Nowy limit mocy w LMP2 od przyszłego roku

FIA oraz ACO potwierdzili, że od przyszłego roku prototypy LMP2 będą jeździć z mniejszą niż dotychczas mocą silników, aby uwzględnić wprowadzenie nowej kategorii hipersamochodów.

W nadchodzącym sezonie w Długodystansowych Mistrzostwach Świata zadebiutuje nowa kategoria Le Mans Hypercar, która docelowo zastąpi LMP1, chociaż w przyszłym roku zobaczymy taki prototyp zespołu Alpine Endurance Team, który wystawi Rebelliona R13 również z redukcją mocy. W związku z tym, że hipersamochody będą nieco wolniejsze od LMP1, FIA oraz Automobile Club de l’Ouest (ACO) ustawiły nowy limit mocy dla prototypów LMP2.

Silniki Gibsona, który jest wyłącznym dostawcą w LMP2, będą mieć około 568 koni mechanicznych zamiast dotychczasowych 608 koni. Według organu zarządzającego, taka decyzja nie będzie miała wpływu ekonomicznego na zespołu, a ponadto przyczyni się do obniżenia kosztów.

Ze względu na zmieniony przyszłoroczny kalendarz WEC, który do powróci do tradycyjnego formatu sezonu, zredukowany limit mocy zostanie wprowadzony we wszystkich mistrzostwach z prototypami LMP2, które mogą rywalizować w 24h Le Mans – WEC, European Le Mans Series, IMSA oraz Asian Le Mans Series.

Tak jak zapowiadano wcześniej, wyłącznym dostawcą opon do LMP2 w WEC oraz European Le Mans Series od 2021 roku będzie Goodyear.

Trwają jednocześnie prace nad ustaleniem strategii dla kategorii LMP2 od 2023 roku. Głównym punktem uwagi pozostanie kontrola kosztów.

Źródło: fia.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league