BMW zaprezentowało Z4 GTE

BMW zaprezentowało swój nowy samochodów przygotowany do startów w serii ALMS – Z4 GTE. W tym roku, nowy model zastąpi wyścigowe M3, które w różnych wersjach obecne były w USA od 18 lat.

Zapowiadany Z4 GTE od początku wzbudzał spore kontrowersje – kontynuując zresztą tradycję swoich poprzedników. Oparty na małym sportowym roadsterze, Z4 zdecydowanie różnił się od Corvette, Porsche 911, czy Ferrari 458 Italia nie tylko wielkością – ale i sportową charakterystyką. Wiele osób zarzucało zarówno BMW, jak i organizatorom ALMS zbyt wiele naginanych przepisów w regulaminie technicznym – ostatecznie jednak, twórcy Amerykańskiej Serii Le Mans zgodzili się na udział projektu Z4 GTE w tegorocznej odsłonie rywalizacji.

Nowy pojazd oparty jest o wersję stworzoną na potrzeby wyścigów GT3 – choć już z zewnątrz widać między dwoma wyścigowymi wersjami Z4 spore różnice. Model ma długość 4395 mm, szerokość (co budzi chyba największe wątpliwości) 2010 mm, a wysokość 1205 mm; przepisowa waga wynosi u BMW 1245 kg – a objętość zbiornika paliwa przewidziana do startów w ALMS to 110 litrów. Moc silnika V8 zainstalowanego w Z4 GTE to 480 KM. Od strony technicznej, Z4 GTE nie posiada systemów ABS oraz kontroli trakcji DSC – których nie wolno stosować w tej specyfikacji pojazdów.

Wraz z prezentacją nowego modelu, BMW oraz Team RLL poinformował także o załogach przewidzianych do startów w ALMS. W pojeździe nr 55, Billa Auberlena wspomagać będzie nowa gwiazda zespołu, Maxime Martin – a do długich rywalizacji przewidziano również starty Jörga Müllera. Standardową załogę nr 56 stanowili będą natomiast Dirk Müller i obecny także w DTM Joey Hand – a ich partnerem w bataliach takich, jak Sebring czy Petit Le Mans, będzie Uwe Alzen. Gdy jednak wyścigi DTM i ALMS będą odbywać się w jednym terminie – zamiast Handa, za kierownicą Z4 nr 56 wystąpi John Edwards.

Z4 GTE zastąpi w  tej kategorii model M3, który obecny był na torach w USA od 1995 roku. Rok po pojawieniu się w niemieckich mistrzostwach ADAC GT, w Ameryce wystartowała M3 GTR oparta o model E36 – startując wtedy w serii World Sports Car Championship, w praktyce będącej kolejnym sezonem mistrzostw IMSA GT. W roku 2001, spore kontrowersje wzbudził jego następca, E46 M3 GTR – zarówno ze względu na całą konstrukcję zbliżoną bardziej do prototypu silhouette, aniżeli typowego wyścigowego GT – jaki przez zastosowanie w nim silnika V8 4.0L w miejsce typowej jednostki napędowej M3 E46, rzędowego sześciocylindrowego 3.2L.

W tej wersji, M3 E46 startował w barwach Team Schnitzer tylko przez rok – a nawet pod koniec owego sezonu, wyposażona już w standardowy, przebudowany na potrzeby wyścigów motor 3.2L. Później, z przerwami, w „zubożonych” E46 M3 GTR startowało kilka zespołów prywatnych – w roku 2006, BMW powróciło natomiast do ALMS, wystawiając do walki E46 M3 GTR z przebudowaną jednostką napędową o objętości skokowej zwiększonej do 3.4L. Dopiero trzy lata później, BMW wspólnie z Team RLL wprowadziło do walki modele E90 M3 GT2 – i właśnie w nich osiągnęło tam największe sukcesy, na czele z mistrzostwem i trzecim miejscem obydwu załóg sezonie 2011. W ubiegłym roku, najlepszy z kierowców BMW – Dirk Müller – był już tylko czwarty.

Pierwszy regularny start BMW Z4 GTE zapisany jest już podczas marcowego wyścigu Sebring 12 Hours.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze