Co zobaczymy po fuzji z Grand-Am?

Przy okazji testów na torze Daytona, organizatorzy poinformowali o wstępnych planach dotyczących fuzji ALMS i Grand-Am w sezonie 2014. Najważniejszą jest informacja o nowym podziale na kategorie.

To, w jaki sposób podzielona będzie przyszłoroczna odsłona czołowej amerykańskiej serii wyścigów długodystansowych, była przez długi czas przedmiotem sporów i domniemań. Wątpliwości dotyczyły przede wszystkim obecności w nowej serii prototypów LMP1, zrównania kategorii LMP2 z, uważanymi za nieco od nich wolniejsze, prototypami Daytona – a także pojazdów GT, różnych dla obu dotychczasowych serii. Dziś poznaliśmy pierwsze pomysły na rozwiązanie tych problemów.

Przede wszystkim, niemal na pewno zdecydowano o rezygnacji z kategorii prototypów P1. Ta droga i z roku na rok coraz to mniej liczna klasa prototypów Le Mans zniknie podobnie, jak w europejskiej ELMS i reaktywowanej, azjatyckiej Asian Le Mans Series – czołowe prototypy HPD i Lola, których zespoły używać będą jeszcze tylko przez rok, po sezonie 2013 najprawdopodobniej zobaczymy już tylko w Długodystansowych Mistrzostwach Świata FIA.

Spodziewanym krokiem było połączenie kategorii LMP2 i prototypów Daytona – i tak też się stanie, w dodatku dołączając do tej grupy specyficzne pojazdy DeltaWing. Wszystkie te pojazdy zostaną odpowiednio zbalansowane, by mogły one bezpośrednio rywalizować ze sobą w nowej, czołowej kategorii tej serii – na konkretne ustalenia co do sposobów balansu oraz ogólnie na regulamin techniczny musimy jednak jeszcze poczekać.

Czołową kategorią pojazdów GT pozostanie ta znana z wyścigów ALMS. Pojazdy GT znane z Grand-Am zostaną natomiast połączone z kategorią pucharowych Porsche 911 GT3, GTC, tworząc grupę pojazdów o poziomie podobnym, co w seriach europejskiej i azjatyckiej – w praktyce czymś w rodzaju specyfikacji GT3. Możliwe zresztą, że takie pojazdy się tam pojawią – już teraz obecne w klasie Grand-Am GT Ferrari, Audi, a także spodziewane tam Aston Martiny oparte są w dużej mierze na wyścigówkach właśnie specyfikacji GT3.

Możliwe jest także wprowadzenie do wyścigów kategorii GX, która właśnie teraz rozpoczyna swój udział w Grand-Am podczas testów na torze Daytona. Jeśli GX spełni oczekiwania organizatorów w tegorocznym sezonie, w przyszłym roku zobaczymy ją jako piątą, najsłabszą z kategorii nie tylko samochodów wyścigowych, ale całej nowej serii wyścigów.

Teraz organizatorzy skupią się na określeniu konkretnych regulaminów i ewentualnych zmian, np. promujących wprowadzanie do samochodów eko-technologii. Szczegóły poznamy w trakcie sezonu 2013.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1