Ford ujawnia malowanie na 24h Le Mans

Na tydzień przed Dniem Testów Le Mans, Ford ujawnił malowanie, w którym pojadą jego cztery samochody GT. Każdy z nich nawiązuje do sukcesów marki.

Dla Forda tegoroczny występ w 24h Le Mans będzie z kilku względów wyjątkowym. Po pierwsze, będzie to ostatni występ na Pętli de la Sarthe w obecnej formie. Po 4 latach startów, marka kończy swój program samochodów GT, ostatni występ w serii FIA WEC zaliczając właśnie w tegorocznym 24h Le Mans. Ponadto, tegoroczny wyścig będzie także pięćdziesiątą rocznicą ostatniego z czterech pamiętnych zwycięstw modeli GT40.

I właśnie do tamtych triumfów będzie nawiązywać malowanie Forda zapowiedziane na nadchodzący wyścig. Czarne barwy pierwszego zwycięskiego pojazdu z roku 1966 otrzyma załoga pojazdu nr 66, która w tym roku będzie składała się ze Stefana Mückego, Oliviera Pla oraz Billego Johnsona.

Druga załoga europejskiej części ekipy Forda, nr 67 w składzie Andy Priaulx, Harry Tincknell oraz Jonathan Bomarito pojedzie natomiast w barwach zwycięzcy z roku 1967, a więc czerwonych Forda GT40 Mk. IV.

Specyficzny wygląd przybierze także Ford załogi nr 69. Pojazd Scotta Dixona, Ryana Briscoe i Richarda Westbrooka będzie łączył malowanie drugiego na mecie pojazdu z wyścigu 1966 z barwami samochodów, które triumfowały w latach 1968-69.

Teoretycznie bez zmian pozostanie samochód załogi nr 68, jednak i to będzie miało swój podtekst. Auto Dirka Müllera, Joeya Handa i Sebastiena Bourdaisa będzie przypominało o zwycięstwie w klasie GTE-Pro, które Ford odniósł w 2016 roku w pierwszym starcie nowych pojazdów tej marki w 24h Le Mans.

Po raz pierwszy, nietypowe malowanie Forda będzie można zobaczyć już w ten weekend w nadchodzącym Dniu Testów Le Mans. Wówczas na torze pojawi się aż pięć takich pojazdów, gdyż Ford GT stanie do walki także w klasie GTE-Am jako pojedynczy pojazd ekipy Keating Motorsports.

Dla Forda będzie to już drugie nietypowe malowanie swoich pojazdów. W tegorocznym 24h Daytona, dwa obecne tam GT wystartowały w barwach nawiązujących do triumfu w tym wyścigu w 1985 roku oraz jako podziękowanie dla wieloletniego partnera marki, firmy Castrol.

Wyścig 24h Le Mans odbędzie się w dniach 15-16 czerwca.

Źródło: campaign.ford.com

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league