Decyzje sędziów po Grand Prix Singapuru

Antonio Giovinazzi został jedynym ukaranym przez sędziów GP Singapuru kierowcą za zbyt bliską jazdę przy dźwigu podczas samochodu bezpieczeństwa.

Zawodnik Alfy Romeo na wyjściu z ósmego zakrętu przejechał zbyt blisko dźwigu, który ściągał z toru unieruchomiony przez kolizję z Romainem Grosjeanem samochód George’a Russella. Zdaniem sędziów manewr Giovinazziego był potencjalnie niebezpieczny i ryzykowny dla pracujących na miejscu porządkowych. Za ten incydent Włoch otrzymał karę doliczenia dziesięciu sekund, lecz zachował dziesiąte miejsce, ponieważ jego przewaga na mecie nad 11. Grosjeanem wynosiła 17 sekund.

W sprawie samego incydentu między Grosjeanem a Russellem sędziowie doszli do wniosku, że obaj kierowcy mogli postąpić inaczej, aby uniknąć zderzenia i nie podjęli żadnych dalszych działań w tej sprawie. Grosjean próbował wyprzedzić Brytyjczyka, lecz na wyjściu z ósmego zakrętu doszło między nimi do kolizji, w wyniku czego reprezentant Williamsa po raz pierwszy w tym sezonie nie dojechał do mety.

W czasie wyścigu doszło również do kolejnej kolizji, tym razem między Daniiłem Kwiatem oraz Kimim Räikkönenem w pierwszym zakręcie. Kwiat chciał wykorzystać lukę pozostawioną przez Fina, który dodatkowo wprowadził w tym momencie swój samochód w tryb gromadzenia energii, jadąc wolniej niż zazwyczaj. Rosjanin w rozmowie z sędziami wyjaśnił, że jego zdaniem był w stanie wykonać bezpieczny manewr, lecz Räikkönen odparł, że widział wcześniej swojego rywala, jednak nie spodziewał się ataku z takiej odległości. W wyniku kontaktu między nimi doszło do uszkodzenia przy lewym przednim kole, a dla Räikkönena był to koniec wyścigu. Sędziowie stwierdzili jednak, że był to incydent wyścigowy.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league