Ford ujawnia malowanie na 24h Le Mans

Na tydzień przed Dniem Testów Le Mans, Ford ujawnił malowanie, w którym pojadą jego cztery samochody GT. Każdy z nich nawiązuje do sukcesów marki.

Dla Forda tegoroczny występ w 24h Le Mans będzie z kilku względów wyjątkowym. Po pierwsze, będzie to ostatni występ na Pętli de la Sarthe w obecnej formie. Po 4 latach startów, marka kończy swój program samochodów GT, ostatni występ w serii FIA WEC zaliczając właśnie w tegorocznym 24h Le Mans. Ponadto, tegoroczny wyścig będzie także pięćdziesiątą rocznicą ostatniego z czterech pamiętnych zwycięstw modeli GT40.

I właśnie do tamtych triumfów będzie nawiązywać malowanie Forda zapowiedziane na nadchodzący wyścig. Czarne barwy pierwszego zwycięskiego pojazdu z roku 1966 otrzyma załoga pojazdu nr 66, która w tym roku będzie składała się ze Stefana Mückego, Oliviera Pla oraz Billego Johnsona.

Druga załoga europejskiej części ekipy Forda, nr 67 w składzie Andy Priaulx, Harry Tincknell oraz Jonathan Bomarito pojedzie natomiast w barwach zwycięzcy z roku 1967, a więc czerwonych Forda GT40 Mk. IV.

Specyficzny wygląd przybierze także Ford załogi nr 69. Pojazd Scotta Dixona, Ryana Briscoe i Richarda Westbrooka będzie łączył malowanie drugiego na mecie pojazdu z wyścigu 1966 z barwami samochodów, które triumfowały w latach 1968-69.

Teoretycznie bez zmian pozostanie samochód załogi nr 68, jednak i to będzie miało swój podtekst. Auto Dirka Müllera, Joeya Handa i Sebastiena Bourdaisa będzie przypominało o zwycięstwie w klasie GTE-Pro, które Ford odniósł w 2016 roku w pierwszym starcie nowych pojazdów tej marki w 24h Le Mans.

Po raz pierwszy, nietypowe malowanie Forda będzie można zobaczyć już w ten weekend w nadchodzącym Dniu Testów Le Mans. Wówczas na torze pojawi się aż pięć takich pojazdów, gdyż Ford GT stanie do walki także w klasie GTE-Am jako pojedynczy pojazd ekipy Keating Motorsports.

Dla Forda będzie to już drugie nietypowe malowanie swoich pojazdów. W tegorocznym 24h Daytona, dwa obecne tam GT wystartowały w barwach nawiązujących do triumfu w tym wyścigu w 1985 roku oraz jako podziękowanie dla wieloletniego partnera marki, firmy Castrol.

Wyścig 24h Le Mans odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

Źródło: campaign.ford.com

Wesprzyj nas na Patronite.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze