Większość zespołów F1 przeciwna nowym przepisom technicznym

Jak informuje BBC Sport, większość zespołów Formuły 1 jest przeciwna wprowadzeniu nowych przepisów technicznych, które miałyby wejść w życie w sezonie 2021.

Sześć z dziesięciu ekip stwierdziło w wewnętrznej ankiecie stworzonej przez trzy najlepsze zespoły – Mercedes, Ferrari i Red Bull Racing – że nie zgadzają się na zmianę przepisów na proponowane. Chęć wdrożenia nowych zasad wyraziły jedynie Alfa Romero, McLaren, Renault i Williams, z czego dwa zespoły zaznaczyły chęć dodatkowej modyfikacji tych przepisów.

Zainteresowane strony mają spotkać się w najbliższą środę, 16 października, w celu dalszego omówienia tematu. Przypomnijmy, że ostatecznym terminem na zatwierdzenie przepisów na sezon 2021 jest 31 października, ale jak na razie ani FIA, ani F1 nie zasugerowały, że zamierzają odejść od obecnych pomysłów. Jeśli nie uda się uzyskać kompromisu, Ferrari wciąż ma prawo do zawetowania nowych zasad, jednak uważa się, że włoska stajnia wolałaby, aby do tego momentu w ogóle nie doszło.

Wspomniana ankieta została przygotowana przez trzy najlepsze zespoły podczas Grand Prix Singapuru, gdzie doszło do spotkania, na którym ujawniono najnowszą wersję proponowanych przepisów na sezon 2021. Według doniesień, pojawił się temat większego ograniczenia swobody projektowania, co z kolei doprowadziło do obaw u poszczególnych zespołów.

Podczas spotkania prezydent FIA Jean Todt stwierdził, że nie zamierza narzucać nowych przepisów bez osiągnięcia wspólnego porozumienia. Francuz poprosił o opinię zespoły, aby wyraziły własne stanowisko w różnych aspektach proponowanych zasad i w przypadku wątpliwości zaproponowali możliwe alternatywne rozwiązania.

Ankieta miała składać się z dziesięciu pytań, wliczając w to pytanie o to, czy zespoły w ogóle chcą iść w kierunku wprowadzenia nowych przepisów, czy też pozostania przy obecnych regulacjach. W przypadku nowych przepisów zapytano także, czy ekipy chcą mieć większą swobodę do projektowania oraz co sądzą o pomyśle standaryzacji części.

Spośród zespołów jedynie Alfa Romeo, McLaren i Renault natychmiast wyraziły chęć wprowadzenia przepisów na sezon 2021, zaś Williams wyraził to samo stanowisko kilka dni później. Opinie zespołów zostały przekazane Światowej Radzie Sportów Motorowych za pośrednictwem szefa Ferrari Mattii Binotto 4 października. Od tamtej pory zorganizowano spotkanie technicznej grupy roboczej FIA oraz wiodących inżynierów zespołów, podczas którego Alfa Romeo i McLaren zaproponowali pewne zmiany do sugerowanych przepisów.

W miniony czwartek Mercedes, Ferrari i Red Bull Racing zaproponowali własny zestaw przepisów na sezon 2021 przed oblicze FIA i głównych przedstawicieli F1. Zasugerowane przez zespoły regulacje były oparte o dotychczasowe propozycje, jednak podkreślono, że ekipy chcą mieć większą swobodę w rozwoju i posiadać zapewnienie, że samochody nie będą wyglądać tak samo. Obecna struktura zarządzania sportem pozwala FIA i F1 na narzucenie zasad, jednak to może sprawić, że Ferrari wykorzysta swoje weto, w związku z czym w ogóle nie dojdzie do żadnej zmiany przepisów. Włoska ekipa musi być jednak świadoma tego, że jeśli wykorzystają weto, utracą je przy nowej strukturze zarządzania sportem, która musi zostać ustalona przed 2021 rokiem.

Źródło: bbc.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Filip Cygan
Wojtek Paprota
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Maja Kozłowska
Kamil Topczewski
Olga Białczak
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league