin miał kontakt z jednym, z kierowców Porsche. Sprawiło to, że Acura DPi musiała mieć naprawiony tył oraz skrzydło w jego Acurze. W oficjalnej 4. sesji treningowej nie obyło się bez czerwonych flag. Sprokurował go m.in. kierowca Muelhner Motorsports America #26, który na 7. zakręcie się obrócił.

Wyścig kwalifikacyjny odbędzie się w niedzielę o godzinie 20.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1