Toyota zaprezentowała swój hipersamochód Le Mans

Fabryczny zespół Toyoty jako pierwszy zaprezentował swój prototyp nowej klasy hipersamochodów, która zadebiutuje w sezonie 2021 Długodystansowych Mistrzostw Świata. Model GR010 Hybrid bazuje na powstającym drogowym hipersamochodzie GR Super Sport.

Toyota skorzystała z możliwości stworzenia prototypu własnej konstrukcji. Model GR010 Hybrid został opracowany w europejskiej siedzibie Toyota Gazoo Racing w Kolonii oraz wykorzystuje układ napędowy zaprojektowany w Higashi-Fuji. Od projektu do jeżdżącego samochodu upłynęło 18 miesięcy.

Podobnie jak poprzednie wyścigowe prototypy Toyoty, nowy hipersamochód będzie napędzany poprzez hybrydowy układ napędowy – składać się na niego będą 3,5-litrowy benzynowy silnik V6 z dwiema turbosprężarkami o mocy 670 KM napędzający tylne koła oraz elektryczny silnik-generator o mocy 268 KM, napędzający przednią oś. Zgodnie z przepisami klasy, całkowita przekazywana na koła moc nie może w żadnym momencie przekraczać 670 KM – w tym celu Toyota opracowała skomplikowany system elektroniczny, który automatycznie zadecyduje o stopniu wykorzystania elementu hybrydowego.

„Nowe przepisy zostały zaprojektowane tak, aby zaprezentować transfer technologii na drogi i jednocześnie zapewnić atrakcyjny spektakl” – powiedział dyrektor techniczny Toyoty Pascal Vasselon. „Nie możemy doczekać się powitania nowych rywali i bycia częścią ekscytującej przyszłości wyścigów długodystansowych. GR010 to zupełnie nowy samochód, którego projektowaniu przyświecała inna filozofia. Dużą różnicą jest architektura systemu hybrydowego – będziemy mieli tylko jeden moduł odzyskiwania energii kinetycznej oraz system brake-by-wire, na przedniej osi. Oznacza to, że po raz pierwszy w WEC musieliśmy zamontować rozrusznik i w pełni hydrauliczne tylne hamulce. Zgodnie z przepisami, będziemy mieli tylko jeden pakiet aerodynamiczny, zatem musieliśmy powiększyć okno parametrów pracy. Było to ciekawe wyzwanie inżynieryjne i nie możemy doczekać się kontynuowania naszego programu testów oraz zobaczenia naszego auta w rywalizacji”.

W stosunku do konstrukcji klasy LMP1, nowy prototyp jest o 162 kilogramy cięższy i ma o 32% mniej mocy, co związane jest z ograniczeniem kosztów. Jest także o 250 mm dłuższy, 100 mm szerszy i 100 mm wyższy. Wszystko to przełoży się na około 10 sekund gorsze czasy na torze Le Mans. Przepisy narzucają też wykorzystanie jednego pakietu aerodynamicznego przez cały sezon i dopuszczają tylko jeden regulowany element – w przypadku GR010 Hybrid jest to tylne skrzydło.

Zespół Toyoty przystąpi do sezonu 2021 w niezmienionym składzie – mistrzowska załoga Mike Conway, Kamui Kobayashi i José María López poprowadzi pojazd #7, a Sébastien Buemi, Kazuki Nakajima i Brendon Hartley zasiądą w aucie #8. Kierowcą testowym i rezerwowym ekipy jest Nyck de Vries.

Za rywali w sezonie 2021 Toyota będzie miała Scuderię Cameron Glickenhaus oraz ByKolles, którzy również budują hipersamochody własnej konstrukcji. W czołowej klasie rywalizować będzie także zespół Alpine, wystawiający starszy samochód LMP1.

Źródło: toyotagazooracing.com

Galeria:
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1