Przewodnik przed Grand Prix Portugalii

Po pierwszym od wielu sezonów wyścigu na Nürburgringu o GP Eifel, nadszedł czas na rywalizację na torze Autódromo Internacional do Algarve, który po raz pierwszy zorganizuje Grand Prix Portugalii. Dla tego kraju będzie to powrót do kalendarza Formuły 1 po przerwie, która trwała od 1996 roku. Sama Portugalia ma dość znaczącą historię związaną z F1, która, podobnie jak harmonogram nadchodzącego weekendu, została zamieszczona w poniższym przewodniku.

Tor: Autódromo Internacional do Algarve – 4,653 km, 15 zakrętów
Dystans: 66 okrążeń / 306,826 km

1. trening: piątek o 12:00
2. trening: piątek o 16:00
3. trening: sobota o 12:00
Kwalifikacje: sobota o 15:00
Wyścig: niedziela o 14:10

Informacje przed weekendem

  • Na torze Algarve dostępna będzie jedna strefa DRS. Punkt detekcji znajdzie się 65 metrów za zakrętem 14, a strefa aktywacji rozpocznie się 125 metrów za ostatnim, 15. zakrętem.
  • Sędzią z ramienia kierowców podczas GP Portugalii będzie były kierowca Formuły 1, DTM i WEC Witalij Pietrow, który po raz pierwszy obejmie tego typu rolę.


Najważniejsze fakty

  • Będzie to 17. wyścig Formuły 1 o Grand Prix Portugalii i pierwszy od 24. lat. Runda ta po raz pierwszy zagościła w kalendarzu F1 w sezonie 1958, gdzie ścigano się na ulicznym torze w Porto – Circuito da Boavista. Rok później przeniesiono się do leśnego parku Monsanto w pobliżu Lizbony, ale w kolejnym sezonie nastąpił powrót do Porto na jeszcze jeden wyścig w 1960 roku. Później Portugalia wypadła z kalendarza, ale powróciła do niego w sezonie 1984 wraz z nową rundą na torze Estoril. Obiekt na zachód od Lizbony był organizatorem GP Portugalii każdego roku do sezonu 1996, po którym wyścig ponownie wypadł z mistrzostw.
  • Chociaż Autódromo Internacional do Algarve nigdy nie organizował wyścigu Formuły 1, tor ten był trzykrotnie wykorzystywany przez zespoły F1 jako obiekt testowy. Już w ciągu dwóch miesięcy od ukończenia budowy toru w październiku 2008 roku, Ferrari oraz McLaren odbyły dwudniowe testy w grudniu. Miesiąc później McLaren oraz Toyota zawitały na tor Algarve w dniach 17-18 stycznia 2009 roku na przedsezonowe testy, a dzień później do tych zespołów dołączyły Renault, Toro Rosso i Williams na kolejne trzy dni jazd.
  • Kierowcami, którzy osiągnęli największy sukces w Grand Prix Portugalii, to Alain Prost i Nigel Mansell. Obaj po trzy razy wygrywali wyścigi na torze Estoril. Prost triumfował w 1984, 1987 oraz 1988 roku w McLarenie, zaś Mansell zwyciężał w sezonach 1986 i 1992 w Williamsie, a także w sezonie 1990 w Ferrari. Innym kierowcą z więcej niż jedną wygraną jest Sir Stirling Moss, który stanął na najwyższym stopniu podium w 1958 roku w ekipie Vanwall oraz w sezonie 1959 w Cooperze. Ostatnim triumfatorem GP Portugalii jest Jacques Villeneuve, który odniósł zwycięstwo w barwach Williamsa na Estoril w 1996 roku.
  • Williams ma spośród zespołów najwięcej triumfów w Portugalii. Oprócz dwóch zwycięstw Mansella oraz wygranej Villeneuve’a, stajnia świętowała sukces wraz z Riccardo Patrese w 1991 roku, Damonem Hillem w sezonie 1994 oraz Davidem Coulthardem w 1995 roku.
  • Zwycięstwo Coultharda z sezonu 1995 było jego pierwszym w Formule 1. Tylko jeden inny kierowca po raz pierwszy w karierze wygrywał właśnie w Portugalii – był nim Ayrton Senna. Trzykrotny mistrz świata swój pierwszy triumf wywalczył w 1985 roku na torze Estoril w Lotusie. Brazylijczyk sięgnął wówczas po wielkiego szlema, ponieważ oprócz zwycięstwa zdobył także po pole position, najszybsze okrążenie wyścigu i prowadził na każdym okrążeniu.
  • Senna jest rekordzistą pole position do Grand Prix Portugalii – ma ich trzy na swoim koncie. Oprócz 1985, startował on z pierwszego pola w 1986 roku w Lotusie, a także w sezonie 1989 w barwach McLarena.
  • GP Portugalii dwukrotnie rozstrzygało mistrzostwa. Niki Lauda pokonał Alaina Prosta w walce o tytuł w sezonie 1984 różnicą zaledwie pół puntu. Austriak wywalczył wówczas drugie miejsce w ostatnim wyścigu sezonu. Z kolei w 1993 roku to Prost przypieczętował mistrzostwo, także dzięki zajęciu drugiego miejsca. Wówczas to wystarczyło, aby zapewnić sobie tytuł na dwie rundy przed końcem.
  • Podczas gdy Autódromo Internacional do Algarve to nowy tor w kalendarzu Formuły 1, część kierowców obecnej stawki zdążyła się już wcześniej z nim zapoznać. Do tego grona należy między innymi Daniel Ricciardo, który wygrał mistrzostwo brytyjskiej Formuły 3 w sezonie 2009, a także ścigał się na tym torze w Formule Renault 3.5 tego samego roku. Z kolei Sergio Pérez także startował na tym obiekcie w 2009 roku w serii GP2. Ponadto, w sezonie 2015, Alex Albon, Charles Leclerc, George Russell i Lance Stroll stanęli na starcie rundy europejskich mistrzostw Formuły 3. W pierwszym wyścigu Albon wywalczył drugie miejsce, a w wyścigach numer dwa i trzy Stroll stawał na najniższym stopniu podium.  

Źródło: Z wykorzystaniem informacji prasowej FIA

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Redakcja

Tomasz Kubiak
Daniel Wawiórka
Roksana Ćwik
Kamil Topczewski
Dariusz Szymczak
Mikołaj Suchocki
Gabriela Skoczylas
Zuzanna Kurek
Adrian Kleć
Jakub Cieciura
Julia Trusewicz
Bartosz Przyborowski

Informacje

Redaguj z nami
Polityka prywatności
Gdzie oglądać wyścigi?
Kalendarz
Klasyfikacje
Wyniki

Partnerzy

rally and race cyrkf1 feeder league