Przewodnik przed Grand Prix Abu Zabi

Tegoroczny sezon Formuły 1, podobnie jak w poprzednich sezonach, zakończy się w Abu Zabi. Dzięki obecności tej rundy w mistrzostwach już ponad 10 lat, dokonano zebrania interesujących statystyk i ciekawostek, które zostały zamieszczone w poniższym przewodniku.  

Tor: Yas Marina Circuit – 5,554 km, 21 zakrętów
Dystans: 55 okrążeń / 305,355 km
Zwycięzca 2018: Lewis Hamilton (Mercedes)
Pole position 2018: Lewis Hamilton (Mercedes) – 1:34,794
Rekord toru: 1:40,279 – Sebastian Vettel (Red Bull Racing), 2009

1. trening: piątek o 10:00
2. trening: piątek o 14:00
3. trening: sobota o 11:00
Kwalifikacje: sobota o 14:00
Wyścig: niedziela o 14:10

Informacje przed weekendem

 • Na krótkiej części toru w okolicach linii startu/mety dokonano wymiany nawierzchni.
 • Na wyjściu z zakrętu 20 usunięto dodatkowy pomarańczowy krawężnik, zamieniając go zwykłym odpowiednikiem. Dodatkowo pierwsze 7 metrów dodatkowego krawężnika zostało usunięte.
 • W Abu Zabi kierowcy będą mieć do dyspozycji dwie strefy DRS. Punkt detekcji do pierwszej z nich zamieszczony zostanie 40 metrów przed zakrętem nr 7, a strefa aktywacji rozpocznie się 270 metrów po tym zakręcie. Punkt detekcji do drugiej strefy znajdzie się 50 metrów po zakręcie nr 9, a strefa aktywacji będzie miała swój początek 165 metrów po tym zakręcie.

Najważniejsze fakty

 • Będzie to 11. wyścig o Grand Prix Abu Zabi. Runda ta zadebiutowała w kalendarzu w 2009 roku i od tego czasu była częścią mistrzostw świata Formuły 1, za każdym razem rozgrywając zawody na Yas Marina Circuit. W większości przypadków wyścig ten kończył sezon, za wyjątkiem lat 2011-2013, kiedy ostatnią rundą była Brazylia.
 • Lewis Hamilton jest kierowcą, który w Abu Zabi odniósł największy sukces. Brytyjczyk wygrywał tu czterokrotnie – w McLarenie w 2011 roku, a także w Mercedesie w sezonach 2014, 2016 i 2018. Sebastian Vettel może w ten weekend wyrównać to osiągnięcie; Niemiec uprzednio znajdował się na najwyższym stopniu podium w 2009, 2010 i 2013 roku, za każdym razem w barwach Red Bull Racing.
 • Pozostałymi kierowcami z obecnej stawki, którzy zwyciężali na Yas Marina, to Kimi Räikkönen, który wygrał wyścig w 2012 roku w Lotusie, a także Valtteri Bottas, który triumfował w 2017 roku. Dodatkowo pierwsze miejsce wywalczył tu również Nico Rosberg, który stanął na najwyższym stopniu podium w sezonie 2015.
 • Hamilton i Vettel to jedyni kierowcy, którzy wystartowali w każdym wyścigu w Abu Zabi, chociaż z obecnej stawki Robert Kubica, Romain Grosjean i Räikkönen uczestniczyli w inauguracyjnej rundzie w 2009 roku.
 • Losy tytułu wśród kierowców były rozstrzygane na Yas Marina trzykrotnie. Vettel i Hamilton zapewnili sobie mistrzostwa dzięki wygranym odpowiednio w 2010 i 2014 roku, zaś Rosberg swój jedyny tytuł zdobył w 2016 roku, zajmując w wyścigu drugie miejsce.
 • Start z pierwszej linii niemal zawsze był jednym z kluczowych czynników w odniesieniu zwycięstwa. Pięciokrotnie zdobywca pierwszego miejsca startował z pole position (wliczając w to cztery ostatnie wyścigi), a czterokrotnie triumf zdobywał zawodnik ruszający z drugiej pozycji. Wyjątkiem było zwycięstwo Räikkönena z 2012 roku – wówczas Fin przystępował do wyścigu z czwartego pola.
 • Poza jednym wyjątkiem, każdy kierowca, który znajdował się na podium, startował do wyścigu z pierwszych trzech rzędów. Tym wyjątkiem był Vettel, który zajął trzecie miejsce w sezonie 2012 po ruszeniu z alei serwisowej. Niemiec co prawda zakwalifikował się na trzecim polu, jednak na okrążeniu zjazdowym zabrakło mu paliwa. Ze względu na brak możliwości dostarczenia FIA wymaganej próbki, został wykluczony z wyników czasówki. Awans o 21 pozycji względem startu jest jednocześnie największym tego typu osiągnięciem w XXI wieku. Wcześniej podobnego wyczynu dokonał Christian Danner, który po wystartowaniu z 26 pola zajął czwarte miejsce w wyścigu o Grand Prix Stanów Zjednoczonych 1989.
 • Wszyscy tegoroczni debiutanci mają już doświadczenie na torze Yas Marina. George Russell w ubiegłym roku w Formule 2 odniósł zwycięstwo w wyścigu głównym, a także rywalizował tu w serii GP3 rok wcześniej. Antonio Giovinazzi jeździł w serii GP2 w sezonie 2016, Alexander Albon w GP3 w 2016 roku oraz w F2 w sezonach 2017-18, a Lando Norris przystąpił do wyścigów F2 w latach 2017-18. Albon jest jedynym kierowcą z tej grupy, który nie jeździł w Abu Zabi za kierownicą samochodu F1. W ubiegłym roku Giovinazzi, Norris i Russell wzięli udział w testach po zakończeniu sezonu, a dodatkowo Norris testował dla McLarena w sezonie 2017. Oprócz tego, Giovinazzi i Russell wzięli udział w pierwszym treningu w 2017 roku – Włoch jeździł w Haasie, a Brytyjczyk – w Force India.
 • Jedynym kierowcą, który zadebiutował w Formule 1 w Abu Zabi, jest Will Stevens. Brytyjczyk wystartował tu w Caterhamie w 2014 roku w ostatnim wyścigu tego zespołu w mistrzostwach.
 • Pierwszy wyścig F1 w Abu Zabi kończył sezon mistrzostw 1 listopada 2009 roku. 10 lat później rywalizacja zakończy się dokładnie miesiąc później, 1 grudnia. To pierwszy przypadek od 1963 roku, kiedy mistrzostwa odbywały się w ostatnim miesiącu roku. Wówczas w tym sezonie kalendarz, który składał się z 10 wyścigów, miał swój początek w Monako pod koniec maja, a kończył się w Republice Południowej Afryki na Prince George Circuit w East London 28 grudnia.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league