Williams notuje straty, czeka na oferty kupna

Grupa Williams Grand Prix Holdings, do której należy zespół Formuły 1 o tej samej nazwie, przedstawiła negatywne wyniki finansowe za 2019. Firma zadeklarowała rozważenie wielu scenariuszy zmiany takiego stanu rzeczy, w tym sprzedaży większości udziałów w zespole F1.

Odnotowana przez grupę strata wynosi 13 milionów funtów, gdy poprzedni rok zakończyła z zyskiem w wysokości 16 milionów. Przychody rok do roku spadły z 176,5 do 160,2 milionów. Duży udział ma w tym spadek rentowności zespołu F1, który wygenerował przychód o 35,3 miliona niższy rok do roku, kończąc 2019 rok ze stratą 10,1 miliona.

„Wyniki finansowe za 2019 rok odzwierciedlają spadek konkurencyjności naszej działalności F1 oraz związanego spadku wpływów z podziału praw komercyjnych” – skomentował szef grupy Mike O’Driscoll. „Po czterech latach solidnych wyników w klasyfikacji konstruktorów, gdzie zajęliśmy dwa trzecie i dwa piąte miejsca, doświadczyliśmy dwóch trudnych sezonów. Przeprowadziliśmy w ostatnich dziewięciu miesiącach znaczącą restrukturyzację i wzmocniliśmy strukturę zarządzania pionu technicznego”.

Williams poinformował przy okazji o zakończeniu współpracy ze swoim sponsorem tytularnym, niszowym producentem telefonów komórkowych. Grupa ostrzega także o spodziewanych niższych przychodach związanych z odwołaniem wyścigów przez pandemię koronawirusa.

W związku z zaistniałą sytuacją, grupa rozważa wiele planów działania: „Wśród możliwości są m.in. pozyskanie nowego kapitału czy spieniężenie mniejszości lub większości udziałów, a nawet sprzedaż całej firmy. Chociaż nie podjęto żadnych decyzji co do najlepszego wyjścia z sytuacji, aby umożliwić rozmowy z potencjalnymi kontrahentami, firma ogłosiła rozpoczęcie formalnego procesu sprzedaży”.

Pomimo swojej nazwy, firma zapewnia, że jest to zupełnie niezobowiązujący proces: „Nie otrzymaliśmy żadnych ofert, ale prowadzimy wstępne dyskusje z niewielką grupą potencjalnych inwestorów. Nie można być pewnym, że oferta zostanie złożona i na jakich warunkach. Jeśli tak będzie, zostanie to ogłoszone. Rada nadzorcza zastrzega sobie prawo do odrzucenia każdej oferty oraz zerwania negocjacji w dowolnym momencie”.

Grupa podkreśla, że trudności finansowe nie mają wpływu na obecną działalność zespołu F1: „Williams w tej chwili nadal dysponuje środkami i jest gotowy, aby wznowić ściganie, gdy kalendarz na to pozwoli. Rada uważa, że ocena strategiczna oraz formalny proces sprzedaży są niezbędne do przeanalizowania wszystkich możliwości i postawienia zespołu F1 w najlepszej możliwej sytuacji”.

Źródło: formula1.com

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league