Ferrari wygrywa drugie 24h Le Mans w przeciągu trzech lat

Alessandro Pier Guidi, James Calado i Côme Ledogar wygrali tegoroczny wyścig 24 godziny Le Mans w klasie GTE Pro. Załoga Ferrari #51 pokonała rywali z Corvette #63 różnicą 41,686 sekundy.

Startujący z pole position Maxime Martin obrócił się już w zakrętach Dunlopa na trzecim okrążeniu wyścigu – prowadzone przez niego Porsche prywatnej ekipy Hub Auto Racing miało ostatecznie nie dojechać do mety. Pierwsze dwie pozycje w strugach deszczu objęli kierowcy Corvette, lecz samochód #64 wkrótce odpadł z walki o zwycięstwo z powodu problemów technicznych. Awaria zawieszenia dotknęła natomiast Ferrari #52, pozostawiając w walce tylko dwie załogi.

Kluczowy moment wyścigu nastąpił w trakcie 19. godziny, kiedy to AF Corse zdecydowało się na wymianę hamulców w samochodzie #51, nie tracąc przy tym prowadzenia. Włoskiej ekipie pomogła przy tym strefa neutralizacji. Od tego momentu Pier Guidi, Calado i Ledogar mogli już pewnie zmierzać po zwycięstwo.

Zarówno Ferrari jak i Corvette zostały spowolnione w trakcie weekendu Le Mans. Pomimo to, modele 488 i C8.R były ponad pół sekundy na okrążeniu szybsze od Porsche. Niemiecki producent stracił kontakt z czołową grupą po tym jak jego samochody utknęły za drugim samochodem bezpieczeństwa i nie mógł już odzyskać poniesionych strat.

Ze stratą okrążenia do zwycięzców, podium uzupełnili Kevin Estre, Neel Jani i Michael Christensen w Porsche #92, które wymagało wymiany nadwozia po czwartkowej sesji hyperpole. Jeszcze jedno okrążenie mniej pokonali Gianmaria Bruni, Richard Lietz i Frédéric Makowiecki w Porsche #91, które po awarii hamulców w trakcie ostatniej godziny wyścigu musiało spędzić pięć minut w garażu.

Zespół AF Corse wygrał także w klasie GTE Am, za sprawą aktualnych mistrzów WEC Nicklasa Nielsena i Françoisa Perrodo, do których dołączył Alessio Rovera.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league