Kalendarz WEC 2025 opublikowany

Na dzień przed wyścigiem 24 godziny Le Mans organizatorzy Długodystansowych Mistrzostw Świata FIA WEC zaprezentowali kalendarz na sezon 2025. Wszystkie dotychczasowe rundy zostały utrzymane w niezmienionej kolejności.

Mistrzostwa rozpoczną się zatem w Katarze od 1812-kilometrowego wyścigu w lutym, po czym udadzą się do Europy na 6-godzinny wyścig w Imoli w kwietniu. Tor imienia Enzo i Dino Ferrarich podpisał nowy kontrakt z WEC do 2028 roku i zobowiązał się do wybudowania dodatkowych garaży.

Po majowym 6h Spa-Francorchamps, w dniach 14-15 czerwca przyjdzie pora na 24 godziny Le Mans. W przyszłym sezonie wyścig ten będzie kolidować zarówno z Grand Prix Kanady Formuły 1 jak i rundą IndyCar w Illinois.

Druga połowa sezonu rozpocznie się 13 lipca w Brazylii. Będzie to kolejny problem dla zespołów i kierowców, bowiem 6h São Paulo będzie kolidować z E-Prix Berlina Formuły E. WEC następnie przeniesie się na północ, gdzie zostanie rozegrany wyścig Lone Star Le Mans w Austin, a sezon zakończy się w Azji – 6-godzinnym wyścigiem na Fuji Speedway oraz 8-godzinnym finałem w Bahrajnie.

R Data Wydarzenie Lokalizacja
1 28 lutego 1812 km Kataru Lusail International Circuit
2 20 kwietnia 6h Imoli Autodromo Enzo e Dino Ferrari
3 10 maja 6h Spa-Francorchamps Circuit de Spa-Francorchamps
4 14-15 czerwca 24h Le Mans Circuit de la Sarthe
5 13 lipca 6h São Paulo Autódromo José Carlos Pace
6 7 września Lone Star Le Mans Circuit of the Americas
7 28 września 6h Fuji Fuji Speedway
8 8 listopada 8h Bahrajnu Bahrain International Circuit

„Kalendarz WEC 2025 jest kontynuacją sezonu 2024, z ośmioma rundami zaplanowanymi na najsłynniejszych torach świata” – powiedział prezes ACO Pierre Fillon. „Będzie to sezon stabilności oraz obecności w najważniejszych rejonach geograficznych. 2023 był niezwykły, 2024 fenomenalny, a w 2025 powinniśmy wznieść się jeszcze wyżej, gdy Aston Martin dołączy do kategorii hipersamochodów. Do zobaczenia w przyszłym roku na kolejnym wspaniałym epizodzie w historii sportów motorowych!”

Wraz z opublikowaniem kalendarza, organizatorzy WEC potwierdzili, że każdy producent w klasie hipersamochodów będzie musiał mieć przynajmniej dwa auta. W tym celu ilość zgłoszeń do pełnego sezonu zostanie zwiększona z 37 do 40.

Źródło: fiawec.com

Nie przegap żadnej informacji. Obserwuj ŚwiatWyścigów.pl na Google News.

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Pokaż komentarze