Russell ukarany za zignorowanie żółtych flag w kwalifikacjach

George Russell otrzymał karę cofnięcia o 5 pól startowych na starcie jutrzejszego wyścigu Formuły 1 o Grand Prix Wielkiej Brytanii za zignorowanie żółtej flagi, która pojawiła się w trakcie pierwszej części czasówki.

Russell podczas Q1 jechał po dobry czas i poprawił się na tyle, że wywalczył trzeci z rzędu awans do Q2, gdzie był 15. Problem polegał na tym, że podczas tego ostatniego okrążenia w Q1 jego zespołowy kolega z Williamsa Nicholas Latifi wypadł z toru i spowodował pojawienie się podwójnej żółtej flagi w siódmym zakręcie.

W oświadczeniu sędziów możemy przeczytać: „Kierowca, Russell, wyjaśnił sędziom, że widział podwójną żółtą flagę w siódmym zakręcie w swoim peryferyjnym polu widzenia i uważał, że widział jedynie pojedynczą żółtą flagę. Zwolnił nieco wcześniej niż na swoim poprzednim okrążeniu, jednak jego prędkość nie była znacząco mniejsza niż w przypadku poprzednich okrążeń. Tłumaczył, że miał pełną kontrolę nad samochodem i uważał, że byłby w stanie zareagować w razie potrzeby; a także, że jechał z podobną prędkością, ponieważ znajdował się na szybszym ogólnym okrążeniu”.

„Sędziowie wysłuchali zespołowego radia i zauważyli, że zespół ostrzegł o znajdującej się przed nim żółtej fladze. Nie sprecyzowali, że chodzi o podwójną żółtą flagę. Ponadto nie poinformowali go, że musi przerwać swoje okrążenie, zgodnie z uwagami dyrektora wyścigu w tej kwestii mówiącymi o tym, że nie powinien uzyskać znaczącego czasu okrążenia. To jednak było jego najszybsze okrążenie w Q1”.

„Celem informacji dyrektora wyścigu jest podkreślenie wyjątkowego znaczenia śledzenia pojawiających się flag ze względów bezpieczeństwa. Podczas gdy sędziowie zbadali wszystkie możliwe okoliczności łagodzące, ostatecznie uznali, że to kierowca jest odpowiedzialny za prawidłowe spostrzeżenie sygnału podwójnej żółtej flagi w potencjalnie bardzo niebezpiecznej sytuacji. Zespół z pewnością mógłby bardziej pomóc w tym zakresie. Ostatecznie w tych okolicznościach nie mógł ustanowić znaczącego czasu okrążenia i dlatego nałożono na kierowcę karę cofnięcia o pięć pozycji, a także przyznano trzy punkty karne”.

Russell, który w kwalifikacjach był 15., ostatecznie wystartuje do wyścigu najprawdopodobniej z 19. pola, ponieważ wcześniej karę cofnięcia o 5 pól startowych otrzymał Daniił Kwiat za nieregulaminową wymianę skrzyni biegów.

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league