Wielokrotny zwycięzca Sebring 12 Hours, Audi Sport chce wystartować także w przyszłorocznym wyścigu na torze na Florydzie. Obawy o obecność zespołu budzi brak Sebring w kalendarzu FIA WEC 2013.

Opublikowany niedawno, wstępny kalendarz serii Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA na rok 2013, zamienił inauguracyjną rundę w Sebring na wyścig na nowozbudowanym torze Circuit Of The Americas w Teksasie. W ten sposób, jedna z najbardziej znanych batalii długodystansowych na świecie, w przyszłym roku znów będzie częścią tylko serii ALMS – Audi nie chce jednak rezygnować z udziału w rywalizacji, która od przeszło dekady przynosi im niemal wyłącznie sukcesy.

„Liczymy na taką możliwość i mamy ją w planach, choć decyzja nie została jeszcze podjęta” – stwierdził szef działu zaangażowania w wyścigach Audi Sport, Dieter Gass. Niemiec nie zapomina, iż 12-godzinna, marcowa impreza dla pojazdów LMP to także doskonałe preludium do nowego sezonu startów w serii FIA WEC, a przede wszystkim w jej głównej odsłonie – „to bardzo dobre przygotowanie przed 24 Godzinami Le Mans”.

Przyszłoroczny start byłby dla Audi ważny także z innego powodu. Istnieje możliwość, że wskutek połączenia ALMS i Grand-Am i stworzenia w roku 2014 jednolitej serii wyścigów, z listy startowej owego sezonu znikną pojazdy kategorii LMP1 – a to oznaczałoby przymusowy koniec serii zwycięstw Audi w Sebring, które ta marka ma na koncie 10, licząc od roku 2000. „Byłby to rodzaj pożegnania; miła rzecz po tych wszystkich latach” – skomentował Gass.

Nie tylko o Audi, ale i o inne zespoły walczące w FIA WEC, starają się również organizatorzy 12-godzinnej batalii na Florydzie. Zarówno twórca ALMS, Don Panoz, jaki i dyrektor generalny toru Sebring, Tres Stephensen, liczą na obecność wielu ekip zapisanych do przyszłorocznej rywalizacji o Długodystansowe Mistrzostwo Świata FIA. Podobnie myśli zresztą szef WEC, Gerard Neveu, dla którego jednym z głównych założeń przy tworzeniu kalendarza sezonu 2013 było pozostawienie „okna”, by zespoły mogły uczestniczyć w wyścigu Sebring.

Przyszłoroczny Sebring 12 Hours odbędzie się 16 marca.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1