Rusza Petit Le Mans, w stawce Kuba Giermaziak

W ten weekend na torze Road Atlanta w USA odbędzie się jubileuszowa, 15. edycja wyścigu Petit Le Mans. W tegorocznej rywalizacji, w klasie GTC wystartuje Polak - dobrze znany nam z Porsche Supercup Kuba Giermaziak.

Prawdą jest, iż tegoroczna edycja kultowej batalii w USA nie zagości u siebie tak prestiżowej stawki uczestników, jak miało to miejsce w ubiegłym roku. Wtedy jednak, 1000-milowy wyścig był częścią serii International Le Mans Cup, poprzednika tegorocznej FIA WEC goszczącego czołowe zespoły z całego świata – w tym sezonie, Petit Le Mans jest już tylko częścią amerykańskiej serii ALMS, awaryjnie poszerzonym o niektóre z pojazdów ELMS wskutek anulowania europejskich mistrzostw w połowie sezonu.

Na Road Atlanta nie zobaczymy więc żadnego z prototypów Audi czy Toyoty, a nawet tegorocznego mistrza WEC w kategorii LMP2, amerykańskiego zespołu Starworks Motorsport – organizatorzy zafundowali nam jednak inną ciekawostkę, mianowicie obecność prototypowego DeltaWing, którego twórcy obrali sobie Petit Le Mans na drugi tegoroczny test swojej konstrukcji. Wiele uwagi przykuwa także różnorodność pojazdów GTE – a dla nas interesującym jest fakt pojawienia się kilku Polskich akcentów.

Nawet wśród tylko czterech prototypów LMP1 jest coś ciekawego – do znanych z ALMS ekip Muscle Milk i Dyson Racing dołączył pojazd Rebellion Racing, co oznacza konfrontację dwóch Loli B12/60. Andrea Belicchi, Neel Jani i Nicolas Prost będą ścigać się w prototypie z 3.4-litrowym silnikiem V8 Toyoty, natomiast Chris Dyson, Guy Smith i StKane mają za jednostkę napędową 2-litrowy, 4-cylindrowy, turbodoładowany motor Mazdy. Który z nich okaże się lepszy? Odpowiedzią będą wyniki Petit Le Mans – a dodatkowo, w HPD od Muscle Milk pojawi się znany Francuz, Romain Dumas.

Dwa razy więcej pojazdów zobaczymy w klasie LMP2. Tu, z ALMS znamy dwie Hondy od Level 5 Motorsports, powracającą do walki, nieco zmodyfikowaną Lolę B12/87 od Dempsey Racing oraz Morgana od Conquest Endurance. Dodatkowo, na Road Atlanta pojawi się także europejski nadzorca Conquesta, OAK Racing ze swoim Morganem, oraz trzy inne pojazdy ELMS: Zytek od Greaves Motorsport i dwie Oreca 03 od Murphy Prototypes i Thiriet TDS. Nieobecnym będzie natomiast inny Irlandzki zespół, Status GT, który zrezygnował z wyjazdu do USA.

A teraz szerzej o kategorii GTE, gdyż tu zobaczymy łącznie 15 pojazdów – i to aż sześciu różnych marek. Wyłącznie w USA, w tym roku obecne są dwa BMW M3 GT pół-fabrycznej ekipy BMW Team RLL oraz pojedynczy Lotus Evora GTE połączonych sił Lotusa i Alex Job Racing. Wiele uwagi przykuwają także nowe fabryczne SRT Vipery, dla których będzie to dopiero piąty wyścig – a które, dzięki współpracy Chryslera z Riley Technologies, mają w przyszłym roku przywrócić sławę wyścigowym „Żmijom”.

Ponadto, w GTE pojawią się dwie fabryczne Corvette C6.R (główni konkurenci BMW w ALMS) oraz łącznie trzy Ferrari 458 Italia GTC i pięć Porsche 911 GT3-RSR. Dwa Ferrari od Extreme Speed Motorsports mają nowe barwy, sugerujące produkowaną w Polsce wódkę sponsora ekipy i całej ALMS, firmy Patrón Spirits; dwa Porsche wystawi Flying Lizards Motorsport, po jednym Paul Miller Racing i Team Falken Tire – a po jeszcze jednym pojeździe obu marek zobaczymy w barwach ekip z Europy, które będą oznaczone jako kategoria GTE Am: Porsche ekipy IMSA Performance oraz Ferrari od AF Corse.

Z European Le Mans Series znamy co prawda prototypy Oreca 09 FLM – w tegorocznym Petit Le Mans, sześć takich pojawi się jednak wyłącznie w barwach ekip walczących w ALMS w klasie LMPC. Nieobecne w wyścigach długodystansowych w Europie są natomiast pucharowe Porsche, w USA klasyfikowane jako kategoria GTC – a trzeba o niej wspomnieć, gdyż właśnie tutaj pojawi się największy polski akcept w całym wyścigu. Mianowicie, do startu w załodze NGT Motorsport nr 30 zaproszono Kubę Giermaziaka – tego samego, który w ubiegłym roku zajął trzecie miejsce w Porsche Supercup.

15. edycja Petit Le Mans rozpocznie się w sobotę, 20. października, o godzinie 17.30 czasu polskiego.

Listę startową 15. Petit Le Mans znajdziesz TUTAJ

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league