Aston Martin wycofuje się z WEC

Po wywalczeniu tytułów mistrzowskich wśród kierowców i producentów oraz wygraniu dwóch klas w 24h Le Mans, brytyjski producent Aston Martin zakończy istniejący od dziewięciu lat program fabryczny w Długodystansowych Mistrzostwach Świata. Marka zamiast tego skupi się na wyścigach klienckich GT3.

„Model Vantage udowodnił, że ma mistrzowskie geny, a wersja GTE wygrała w 24 godzinach [Le Mans]” – powiedział dyrektor generalny Aston Martin Lagonda Tobias Moers. „Teraz poprzez model Vantage GT3 chcemy dać naszym partnerom i klientom jak najlepszą okazję do walki o zwycięstwa w świecie najtrudniejszych wyzwań, jakie mają do zaoferowania wyścigi GT”.

Aston Martin jest jednym z trzech producentów – obok Ferrari i Porsche – uczestniczących w WEC od inauguracyjnego sezonu 2012. Od tamtej pory marka wywalczyła 47 zwycięstw, 103 miejsca na podium, dziewięć tytułów w różnych klasyfikacjach oraz cztery zwycięstwa w 24h Le Mans.

Od czasu wykupienia znacznej części udziałów przez Lawrence’a Strolla, Aston Martin anulował już plany dołączenia do czołowej klasy hipersamochodów WEC z modelem Valkyrie, a teraz całkowicie zniknie z mistrzostw, o ile nie znajdzie się żaden zespół kliencki, chcący nadal reprezentować markę.

W 2021 roku brytyjski producent ograniczy swoje wyścigowe aktywności do udzielenia nazwy ekipie Racing Point w Formule 1 oraz wspieraniu zespołów klienckich m.in. w Intercontinental GT Challenge oraz IMSA.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Aston Martin Lagonda

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1