Czy Grand Prix Hiszpanii przetrwa?

Pomimo wcześniejszych pozytywnych doniesień na temat przyszłości Grand Prix Hiszpanii, dalsza obecność rundy w kalendarzu Formuły 1 wciąż jest poddawana w wątpliwość. Organizujący wyścig Automobilklub Katalonii RACC wystosował pismo, w którym prosi o jedność w działaniu i utrzymanie wyścigu.

„RACC prosi wszystkie administracje oraz świat biznesu o jedność działań, które zmierzają do odnowienia kontraktu i tym samym utrzymania jednej z najważniejszych imprez sportowych organizowanych każdego roku w naszym kraju. Klub uważa, że utrzymanie ciągłości Grand Prix w Katalonii jest strategiczną decyzją na poziomie biznesowym, gospodarczym oraz sportowym, dlatego pilnie należy znaleźć najlepsze rozwiązanie tej sytuacji”.

RACC w swoim liście pisze także, że organizacja wyścigu ma spory wpływ na ekonomię: „Grand Prix ma wpływ na ekonomię i sektor usług, branżę motoryzacyjną, turystyczną, transport oraz sektor wypoczynkowy. Korzyści dla gospodarki sięgają 163 milionów euro, a zatrudnienie znajduje 2700 osób. Jednocześnie impreza jest kluczem dla całego toru, jednej z najważniejszych infrastruktur sportowych w Katalonii. Z powyższych powodów RACC prosi lokalne władze, państwo hiszpańskie, pozostałą administrację oraz świat biznesu o współpracę, konsensus, siłę i jedność w działaniu, aby osiągnąć stabilne porozumienie tak aby tor Circuit de Barcelona-Catalunya nadal gościł w nadchodzących latach w F1”.

Wyścig gości w kalendarzu od 1991 roku. W tym roku kończy się kontrakt na organizację wyścigu Formuły 1, jednak niedawno pojawiły się informacje, że wyścig pozostanie w kalendarzu, ale zmieni się data rozgrywania rundy mistrzostw. Plotki mówiły o tym, że w przyszłym roku wyścig ma odbyć się jesienią i zarówno władze F1 jak i sami organizatorzy popierają taki plan.

Sytuacja wyścigu stała się niepewna już pod koniec zeszłego roku. Wiele osób wskazywało na fakt, że odejście Fernando Alonso z Formuły 1 spowoduje wypadnięcie hiszpańskiej rundy. Dodatkowo w sezonie 2020 do kalendarza powrócił holenderski tor Zandvoort. Zagrożone jest również Grand Prix Meksyku.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej RACC

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league