Honda odejdzie z Formuły 1 po sezonie 2021

Honda ogłosiła, że wycofa się z dostarczania silników Formuły 1 po sezonie 2021. Japoński producent powrócił do sportu w sezonie 2015 wraz z McLarenem i jest obecnie związany z zespołami Red Bull oraz AlphaTauri, z którymi wygrał pięć wyścigów.

„W 2015 roku Honda powróciła do Formuły 1, najbardziej prestiżowej serii wyścigów na świecie, z zamiarem odniesienia zwycięstw wykorzystując własną technologię zarządzania energią” – czytamy w oświadczeniu marki. „Początkowo Honda napotkała na wiele przeciwności, lecz pokazała swoją siłę, uzyskując wysoki poziom konkurencyjności. Wspólnie z Red Bull Racing oraz Scuderią Alpha Tauri, Honda wypełniła swój cel, wygrywając trzy wyścigi w ubiegłym sezonie oraz dwa jak dotąd w tym sezonie”.

„W międzyczasie przemysł samochodowy wszedł w fazę ogromnej przemiany, jaka zdarza się raz na sto lat. Honda zadeklarowała zamiar osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku i będzie to jeden z głównych priorytetów marki. W tym celu Honda musi skupić wszystkie swoje zasoby na nowych rozwiązaniach energetycznych, takich jak ogniwa paliwowe i baterie”.

„Honda wykorzysta swoje technologie paliwowe oraz zarządzania energią, a także doświadczenie wyniesione z Formuły 1, w celu osiągnięcia neutralności węglowej. W związku z tym, Honda podjęła decyzję o zakończeniu swojego uczestnictwa w F1”.

„Sport motorowy jest częścią DNA Hondy i marka nadal będzie podejmować wyzwania i walczyć o pierwsze miejsce we wszystkich kategoriach, w których uczestniczy. W Formule 1, Honda będzie kontynuować współpracę z Red Bullem i AlphaTauri i walczyć o kolejne zwycięstwa aż do końca sezonu 2021”.

Honda jest największym na świecie producentem silników oraz jednym z czterech dostawców obecnych na ten moment w Formule 1. Marka rywalizuje także m.in. w IndyCar oraz pucharze świata WTCR. Nie wiadomo jeszcze czy w związku z nową strategią, Honda zaangażuje się w całkowicie elektryczne wyścigi.

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej Hondy

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league