Rebellion i Corvette mocni po pierwszej sesji

Sébastien Buemi był najszybszy w pierwszej sesji Dnia Testów Le Mans. W swoich klasach błysnęły załogi United, Corvette i Spirit of Race.

Bez zaskoczenia, kierowcy Toyoty zdominowali tabelę wyników pierwszej z dwóch czterogodzinnych sesji Dnia Testów Le Mans. W wewnętrznej rywalizacji fabrycznego zespołu, najszybszy okazał się być Sébastien Buemi, dwadzieścia minut przed końcem sesji w końcu przebijając wynik Jose Marii Lopeza z pierwszej godziny testów. Kolejni w tabeli znaleźli się Alonso, Conway i Nakajima, a tylko Hartley i Kobayashi nie uzyskali wyników lepszych, niż ekipy prywatne.

Tu najszybszym okazał się być Gustavo Menezes z Rebelliona #3. Tuż przed końcem sesji wyprzedził on Witalija Pietrowa z SMP #11, który to znowu po dwóch godzinach przebił wynik kolegi z rosyjskiej ekipy, Stephane Sarrazina. Szybszy od kolejnego kierowcy Rebelliona był jeszcze młody Jegor Orudżew, natomiast Rebellion #1, DragonSpeed i ByKolles nie zeszli poniżej 3:25.

W klasie LMP2, zaledwie 0.002 sekundy pozwoliło znaleźć się na pierwszym miejscu Filipe Albuquerquowi z United Autorsports. Przegranym był Pastor Maldonado z DragonSpeed, a minimalnie gorszy czas uzyskał jeszcze Jonathan Hirschi z Graff #39. Załoga ta może jednak zaliczyć sesję do udanych, gdyż kolejnym w tabeli kierowcą był zmiennik Hirschiego, Tristan Gommendy. Polska ekipa Inter Europol uzyskała siedemnasty czas dzięki wynikowi Nigela Moore.

Pośród pojazdów GTE-Pro, najszybszym kierowcą w pierwszej sesji był Antonio Garcia z Corvette #63. Za nim jednak, dwa kolejne wyniki wywalczyli Billy Johnson i Stefan Mücke z Forda #66, a dobre czasy uzyskali także dwaj kierowcy Ferrari #51, Daniel Serra i James Calado. Optymistycznie na wyniki mogą patrzeć także fani Porsche, dużo gorzej wygląda to dla BMW i Aston Martina.

W najsłabszej z klas wynikiem popisał się Francesco Castellacci, w Ferrari od Spirit of Race o niemal sekundę pokonując Matteo Cressoniego z siostrzanego 488 od Clearwater. W czołowej ósemce znalazł się zresztą tylko jeden inny pojazd, niż Ferrari, Patrick Long z Dempsey Proton kończąc sesję z siódmym wynikiem. Z drugiej strony, różnice są tu jednak niewielkie, pół sekundy dzieląc drugiego i dziewiątego kierowcę w stawce.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league