Porsche ogłasza skład kierowców na 8h Portimão i 24h Le Mans

W trakcie dwóch rund Długodystansowych Mistrzostw Świata – w Portimão i Le Mans – Porsche skorzysta ze wsparcia dwóch asów wyścigów wytrzymałościowych. Za kierownicą około 515-konnego Porsche 911 RSR (nr 91) poza regularnymi kierowcami WEC, Gianmarią Brunim z Włoch i Richardem Lietzem z Austrii, zasiądzie Frédéric Makowiecki. Przez ostatnie trzy lata Francuz należał do ekipy, która rywalizowała w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W kokpicie samochodu nr 92 Neel Jani ze Szwajcarii i Kévin Estre z Francji połączą siły z Michaelem Christensenem z Danii. W 2018 r., wspólnie z Estrem i Laurensem Vanthoorem (Belgia), wygrał on w Le Mans klasę GTE-Pro. Doświadczone trio wystartuje również w drugiej rundzie sezonu, która odbędzie się 13 czerwca w Portugalii.

„W sumie tych sześciu kierowców ma na koncie udział w 59 wyścigach w Le Mans. To nieocenione doświadczenie” – powiedział Pascal Zurlinden, dyrektor fabrycznej sekcji Porsche Motorsport. Neel Jani wygrał w ogólnej klasyfikacji 24-godzinnego francuskiego klasyka w 2016 r., za kierownicą Porsche 919 Hybrid – wspólnie z Romainem Dumasem (Francja) i Markiem Liebem (Niemcy). Jego pięciu kolegów z ekipy jak do tej pory odniosło w słynnym wyścigu wytrzymałościowym osiem klasowych zwycięstw w 911 RSR. „Nie ma żadnych wątpliwości, że w kluczowym wydarzeniu tego sezonu będziemy mieli mocną pozycję. Ośmiogodzinny wyścig WEC w Portimão stanowi idealne uzupełnienie naszych intensywnych przygotowań do 24-godzinnego maratonu Le Mans”.

„To arcyważne, żeby obie załogi kierowców, które wysyłamy do Le Mans, wzięły wspólnie udział w jak największej liczbie wyścigów” – wyjaśnił Alexander Stehlig, szef operacyjny ds. FIA WEC. Synergia pomiędzy kierowcami na torze i poza nim jest dla nich decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o optymalne przygotowanie do 24 godzinnego maratonu. „Instynktowne porozumienie pomiędzy zawodnikami, wzajemna znajomość preferencji konfiguracji i harmonijna współpraca z inżynierami – to się liczy” – stwierdził Stehlig. „Przy sześciu kierowcach startujących w wyścigu WEC w Portugalii będziemy mogli jeszcze bardziej dopracować poszczególne operacje. Dzięki temu w Le Mans stawimy się z wyjątkowo dobrze wyćwiczoną załogą”.

Druga runda Długodystansowych Mistrzostw Świata w Portugalii oferuje doskonałą okazję do rywalizacji z trzema kierowcami w każdym samochodzie. Podczas trwającego osiem godzin wyścigu wszyscy zawodnicy spędzą sporo czasu za kierownicą Porsche 911 RSR. 13 czerwca – wtedy pierwotnie miał wystartować 24-godzinny maraton Le Mans – po raz pierwszy odbędzie się runda mistrzostw FIA WEC na liczącym 4692 m długości torze w portugalskim Algarve. z kolei 89. edycja długodystansowego klasyka we Francji została przełożona na 21 i 22 sierpnia 2021 r.

Frédéric Makowiecki (Porsche 911 RSR nr 91): „To wspaniale – że już czwarty rok z rzędu możemy dzielić w Le Mans obowiązki kierowców samochodu numer 91 z Gimmim i Richie’em. Działamy niczym bardzo dobrze naoliwiony mechanizm i zawsze dobrze sobie radziliśmy podczas naszych wyścigów. Niestety, jeszcze nigdy nie wystarczyło nam to, żeby wygrać w swojej klasie w Le Mans – ale w tym roku powinno to wreszcie ulec zmianie. W Portugalii będziemy walczyć z myślą o doszlifowaniu interakcji z naszym nowym inżynierem wyścigowym Johnem McGregorem. Podczas tygodnia Le Mans nie mamy zbyt wiele czasu na pracę nad niektórymi aspektami, więc zrobimy to w Portimão. To zapewni nam dobrą pozycję wyjściową”.

Michael Christensen (Porsche 911 RSR nr 92): „Z niecierpliwością czekam na nasz wspólny występ wozem numer 92 w wyścigu w Portimão. Mogąc jeździć dla Porsche w tym roku w Le Mans, czuje się naprawdę wyróżniony. To największy, najtrudniejszy i najważniejszy wyścig w sezonie – a gdy odnosimy w nim sukcesy, jest też najwspanialszy. Mam nadzieję, że wypadniemy tak dobrze jak w 2018 r. Kolejne klasowe zwycięstwo byłoby spełnieniem marzeń!”.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league