1:0 dla Rebelliona, wypadek Deltawing

Załoga HPD od Muscle Milk Pickett Racing była najszybsza w środowej sesji testowej na torze Road Atlanta. Z dwóch Loli B12/60, lepszy okazał się pojazd Rebelliona – wypadek miał natomiast prototyp Deltawing.

Jeszcze na dobre nie zaczął się weekend imprezy Petit Le Mans – a ekipa Deltawing już popadła w niemałe tarapaty. Na 27. okrążeniu załogi z nr 0, kierowany przez Gunnara Jeannette prototyp został popchnięty przez pucharowe Porsche ekipy Green Hornet, wskutek czego przewrócił się i uderzył tyłem w barierę. Gunnarowi co prawda nic się nie stało, jednak nietypowy pojazd wymaga sporych napraw – co raczej nie zachwyciło mechaników Highcroft Racing…

Z drugiej strony, do chwili wywrotki Deltawing zaliczył czas, który ostatecznie dał załodze Highcroft szóste miejsce w dwugodzinnym teście. Czołowy, ponad trzy sekundy lepszy wynik należał natomiast do pojedynczego HPD ARX-03a zespołu Muscle Milk, który o 0,3 sekundy pokonał gości rywalizacji – Lolę szwajcarskiego Rebelliona. W pierwszej potyczce tego weekendu, Lola z silnikiem Toyoty pokonała siostrzany pojazd z motorem Mazdy od Dyson Racing – tylko dwa okrążenia przejechała natomiast starsza Lola B11/66 amerykańskiej ekipy.

Wśród prototypów LMP2, najlepszym okazał się być Morgan zespołu OAK Racing, o 0,14 sekundy pokonując załogę 055 amerykańskiego Level 5 Motorsport. Razem z trzema prototypami LMP1, owe dwa pojazdy wyprzedziły w stawce Deltawing Nissana – a wśród pozostałych prototypów LMP2, szybsze były załogi lepiej znające tor Road Atlanta – amerykańskie Conquest Endurance, Dempsey Racing oraz Level 5 nr 95. Wśród pojazdów walczących w ELMS, za OAK Racing znalazła się załoga Thiriet by TDS Racing.

W rywalizacji pojazdów GTE, najszybsza była Corvette nr 4, jako jedyna schodząc poniżej granicy 1:20. Fabryczny C6.R pokonał załogę Porsche nr 45 od Flying Lizard Motorsports – kolejne dwa miejsca przypadły natomiast dwóm Ferrari od Extreme Speed Motorsports. Dopiero szósty i siódmy czas GTE zaliczyły dwa BMW M3 GT – a dziewiąty i dziesiąty dwa Vipery fabrycznej ekipy SRT Motorsports. W rywalizacji dwóch Europejskich załóg GTE Am, niecałe 2 sekundy lepszym było Ferrari od AF Corse.

Czołową dziesiątkę całej stawki zamknął najlepszy z prototypów Oreca 09 kategorii LMPC, pojazd nr 05 od CORE Autosport. Wśród pucharowych Porsche, na czele znalazła się natomiast 911-stka od Alex Job Racing – ostatnia tu i w całej stawce była natomiast załoga nr 30, w której startuje Kuba Giermaziak.

W czwartek o 16:15 czasu polskiego rozpoczyna się pierwsza regularna sesja treningowa.

Wyniki sesji testowej znajdziesz TUTAJ

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league