ACO ogłosiło ostateczną listę

Organizatorzy wyścigu 24 godziny Le Mans zaprezentowali ostateczną listę zespołów, które w przyszłym roku automatycznie będą mogły startować w prestiżowym wyścigu na De La Sarthe. Rozdano łącznie 16 zaproszeń.

Zaprezentowana niedawno wstępna lista zespołów, które w związku z sukcesami w sezonie 2012 mogły wystartować w 24h Le Mans 2013, zawierała m.in. pojazdy obecne w American Le Mans Series oraz wyścigu Petit Le Mans. Po raz pierwszy jednak ACO zdecydowało się nie wydawać zwycięzcom wyścigów za oceanem automatycznych zaproszeń (po części z powodu małej ilości ich wykorzystania w roku 2012) – zamiast tego, dla uczestników ALMS organizatorzy przewidzieli trzy zaproszenia, które przekazane zostaną trzem zespołom zainteresowanym startem w przyszłorocznej rywalizacji pod Le Mans.

Z drugiej strony, ACO postanowiła jednak przyznać automatyczne zaproszenia ekipom z drugich miejsc europejskiej serii ELMS, pomimo małej ilości startujących w tym roku załóg – włączając tu dwa w kategorii GTE Pro, w której to żadna załoga nie była uczestnikiem wszystkich czterech tegorocznych wyścigów. Pozostała część listy nie uległa zmianom – w ten sposób, automatyczny start w 24h Le Mans 2013 ma ostatecznie 16 załóg z 13 różnych ekip.

Za sukcesy w 24h Le Mans 2012, zaproszenia otrzymały:
- niemiecki Audi Sport Team Joest w kategorii LMP1
- amerykański Starworks Motorsport w kategorii LMP2
- włoski AF Corse w kategorii GTE Pro
- francuski Larbre Competition w kategorii GTE Am
- niemiecki Audi Sport Team Joest w kategorii prototypów rywalizacji Michelin Green X Challenge
- włoski AF Corse w kategorii samochodów GT rywalizacji Michelin Green X Challenge

Za sukcesy w European Le Mans Series 2012 zaproszenia otrzymały:
- francuske Thiriet by TDS Racing i OAK Racing w kategorii LMP2
- brytyjski JMW Motorsport i francuski JMB Racing w kategorii GTE Pro
- francuski IMSA Performance i włoski AF Corse w kategorii GTE Am
- belgijski Boutsen Ginion Racing w kategorii LMP2 (mistrz kategorii LMPC)

Trzy zaproszenia dla amerykańskich ekip, które w tym roku walczyły w serii ALMS i potwierdziły swój start w przyszłorocznej odsłonie 24h Le Mans przyznano zespołom:
- Level 5 Motorsport oraz Conquest Endurance Racing w kategorii LMP2
- Extreme Speed Motorsports w kategorii samochodów GT

W przypadku Extreme Speed, zespół będzie mógł wybrać kategorię GTE (Pro lub Am), ponieważ w serii ALMS nie istnieje podział załóg GT na w pełni profesjonalną i korzystającą z kierowców mniej doświadczonych. Taki sam wybór otrzymał włoski zespół AF Corse – tu jednak przyczyną jest nagroda w rywalizacji Green X Challenge, w której łączy się grupy GTE Pro i GTE Am.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze