WEC nie dopuści niezależnych pojazdów Hypercar?

Portal Sportscar365 informuje, że FIA WEC dopuści do walki tylko fabryczne pojazdy Hypercar. Oznaczałoby to kłopoty dla warsztatów SCG czy ByKolles. 

Decyzja miała zostać podjęta na środowym spotkaniu Światowej Rady Sportów Motorowych FIA w Paryżu. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, rada miała tam zdecydować, że nowa klasa nazywana roboczo Hypercar będzie się składać tylko z samochodów budowanych dla konkretnych producentów. Taki rozwój oznaczałby w praktyce obecność w rywalizacji jedynie znanych marek i praktycznie uniemożliwiłby wprowadzenie do walki samochodów budowanych przez niezależne warsztaty. 

W praktyce oznaczałoby to, że w nowej klasie zobaczylibyśmy jedynie auta Toyoty i Aston Martina, a w przyszłości także Peugeota, który niedawno zadeklarował starty w sezonie 2022-23. W dużo gorszej sytuacji byłby natomiast zespół ByKolles, który również informował o budowie samochodu tej klasy. Nie będąc producentem, ekipa nie mogłaby samodzielnie wystartować w rywalizacji, o ile nie znalazłaby marki, której logo pojawiłoby się na pojeździe. 

Najbardziej problematyczna byłaby jednak sytuacja warsztatu Jamesa Glickenhausa, który także zadeklarował budowę pojazdu do startów w klasie Hypercar. SCG buduje mianowicie nie tylko pojazdy typowo wyścigowe, ale i specjalne samochody możliwe do jazdy po drogach publicznych. Wszystko zależeć więc będzie od tego, jak rada FIA zdefiniuje pojęcie “producenta” i czy marka Glickenhausa będzie pod tą definicję podchodzić. 

Mniej wpływa to natomiast na sytuację warsztatu Oreca. Ten od początku zapowiadał, że chce się pojawić w nowej klasie jako warsztat budujący samochody dla któregoś z producentów. W przypadku firmy Huguesa de Chaunaca fani będą więc wciąż czekać na informację o nawiązaniu współpracy, lub na rezygnacji z dalszych starań w przypadku jej braku. 

Źrodło: sportscar365.com 

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league