33 samochody w tegorocznej stawce WEC

Organizatorzy Długodystansowych Mistrzostw Świata opublikowali listę zgłoszeń do sezonu 2021. Do nowej czołowej klasy hipersamochodów zgłoszonych zostało pięć załóg trzech zespołów. W klasie LMP2 zobaczymy rekordowe 11 załóg, z czego jedną polskiej ekipy Inter Europol Competition.

Na czele listy startowej znaleźli się trzej producenci hipersamochodów – tytułów mistrzowskich w niezmienionym składzie będzie bronić Toyota, mając za rywali Alpine wystawiające dostosowany prototyp LMP1 oraz Glickenhaus z dwoma egzemplarzami swojego nowego hiperauta. Zgodnie z zasadami, wszystkie ekipy musiały podać nazwisko przynajmniej jednego kierowcy – tak dowiedzieliśmy się, że dla Alpine startować będzie André Negrão, a Glickenhaus pozyskał byłego kierowcę Rebellion Racing Gustavo Menezesa oraz byłego zawodnika Chip Ganassi Racing Ryana Briscoe.

W klasie LMP2 niewątpliwym zainteresowaniem cieszyć się będzie przechodząca z Europejskiej Serii Le Mans ekipa Inter Europol Competition. Skład polskiego zespołu został przedstawiony już wcześniej – do Jakuba Śmiechowskiego dołączą Alex Brundle i Renger van der Zande, którego w Sebring zastąpi Hélio Castroneves.

Z ELMS do WEC przechodzi także zespół Richard Mille Racing, z pełni żeńską załogą. Podobnie jak w ubiegłym roku na szczeblu europejskim, prototyp Oreca poprowadzą Tatiana Calderón, Sophia Flörsch i Beitske Visser. Wśród innych znanych nazwisk należy wymienić Jana Magnussena w ekipie High Class Racing, Juana Pablo Montoyę w DragonSpeed, Stoffela Vandoorne’a, Toma Blomqvista, António Félixa da Costę i Anthony’ego Davidsona w Jota oraz Loïca Duvala w RealTeam Racing. Aż pięć zespołów będzie rywalizować w podkategorii Pro-Am, gdzie wymagany jest przynajmniej jeden kierowca z brązową licencją.

Po wycofaniu się aktualnych mistrzów, czyli Astona Martina, w klasie GTE Pro pozostali tylko dwaj producenci – Ferrari i Porsche. Włoską markę reprezentować będą Alessandro Pier Guidi i James Calado w #51 oraz Miguel Molina i Daniel Serra, zastępujący Davide Rigona w #52. Niemiecki producent postawił z kolei na na Gianmarię Bruniego i Richarda Lietza w #91, Kevina Estre oraz Neela Janiego, który zajmie miejsce Michaela Christensena w #92.

Najliczniejszą klasą będzie w tym roku GTE Am, gdzie znajdziemy aż 13 samochodów. Na szczególną uwagę zasługują zwycięzcy 24h Le Mans TF Sport, którzy wspólnie z D'Station Racing będą wystawiać jedyne pozostałe w WEC Astony Martiny, a także przechodząca z ELMS ekipa Iron Lynk z żeńską załogą Rahel Frey, Manuela Gostner i Michelle Gatting.

„Nie ulega wątpliwości, że wyścigi długodystansowe mają przed sobą świetlaną przyszłość, o czym doskonale świadczy suła i różnorodność ekip na liście zgłoszeń” – powiedział szef WEC Frédéric Lequien. „Mamy nie tylko nową kategorię hipersamochodów, która urośnie jeszcze bardziej w przyszłym roku, ale też bardzo zachęcające rekordowe ilości zgłoszeń w LMP2 i GTE Am. Sześć kobiet w stawce także podkreśla różnorodność naszych mistrzostw i całych wyścigów długodystansowych. Sezon 2021 WEC będzie z pewnością godny uwagi”.

Tegoroczny cykl Długodystansowych Mistrzostw Świata rozpocznie się 19 marca od 1000-milowego wyścigu w Sebring.

Lista zgłoszeń WEC 2021

Źródło: fiawec.com

 
 
 
 
 
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league