Szef Extreme Speed wraca do prototypów

Zespół Extreme Speed wystartuje w tym roku w kategorii P2 Amerykańskiej Serii Le Mans. Decyzję tą podjął szef ekipy, Scott Sharp, który startował w takich pojazdach przed sezonem 2010.

Powstały w owym roku Extreme Speed Motorsports, w ubiegłym sezonie był jednym zespołem regularnie walczącym w serii ALMS w pojazdach Ferrari 458 GTC. Ekipa Scotta Sharpa okazała się najlepszą spośród prywatnych zespołów kategorii GT – a co więcej, choć w tej klasyfikacji przegrali oni z fabrycznymi Corvette i BMW – to załoga Scott Sharp i Johannes van Overbeek okazała się gorsza jedynie od triumfatorów kategorii wśród kierowców, Olivera Gavina i Tommy’ego Milnera z załogi Corvette nr 4. Z dwoma zwycięstwami, (m.in. w prestiżowym Petit Le Mans), walczący od początku w pojazdach Ferrari zespół zaliczył więc najbardziej udany sezon w swojej trzyletniej historii – od tego roku, Scott Sharp postanowił jednak wejść o poziom wyżej i spróbować swoich sił wśród prototypów LMP2.

O ile dla Extreme Speed przesiadka z wyścigowych Ferrari na prototypy P2 to nowość – dla Sharpa jest to powrót do rywalizacji w tego typu pojazdach, w dodatku rywalizacji dla niego bardzo udanej. Wieloletni uczestnik serii Indy Racing League, w 2008 roku dołączył do ekipy Highcroft Racing (której sponsorem, podobnie jak Extreme Speed Motorsports, jest meksykański producent tequili Patrón) – i już w pierwszym sezonie, razem z Davidem Brabhamem doszedł do drugiego miejsca w klasyfikacji generalnej załóg LMP2. W sezonie 2009, Sharp i Brabham wystartowali natomiast w prototypie Acura ARX-02a w czołowej kategorii LMP1 – i dzięki trzem zwycięstwom i udanej rywalizacji z siostrzanym prototypem ekipy de Ferran Motorsports, Sharp sięgnął po mistrzostwo Amerykańskiej Serii Le Mans.

Zapewne właśnie udane występy w prototypach Acura (obecnie znanych jako Honda Performance Development – HPD) skłoniły Scotta Sharpa do skorzystania także i w nadchodzącym sezonie z modeli tego producenta. Jedną z ARX-03b, Sharp odkupił już od ekipy ubiegłorocznych mistrzów serii FIA WEC w kategorii LMP2, amerykańskiego Starworks Motorsport – drugi z pojazdów przybędzie natomiast do Extreme Speed wprost od producenta z warsztatu w Kalifornii. Załogi prototypów pozostaną te same, co obecne w sezonie 2012 w kategorii GT – w pojeździe nr 01 wystartuje Sharp i van Overbeek, a w ARX-03b nr 02 walczyć będą Guy Cosmo i Ed Brown. Spośród nich, starty w prototypach Le Mans zaliczył jeszcze tylko Cosmo – w roku 2005 dochodząc do trzeciego miejsca w prototypie LMP2  Courage ze specyficznym silnikiem Wankla 1.3L przygotowanym przez Mazdę.

Extreme Speed nie rezygnuje jednak w całości ze startów w pojazdach GT – Ferrari 458 Italia zobaczymy z logo tego zespołu w tegorocznej rywalizacji Grand-Am Rolex Sports Car Series oraz amerykańskiej Ferrari Challenge. W ALMS natomiast, w Ferrari wystartuje powracająca do rywalizacji po rocznej przerwie ekipa Risi Competizione.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1