Zwycięska załoga GTE Am zdyskwalifikowana

Dwa samochody Ford GT nie przeszły badania technicznego po tegorocznym wyścigu 24h Le Mans. Wśród zdyskwalifikowanych ekip znalazła się zwycięska załoga klasy GTE Am.

Ben Keating, Jeroen Bleekemolen i Felipe Fraga stanęli na najwyższym stopniu podium klasy GTE Am, lecz utracili zwycięstwo po tym jak ich samochód został uznany za niezgodny z przepisami. W przypadku Forda GT #85 doszło aż do dwóch przewinień związanych z systemem tankowania.

Zgodnie z regulaminem, czas tankowania wszystkich samochodów GTE jest zrównany do 45 sekund, a pomiar dokonywany jest przy pustym zbiorniku paliwa. W przypadku samochodu #85 stwierdzono, że całkowite wypełnienie zbiornika trwało o 0,6 sekund za krótko, co pomnożone przez cztery oraz ilość zjazdów do boksów dało 55,2 sekundy kary.

Już to pozbawiłoby zespół zwycięstwa, lecz ponadto stwierdzono, że pojemność zbiornika paliwa przekraczała o 0,1 litra dozwolone 96 litrów, co oznaczało automatyczną dyskwalifikację.

Za przekroczenie maksymalnej pojemności zbiornika paliwa wykluczony został także Ford #68 startujący w klasie GTE Pro – w przypadku samochodu prowadzonego przez Joeya Handa, Dirka Müllera i Sébastiena Bourdaisa stwierdzono przekroczenie o 0,83 litra dozwolonej pojemności 97 litrów.

Źródło: lemans.org

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1