Alpine potwierdza program startów w LMP1 od 2021 roku

Alpine oficjalnie ogłosiło plany wejścia do klasy LMP1 w Długodystansowych Mistrzostwach Świata od następnego sezonu, wykorzystując prototyp Rebellion R-13.

Marka, której właścicielem jest Renault, po pięciu sezonach startów w LMP2 w WEC, w której triumfowała w Le Mans trzykrotnie, przejdzie do LMP1 wraz z partnerstwem Signatech oraz wsparciu Oreca. Wykorzystany zostanie prototyp Rebellion R-13, który zostanie zbalansowany względem nowej kategorii Le Mans Hypercar – w niej swoje pojazdy wystawią Toyota, Glickenhaus i ByKolles. Zostanie wystawiony zespół pod nazwą Alpine Endurance Team.

„Sporty motorowe są nierozerwalnie związane z marką Alpine, której pasja do rywalizacji i sportowego ducha są częścią jej DNA” – powiedział Patrick Marinoff, dyrektor zarządzający Alpine. „Powrót do wyścigów długodystansowych w 2013 roku był początkiem wieloletniej przygody. Po ośmiu udanych latach startów przeciwko niektórym z najlepszych zespołów na świecie, nadszedł czas na zrobienie kroku, rzucając wyzwanie konstruktorom czołowej kategorii, tak jak to zrobimy w F1”.

„Najnowsze zmiany w przepisach na sezon 2021 pozwolą Alpine pokazać swoją wiedzę techniczną i doświadczenie w wyścigach na konkurenyjnym i uczciwym polu dzięki dość umiarkowanej inwestycji, która składa się z różnych metod kontroli kosztów. Wspólnie zamierzamy podjąć walkę o ugruntowaną rywalizację i napisać nowy rozdział w historii tej wspaniałej marki, jaką jest Alpine, która zrodziła się z konkurencji, a także umieścić francuskie barwy narodowe na najwyższych poziomach motorsportu”.

Jak na razie nie podano składu kierowców nowego programu LMP1, lecz zaznaczono, że powinno to nastąpić przed końcem roku. Ponadto, oficjalnie potwierdzono start z prototypem w jednym sezonie, jednak najprawdopodobniej Alpine zdecyduje się na zbudowanie samochodu zgodnego z przepisami Le Mans Hypercar lub LMDh. Pozwoli to na starty nie tylko w WEC, ale również w serii IMSA.

Wieści o dołączeniu do LMP1 pojawiły się tydzień po tym, jak Renault potwierdziło przebrandowanie swojego fabrycznego zespołu w Formule 1 właśnie na Alpine, w którym w przyszłym roku wystartuje między innymi dwukrotny mistrz świata F1 Fernando Alonso.

Źródło: alpinecars.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league