Testy zakończone, batalię czas zacząć

W środę odbyła się ostatnia z pięciu sesji testowych przed 12-godzinnym wyścigiem Sebring. Testy we wtorek i środę nie przyniosły poprawy czasu Di Grassiego z poniedziałkowego popołudnia.

Tak, jak w poniedziałek, tak i w kolejne dwa dni, sesje testowe nie należały do okresu bezpośredniej rywalizacji między zespołami. Poszczególne ekipy przygotowywały się na sobotnią batalię, często nie wyjeżdżając nawet z boksów – czego najlepszym przykładem była wtorkowa sesja przedpołudniowa, gdy na torze pojawiły się zaledwie trzy z czterdziestu jeden zapisanych do rywalizacji pojazdów. Obecny wtedy prototyp LMP2 od Level 5 oraz dwa Porsche kategorii GTC – pojazdy od The Racer’s Group i NGT (numer 30, bez Kuby Giermaziaka w składzie) – przejechały łącznie 32 okrążenia – co nie musiało wcale dziwić, biorąc pod uwagę lekki deszcz i w konsekwencji mokry tor przez całą godzinę. Najwięcej pojazdów pojawiło się natomiast w drugiej wtorkowej sesji – 37 – a w środę było ich na Sebring o jeden mniej.

We wtorek po południu, deszcz mianowicie przestał padać, a tor wysechł – przez co ekipy ponownie przystąpiły do sprawdzania swoich pojazdów. Zobaczyliśmy wtedy w końcu Audi z nr 1, w którym na Sebring ścigać się będą Fässler, Tréluer i Jarvis – faworyzowana ekipa z Niemiec okazała się jednak gorsza od załogi amerykańskiego Muscle Milk Pickett Racing, która w Hondzie HPD zaliczyła w połowie sesji czas 1:47,789 – a dodatkowo, przedwcześnie zakończyła  sesję, zatrzymując się na torze na 10 minut przed jej regulaminowym końcem z prozaicznej przyczyny – braku paliwa. Z kategorii LMP1 obecne były także wszystkie trzy Lole B12/60 oraz Audi nr 2 – a ze słabszej LMP2 pojawiły się oba HPD od Level 5, lepsze od Zyteka brytyjskiego Greaves, choć nie pokonując jego poniedziałkowego rezultatu. Na krótko wyjechały natomiast dwa prototypy od Extreme Speed Motorsports – a pięć pojazdów liczyła tym razem ekipa LMPC, na czele z załogą DragonSpeed. Wśród pojazdów GT, nikt nie zszedł tym razem nawet poniżej 2:01 – najlepszy Aston Martin nr 97 pokonał Vipera nr 93 i dwie Corvette – a w GTC najszybsze było Porsche nr 66 od The Racer’s Group. Tu pojawiło się także to z nr 30 od NGT – a w nim m.in. startujący w siostrzanym nr 31 Kuba Giermaziak, któremu Audi nr 1 ograniczyło obecność do zaledwie trzech okrążeń.

Ostatnia godzina testów miała miejsce w środę – i tu Giermaziak pojawił się już w Porsche nr 31, którym Polak ścigał się będzie w samym wyścigu. Na czele tabeli wyników znalazły się tym razem dwie Lole od Rebellion Racing, od których niewiele gorszy był tylko prototyp HPD od Muscle Milk Pickett Racing. Niemal 2 sekundy gorszy czas zaliczyła Lola B12/60 Dysona – a fabryczne Audi tym razem przejechały 10 czysto testowych okrążeń. O dwa więcej zaliczył prototyp Deltawing, który znalazł się w połowie kategorii LMPC – a w silniejszej LMP2 dwa prototypy od Level 5 przedzielił Greaves Motorsports. Z samej LMPC najszybszy był CORE Autosports, a przed Deltawing zjawiły się jeszcze dwa inne pojazdy tej kategorii – oraz oba LMP2 od Extreme Speed Motorsports. W GT na czele stanęło Ferrari od Risi Competizione, pokonując dwa Porsche ekip Paul Miller Racing i Team Falken Tire – nie będzie to miało jednak większego znaczenia nie tylko ze względu na testy, ale i przez nieobecność Corvette i Aston Martinów w ostatniej z sesji. W GTC najszybsze było Porsche od Alex  Job Racing – a 911 Kuby Giermaziaka było siódme, trzy miejsca za siostrzanym nr 30 z NGT Motorsports.

Po zakończeniu sesji testowych, w czwartek czekają nas już rutynowe treningi – w tym nocna sesja w godzinach 1:00-2:45 czasu polskiego. Dwa godzinne przy świetle dziennym zaplanowano na godziny 15:15 oraz 20:15.  

Wyniki sesji znajdziesz klikając: Sesja 3, Sesja 4, Sesja 5

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1